«Лютий: грані незламності»: у Києві відкрилась виставка про оборону столиці

Унікальні експонати в експозиції виставки «Лютий: грані незламності» кожному киянину нагадують про пережите у лютому та березні 2022 року.
Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України відкрив виставку «Лютий: грані Незламності», яка передає важкі і світлі відчуття, пережиті українцями на початку широкомасштабного вторгнення рф.

Втім, військові і історики поєднали доленосні події у лютому 2014 та 2022 років: саме під час тих випробувань і гартувалась нація, яку зараз за виняткову сміливість поважає і підтримує цивілізований світ.
Цей новий виставковий проєкт Центру розкриває унікальні здібності перетворити те, що несе смерть: снаряди, зброю на предмети мистецтва, які викликають глибокі переживання.
Ігор Косяк, полковник, начальник Центру досліджень воєнної історії ЗСУ, показав лампаду, яку виготовила донька військового із залишку снаряда. Він вважає, що це — показова робота, яка відкриває характер українців і вміння перетворити потворне на прекрасне.

«За свою свободу, незалежність, право жити у вільній сім’ї європейських демократій Україна кожного дня платить страшну та найдорожчу ціну — життя солдатів, мирного населення і маленьких янголят… І ми завжди пам’ятатимемо всіх героїв, які ціною власного життя боролися за ідеали демократії та європейський вибір Україні на Майдані, а зараз відстоюють незалежність та територіальну цілісність нашої країни», — розповів полковник Ігор Косяк.

ЗСУ.
Головний свій вибір українське суспільство зробило у 2014 році і про це важливо говорити, адже цей маркер свободи, наратив нашої боротьби за незалежність, розпочався з подвигу Героїв Небесної Сотні.

«Основний акцент виставки — битва за Київ 2022 року. Це одна із головних подій опору окупантам. Ця битва завершилася блискучою перемогою Сил оборони України та цивільних українців, які підтримали своїх оборонців у тилу», — поділився з журналістами враженнями від експозиції Олександр Ткаченко, очільник МКІП.

В Експозиції зібрані у карти, на яких видно етапи військової операції з оборони столиці та визволення міст агломерації. І свідчення військових, які можна послухати та подивитись кожному індивідуально.



Концептуальним наративом виставки «Лютий: грані Незламності» є висвітлення спротиву українського суспільства російському впливу під час Революції Гідності та героїчного визволення від російських окупантів тимчасово захоплених земель.

«Всі подальші події у Криму, що призвели до розв’язання росією військової агресії — в експозиції виставки пов’язані незримо з героїчною відсіччю навалі агресора під час широкомасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Адже саме лютий 2014-го та 2022 років став яскравим символом незламності та боротьби за незалежність і європейське майбутнє України», — вважає Ігор Пошивайло, керівник Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.
Воєнні та історики розділили один із залів виставки на дві умовні частини. Чорну і білу. На чорному фоні — розміщені військові строї, документи, світлини та зброя росіян-окупантів. На світлому фоні — речі, які вони викрадали, або те, що лишилось на місцях у зруйнованих загарбниками містечках: дитячі іграшки та одяг, велосипед з Бучі, все це дуже близько для кожного відвідувача. Люди переживають чужу приватну історію через речі, як власну, уявляють, що відбувалось з тими, кому належали ці прості предмети, які тепер стали експонатами.

До реалізації виставкового проєкту «Лютий: грані Незламності» долучився також Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, Український інститут національної пам’яті та Національний університет
оборони України імені Івана Черняховського.


Виставка триває з 20 лютого по 30 квітня в Галереї протестного мистецтва Музею
Майдану (Київ, вулиця Липська, 16).


Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський назвав найкритичніший момент оборони Києва. Це був буквально четвертий або п’ятий день повномасштабної агресії. Момент, коли противник захопив плацдарм в районі Мощуна. Там дуже небезпечна ділянка. Найменша відстань безпосередньо до Києва, що забезпечувало прохід аж до площі Шевченка та вхід у місто. Ситуація дійсно ставала критичною, розповів пан Сирський.
Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»