Поширення історичної правди: чим займається Центр досліджень воєнної історії ЗСУ
Фахівці центру фіксують події російсько-української війни, їх дослідження доводять сталість військової історії України, а також збройних сил, як важливого інституту захисту держави.
У Києві відбулося урочисте зібрання з нагоди першої річниці з дня створення Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України.
Українські військові, які сьогодні відстоюють Незалежність та суверенітет України на фронті — прямі спадкоємці слави та досвіду військ, які боронили Україну у всі часи. Поєднати минуле і сучасність українського війська стало можливим завдяки Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України.
Центр за рік існування провів відкриті масштабні виставки, де документальна правда розповідає про українську військову історію.
Ігорь Косяк, начальник Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України розповів стисло про завдання Центру:
«Перше — це ведення хронології історії ЗСУ за різними напрямками і друге — це координація музейної справи. Головне, що у нас працюють люди, які описують всі події й створюють історію Збройних Сил».
Банерні виставки, зустрічі з військовими, які приходять з фронту, ветеранами російсько-української війни, дослідниками історії — все це важливо особливо для дітей та молоді. Такі заходи Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України проводить на регулярній основі. Вони є додатковим поштовхом для усвідомлення молоддю того, що вони — майбутні захисники й захисниці України повинні продовжувати славетні традиції українського війська та завжди мають пам’ятати про те, якою ціною давалася і дається нам наша свобода.
Заступник начальника Генштабу генерал-майор Володимир Коваль звернувся до працівників Центру, проаналізувавши їх роботу за рік.
«Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України зараз формує те, що ми називаємо воєнно-ідеологічна робота і те, що ми називаємо поширенням історичної правди й висвітлення правдивих фактів замість викривлених, які нам і всьому світу намагаються нав’язати з-за «поребріка», — вважає заступник начальника Генштабу ЗСУ.
Центр досліджень воєнної історії ЗСУ зараз розмірковує над форматами, в яких вести діяльність. Це переросло поступово з планшетних виставок у заходи для ширшої публіки розповів «Вечірньому Києву» кандидат історичних наук, військовослужбовець Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Артем Папакін:
«Можу навести європейський приклад. У маленьких містечках Європи популярні так звані „бюргер фести“. Коли люди, перевдягнені в історичні строї згадують і відтворюють свою історію. Це нове для України. У нас малі міста таким не займаються. Але досвід проведення такого заходу у Богуславі мені особисто видався вдалим. У малому місті зручно проводити такі масові заходи й це популяризує історію. Думаємо над серйозними заходами із залученням істориків. Скоро про все це розкаже новий сайт Центру досліджень воєнної історії ЗСУ».
На думку Івана Патриляка, доктора історичних наук, декана історичного факультету КНУ ім.Т.Г.Шевченка, нині триває війна, яка змінить 21 століття.
Він переконаний, що переможцем з цієї вже 9 річної війни може вийти тільки один. Відповідно ця війна є так само буттєвою й для росії.
«Ми тут за 90 кілометрів від кордону, який по суті теж є лінією фронту», — каже пан Іван.
Він нагадує: «Ми на сьогодні перший успішний приклад у 21 столітті, як згуртована демократія, підтримана світовою спільнотою дає відсіч авторитаризму. Як демократія показує приклад того, що суспільство, якщо воно згуртоване, може навіть зупинити наскрізь мілітаризований авторитарний режим».
Іван Патриляк вважає, що Європа та світ зробили висновки з помилки, яка сталась у 20 роки минулого століття. Тоді Україна залишилась наодинці з більшовистською навалою, результати тих подій вплинули на весь хід 20 століття.
Нині ж Україна відстоює свою державність і право на існування. Відвойовувати історичну правду так само важливо, як і звільняти окуповані землі.
У Києві пройшла виставка «Лютий: грані незламності». Будь-хто може дізнатись з матеріалів виставки «Лютий: грані незламності» на відкритому майданчику про унікальність оборони Києва та звільнення області від рашистів.
Сталість військової історії України та роль добровольчих формувань у відстоюванні ідеї незалежності показують документи та фотофакти, представлені у столиці. Історія добровольчих рухів і державність: унікальні документи представлені у Києві.
«Воїнство крізь століття»: Центр досліджень воєнної історії ЗСУ провів унікальний захід у знаковому місті. Організатори історичної реконструкції показали, що сучасні оборонці України борються не лише за нашу незалежність, а й за нашу історію, яку ворог хоче у нас забрати.
Історико-просвітницький благодійний захід «Портал крізь століття: Українське воїнство» пройшов у місті Богуслав Київської області. Поєднати минуле і сучасність українського війська стало можливим завдяки Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»