Нові адреси Києва: на Відрадному з’явилася вулиця Олега Афанаса
23 квітня 2016 року військовослужбовець 81-ї десантно-штурмової бригади загинув поблизу Авдіївки, під час виконання бойового завдання.
Впродовж останніх півтора року Київрада підтримала перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, назви яких пов’язані з країною агресоркою та радянським союзом. Також у межах дерусифікації, змінила свою назву і вулиця Михайла Бакуніна у Солом’янському районі.
Вона виникла у 50 роки XX століття в історичній місцевості Відрадний та спершу мала назву Нова. За декілька років, цей міський топонім змінив назву на честь російського політичного діяча Михайла Бакуніна, якого вважають одним з головних ідеологів і практиків анархізму.
З метою деколонізації столичних топонімів, у січні цього року, Київрада підтримала перейменування цієї вулиці на честь старшого солдата Збройних сил України Олега Афанаса, полеглого в АТО. Військовослужбовець тривалий час жив на Відрадному масиві, неподалік вулиці названої його ім’ям.
Олег Андрійович Афанас народився 7 жовтня 1991 року в місті Сорока у Молдові. Спочатку хлопчик жив з родиною в місті Васількеу, пізніше жив і зростав у рідному домі бабусі у селі Христич.
У 2002 році він разом з мамою та братиком переїхав до Києва, де вчився у середній загальноосвітній школі №12.
За спогадами близьких, з дитинства Олег вирізнявся неабиякими здібностями до навчання, особливо до точних наук. Він завжди мав хист та бажання дізнаватись нове, відкривати для себе раніше непізнані цікаві знання, особливо в математиці чи інформатиці.
Змалечку хлопець був дуже активний, життєрадісний, чуйний та кмітливий, мав хорошу фізичну підготовку. Цікавився мотоциклами, автомобілями, комп’ютерами, любив електронну музику, відпочинок на природі.
У 2009 році юнак вступив до Європейського університету на факультет «Інформаційні системи та комп’ютерні технології», станом на 2014 рік він був студентом магістратури вишу.
З початку російської агресії та війни на сході України, юнак разом з вітчимом Євгеном, який служив в «Легіону Свободи» вирішує стати на захист Батьківщини.
За власні кошти доброволець придбав військове спорядження.
8 вересня 2014 року Олег розпочав двомісячний військовий вишкіл на полігоні в місті Звягель (колишній Новоград-Волинський) на Житомирщині.
У жовтні того ж року, він вступив до лав 81 окремої аеромобільної десантно-штурмової бригади на посаду снайпера 1-го відділення 2-го взводу розвідувальної роти. Отримав позивний «Афоня».
З 12 січня 2015 року брав безпосередню участь в обороні Донецького аеропорту.
За спогадами побратимів Олега, його підрозділу доводилося тижнями сидіти в тилу ворога, знищуючи мінометні розрахунки ворога. Військові ліквідували велику кількість мінних та інженерних загороджень в ході обслідування лісових районів у «сірих зонах» на місцях виконання завдань.
Завдяки корегуванню «Афоні» артилерійські підрозділи ліквідували декілька ворожих опорних пунктів, завдавши непоправних втрат особовому складу противника. Також рід його вдалим командуванням в районі ДАП були відбиті дві атаки ворожих груп.
Група, якою керував Олег Афанас в тилу противника, змогла здобути багато цінної інформації та провести заходи з боротьби з ворожими ДРГ. Наприклад, у селищі Тельманове вони успішно ліквідували терориста «Чечена» і трьох російських окупантів.
«Він мав збалансовану нервову систему, був снайпером від Бога. У цій справі треба враховувати багато чинників й зберігати спокій, щоби виконати завдання й не нашкодити собі й своєму підрозділу. Олег був таким. Не пив, не курив. Був дуже обережним, мав тяму і мав „нюх“. Був стриманий, відповідальний, мав аналітичний роздум і золоті руки», — згадує про хлопця його вітчим Євген Богдан в «Книзі Пам’яті полеглих за Україну».
Навесні 2016-го Олег проходив навчання в школі снайперів на Житомирському полігоні, отримавши пропозицію залишитися інструктором, щоб мати можливість щовихідних бачитися з родиною, однак вирішив повернутися на фронт, щоб боронити рідну землю під Авдіївкою.
«Олег ніколи не лишав роботу незакінченою. Тож повернувся в авдіївську промку щоби підготувати підрозділ до виведення і підготувати позиції для наступників. Авдіївка дуже „щільна“ територія, там часом відстань до сепарів 100 метрів», — згадує Євген Богдан.
Вранці 23 квітня 2016 року військовий підірвався на розтяжці під час виконання бойового завдання зі збору розвідданих в районі Малі Дачі під Авдіївкою. Полеглому герою на той час було лише 24 роки.
О 14-й годині того ж дня підрозділ Олега Афанаса вивели із зони бойових дій.
У загиблого військовослужбовця залишилися батьки, брат та наречена.
Олег Афанас похований на Берковецькому цвинтарі у Києві.
Посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
У квітні 2017 році на будівлі київської школи, де вчився полеглий герой, встановили меморіальну дошку.
Нагадаємо, що на Відрадному також з’явився провулок на честь полеглого під Іловайськом героя — Юрія Матущака.
***
Повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
До теми: Замість російського композитора — Герой АТО: на Печерську з’явилася вулиця Дмитра Годзенка. Серед народних Героїв українсько-російської війни особливе місце посідає постать старшого сержанта Збройних сил України Дмитра Годзенка, позивний «Годзила».
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»