Облаштування військового кладовища на Київщині: думка мешканців
Більшість проти того, аби комплекс пам’яті будували у межах Смарагдової мережі.
Минулого року у Верховній Раді остаточно визначилися з розташуванням майбутнього Національного військового меморіального кладовища (НВМК). Воно розташовуватиметься в межах Гатненської територіальної громади Фастівського району Київської області.
Для цього передбачили майже 260 гектарів землі. Цьогоріч мають розпочатись перші роботи, проте поки ще не вирішене питання землі. Будівельники зводитимуть кладовище, церемоніальну площу, опісля — будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс та іншу пам’ятну інфраструктуру.
Окремо наголосимо, що наразі ділянка є у власності КОВА, але перебуває у праві постійного користування — «Національного університету біоресурсів і природокористування України». Нині вирішується питання передачі цієї ділянки в користування державної установи «Національне військове меморіальне кладовище».
Після публікації матеріалу про хід будівництва, у місцевих фейсбук-групах почалася активна дискусія між мешканцями прилеглих територій. Оскільки рішення «державного рівня», то багато жителів чують про це чи не вперше — як нам повідомив перший заступник сільського голови Сергій Вітенко, цю тему з громадою не обговорювали.
«Обговорення не проводились. Сільська рада рішень не приймала. Це державний рівень», — прокоментував нашому виданню він.
Журналістка «Вечірнього Києва» запиталась у мешканців Гатненської територіальної громади про те, чи погоджуються вони із рішенням уряду облаштувати в межах громади велике військове кладовище.
Пост з опитуванням ми розмістили в одній з локальних фейсбук-груп громади. У коментарях люди писали різні думки з цього приводу. Про це — нижче.
Користувач фейсбуку Любомир Гайдамака вважає, що це правильна ініціатива уряду.
«Тільки це потрібно робити після завершення війни, а (зараз, — ред.) всі кошти — відправити на будівництво фортифікаційних споруд», — написав він.
Інша мешканка, Інна Станішевська, також вважає, що меморіали й кладовища мають будуватись виключно після перемоги України над росією. А поки, за словами жінки, ідея Кабміну створити Національне військове меморіальне кладовище — це «популістське рішення з метою розпиляти Смарагдову мережу», яка розташована в межах виділеної ділянки.
«Уряд був і піде, а от хто відповідатиме за знищення лісу, що входить до Смарагдової мапи Європи? Чи у нас вже курс не на євроінтеграцію? Живих треба шанувати, а меморіали й кладовища будуть потім, після перемоги!» — написала користувачка.
Лілія Котирло погодилась, що будівництво комплексу не на часі. Мовляв, нині треба думати про додаткове виділення фінансів на зброю, а не про місця на кладовищі. Вона також вважає неприпустимими знищувати дерева в Смарагдовій мережі.
«В чому правильна (ініціатива про створення НВМК, — ред.)? Знищити ліс? Невже на Київщині чи в Києві не знайшлось ділянки, де можна обійтись без знищення лісу? Нам хлопців живих рятувати треба, закуповувати дрони, зброю, авто, а не місця на кладовищі», — написала жінка.
На це нижче констатували: «іншого місця немає» і що «будівництво такого меморіалу жодним чином не вплине на екологічну ситуацію в громаді». Натомість біля виділеної під меморіальний комплекс ділянки поруч розташовані Південне та німецьке меморіальне кладовища. Відтак, там вже є відповідна інфраструктура та транспортна розв’язка.
«Та і навряд чи мова йде про всі 260 гектарів лісового масиву. Це беруть всю площу з кадастрового плану виділеної в натуру земельної ділянки. І там немає якогось супер цінного лісу: насаджені сосни, котрих потихеньку доїдає короїд. А за кладовищем і так все вирізали суцільно. Будівництво такого меморіалу жодним чином не вплине на екологічну ситуацію в громаді», — припускає Любомир Гайдамака.
Утім коментатори наполягають: краще б посадили ще більше дерев і замість військового цвинтаря, побудували там після війни Реабілітаційний центр для ветеранів, адже там чисте повітря та гарна природа.
«Та і громаді буде не депресивне чергове місце…», — додала Лілія Котирло.
На її думку, під виглядом створення комплексу увічнення пам’яті загиблих, у Кабміні таким чином хочуть «під шумок продавати місця на кладовищі».
«Адже ні для кого не секрет що Південне кладовище вже закрите. Скільки там зараз коштують місця, тим більше ритуальні послуги, пам’ятники, поминальні обіди? Навіть якщо це буде для родин загиблих Героїв безкоштовно, то з бюджету України спишуть стільки, що вистачить всім (це чергові „золоті яйця“ тільки інвестиції на роки вперед)», — розгортає думку користувачка.
Вона також ставить риторичне запитання, а чи захочуть родини військових, які, наприклад уродженці західної України, щоб їх рідну людину поховали в іншому регіоні, на Київщині.
Лише одна з користувачів фейсбуку Олена Ягода написала, що зведення Національного військового меморіального кладовища — це велика честь для Гатненської територіальної громади.
***
У 2022-ому прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі «Лиса Гора». Однак активісти та екологи виступили проти цього місця, і центральна влада доручила знайти нове місце під комплекс.
Згодом була пропозиція створити військовий цвинтар у Биківні. Родини Героїв ідею підтримали й вже очікували на початок будівництва. Проте у заповіднику «Биківнянські могили» заявили, що меморіальне місце неможливо збудувати в Биківнянському лісі у стислі терміни, адже там ще можуть бути старі поховання.
Однак раптово, у серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва. До середини 2025-го цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
Рідні Героїв проти цвинтаря в області. Вони хочуть з почестями хоронити загиблих у столиці, а не «біля Одеської траси». За локацію у межах Києві виступали і депутати Київради. Однак за словами очільника міста Віталія Кличка, питання залишалось невирішеним.
Рідні загиблих щиро не розуміють, чому процес затягують, а Мінветеранів, яке займається питанням, не чує позиції роди загиблих. Про це нашому виданню розповідала матір полеглого 29-річного воїна Ігоря Шастуна — Неля Шастун.
Однак представники Національного військового меморіального кладовища запевняють будівництво комплексу розпочнеться вже цьогоріч. Працівники розробили ескізний проєкт, який пройшов державну експертизу та стане основою подальших робіт.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»