На станції метро «Золоті ворота» відкрили виставку про оборону Києва

Експозиція «Лютий. Грані Незламності» розповідає про початок повномасштабного вторгнення наприкінці лютого та протягом березня 2022 року, коли захисникам столиці вдалося зупинити окупантів в лічених кілометрах від околиць міста.
На стендах розміщені світлини, зняті у перші дні війни та опис того, що відбувалося. Мета проєкту — розповісти про героїчну боротьбу наших захисників та єдність усього народу заради спільної перемоги. Також організатори виставки акцентують на сучасному етапі становлення української нації та загартуванні її характеру.

Проведені історичні паралелі з лютим 2014, коли тривала Революція Гідності, під час якої відбулися ключові події новітньої історії України. Виставка акцентує й на тому, що Україна стала незламною фортецею, а потужний опір українців вщент розбив намагання «другої армії світу» щодо здійснення чергового бліцкригу, як це вдалося російським окупантам у минулому — в Будапешті 1956 року, Празі (1968) та Кабулі (1979).
Організатором виставки є Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України.

«Під час підготовки до виставки використовувались академічні історичні джерела та спогади учасників війни, — поділився заступник начальника Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Віталій Бідний. - Сьогодні центр проводить воєнно-історичні дослідження, спрямовані на написання об’єктивної історії російсько-української війни та офіційної історії ЗСУ».
За його словами, щомісяця виходять воєнно-історичні описи російсько-української війни, починаючи з першого місяця повномасштабного вторгнення. Наразі підготовлені вже 15 випусків. Підготовлений і воєнно-історичний нарис «Рік війни за свободу», в якому описуються всі події сучасної війни.
Виставку «Лютий. Грані Незламності» вже представляли у столиці в Галереї протестного мистецтва, а також на Контрактовій площі, за підтримки Українського інституту національної пам’яті та Музею Революції Гідності. Наразі вона стала більш інформативною, і дає змогу за короткий час, у лаконічній і доступній формі познайомитися з хронологією подій.

«Проєкт розказує про грані незламності, це дуже важливий календарний період в сучасній історії України, — зауважив генеральний директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло. — Сьогодні наші колеги-історики, котрі до війни працювали в бібліотеках наукових закладів, архівах, музеях, взяли до рук найпотужнішу зброю сучасності. Зброю документування сучасної військової історії, яка допомагає розповісти правду та протистояти фейкам».

Локація вибрана невипадково. В часи правління Ярослава Мудрого Золоті ворота були межею Києва та символом захисту. Фортеця боронила місто від нападників і була найголовнішою ціллю іноземних загарбників. Незламність наших співвітчизників гартувалася не тільки у горнилі запеклих боїв з ворогом, а і в прохолодних підземеллях київського метро, яке стало прихистком для тисяч мирних мешканців Києва, які опинилися під загрозою ракетних ударів російської орди.

Інформаційні стенди дають змогу ознайомитись не лише з обороною Києва, а й знаковими боями за аеродром у Гостомелі. Загалом, окупація Гостомеля тривала понад місяць. 31 березня росіяни під натиском українських військ відступили до білорусі. Після себе російська армія залишила повну розруху, а окупанти шокували світ своєю дикістю, нікчемністю, варварською поведінкою та масовими воєнними злочинами.
Київ не впав за три дні й буде стояти далі до повної Перемоги над російською навалою, але слід пам’ятати — це далося дуже дорогою ціною.

Нині українські сили оборони мужньо та невпинно виборюють незалежність України. Як зазначили в КП «Київський метрополітен», понад 400 працівників столичного метрополітену боронять наші кордони на різних напрямках. Окрім цього, у перші місяці повномасштабного вторгнення близько 3 000 працівників забезпечували цілодобову роботу столичної підземки як укриття для десятків тисяч містян.
У метрополітені виставка триватиме до 19 серпня. Надалі її планують показати в закладах освіти.
«Воїнство крізь століття»: навесні Центр досліджень воєнної історії ЗСУ провів унікальний захід у знаковому місті.
Анастасія КЛАВКІНА, «Вечірній Київ»