«Лютий: грані незламності» — у Києві просто неба показують виставку про оборону столиці

Будь-хто може дізнатись з матеріалів виставки «Лютий: грані незламності» на відкритому майданчику про унікальність оборони Києва та звільнення області від рашистів.
«Вечірній Київ» розповідав про першу частину експозиції «Лютий: грані незламності», яка відкрилась 20 лютого і працюватиме до 30 квітня у Галереї протестного мистецтва на Печерську.

Днями, до року великої війни, у сквері на Контрактовій площі, запрацювала друга частина експозиції. вона деталізує хронологію подій, що розвивалися навколо серця України — Києва наприкінці лютого та протягом березня 2022 року.

Ці дев’ять років, які охоплюють період від початку російської агресії у 2014 році, є вирішальними в нашій історії. Україна утвердила себе як незалежна держава.

Тому що держава насправді здобувається не підписами на паперах — вона здобувається та утверджується страшною ціною.

Про це заявив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак:
«Тому, що за ті дев’ять років Й Україна з лютого 2014 року платить цю страшну ціну, про яку ми не маємо права забувати. Створення таких виставок — найкраще нагадування про те, завдяки чому Україна зберігає своє існування. Нині країна отримала шанс на перемогу завдяки тим восьми рокам і тим 365 дням стійкості. Сьогодні ми впевнені, що перемога обов’язково буде».
Виставковий проєкт, який презентував Центр досліджень воєнної історії Збройних сил України, проводить паралель між подіями сучасної російської агресії, яка триває з 2014 року, та схожими прикладами радянської агресії в Угорщині 1956-го, Чехословаччині 1968 року та Афганістані 1979-го.
Але, на відміну від згаданих столиць, Київ не впав ані на третій, ані на тридцятий день оборони. Столиця України вільна й незалежна тримається іже рік, а ЗСУ звільняють регіони від російської нечисті.

Це війна, яка змінить 21 століття, каже доктор історичних наук Іван Патриляк. Він переконаний, що переможцем з цієї вже 9 річної війни може вийти тільки один. Відповідно ця війна є так само буттєвою й для росії.
«Ми тут за 90 кілометрів від кордону, який по суті теж є лінією фронту», — каже пан Іван.
Він нагадує: «Ми на сьогодні перший успішний приклад у 21 столітті, як згуртована демократія, підтримана світовим спільнотою дає відсіч авторитаризму. Як демократія показує приклад того, що суспільство, якщо воно згуртоване, може навіть зупинити наскрізь мілітаризований авторитарний режим».
Військові України розвіяли ілюзії щодо непереможності «другої армії світу» та зламали хребет російської гідри. Захоплення Києва було головною метою окупантів.
За задумом російських керманичів це повинно було зломити волю українського народу до спротиву, призвести до порушення системи військового та державного управління України, створити умови для зміщення законного уряду та встановлення підвладного кремлю маріонеточного режиму, якому вони змогли б нав’язувати свою волю.

Але у вільному Києві працює легітимний уряд та парламент, президент і всі інституції, повернулись посольства і місто адекватно функціонує. Українці перемогли у цій битві, переконаний історик.


Частиною плану широкомасштабного вторгнення в Україну російської армії було проведення повітряно-десантних операцій у районі Києва.
За 25 км на північний захід від Києва поблизу Гостомеля знаходиться аеропорт, який донедавна використовувався компанією «Авіалінії Антонова». Незначна відстань від кордону з білоруссю та технічні параметри злітно-посадкової смуги, що розрахована приймати транспортні літаки, робили аеродром у Гостомелі пріоритетною ціллю.
Менші за чисельністю від окупантів українські підрозділи не змогли втримати аеродром, проте потужний артудар 27 лютого призвів до значних втрат серед російської армії та остаточно позбавив її можливості використати злітно-посадкову смугу для приймання транспортної авіації з десантом.
Велика частина експозиції «Лютий: грані незламності» присвячена саме окупації Гостомеля та операції за місто, яка тривала понад місяць. 31 березня росіяни під натиском українських військ відступили до білорусі.
Після себе російська армія залишила повну розруху, а окупанти шокували світ своєю дикістю, нікчемністю, варварською поведінкою та масовими воєнними злочинами.
За словами заступника начальника Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України полковника Віталія Бідного, війна проти України продемонструвала крихкість чинної системи континентальної безпеки та фактичне руйнування системи міжнародного права росією.

«Але війна в Україні викликала масштабний резонанс у світі та небувалу єдність і підтримку Українського народу у боротьбі з російською агресією», — зазначає Віталій Бідний.
Отже, рік тому, коли відбулося широкомасштабне вторгнення, насправді мало хто на Заході очікував, що Україна чинитиме настільки запеклий і успішний опір російським окупантам. Так, були дні, коли ситуація висіла на волосині та здавалося, що ситуація обернеться далеко не на користь України. Але час дає можливість переконатися — українці та українки самовіддано та героїчно борються за свою Свободу і Перемогу, та нікому її вже не віддадуть.
Виставковий проєкт «Лютий: грані незламності» втілений у співпраці з Національним музеєм Революції Гідності, Українським інститутом національної пам’яті та Національним університетом оборони України імені Івана Черняховського. Виставка триватиме з 24 лютого по 30 березня 2023 року на виставкових конструкціях УІНП на Контрактовій площі в Києві (сквер між виходом з метро на вулиці Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді).
«Лютий: грані незламності»: у Києві відкрилась виставка про оборону столиці. Унікальні експонати в експозиції виставки «Лютий: грані незламності» кожному киянину нагадують про пережите у лютому та березні 2022 року. Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України відкрив виставку «Лютий: грані Незламності», яка передає важкі і світлі відчуття, пережиті українцями на початку широкомасштабного вторгнення рф.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»