Втрачені святині Києва: церква Святої Ольги на Печерській площі
Вважається, що ця святиня надихнула видатного українського художника Миколу Пимоненка на створення знаменитої картини «Вихід з церкви в Страсний четвер».
24 липня за церковним календарем відзначається День пам’яті Святої Ольги. Вона стала першою християнкою з київських правителів ще до Хрещення Русі й була похована за християнськими обрядами. Пам’ять київської святої шанується як православною, так і католицькою церквами.
У день пам’яті правительки, «Вечірній Київ» традиційно згадує історію втраченої церкви Святої Ольги на Печерську, збудовану на її честь. Святиня знаходилася на розі сучасних вулиць Панаса Мирного та Сергія Гусовського та була знищена у 1936 році за наказом більшовицької влади.
Історія цього храму почалася у 1830-х роках, разом з будівництвом на Печерську нової фортеці. Внаслідок перепланування вулиць утворилася Печерська або базарна площа, де у 1839 році був збудований невеличкий парафіяльний храм. Його освятили 8 жовтня 1835 року на честь київської княгині Ольги.
За свідченням краєзнавців, була збудована у перехідних формах від класицизму до візантійського стилю. Це була проста прямокутна будова з ампірною банею та портиком.
«Декор храму був стриманим і характерним для провінційного класицизму першої половини XIX ст. Головний фасад мав три прямокутних вікна з сандриками у вигляді карнизів, завершувався трикутним фронтоном із розписами у тимпані. Храм увінчувався низьким, круглим у плані барабаном із вікнами, закомарами та півсферичною плескуватою банею з ліхтарем», — описує у своїй книзі «Втрачені споруди та пам’ятники Києва: довідник» дослідник Кирило Третяк.
Церква мала два вівтарі — Святої Ольги та Святого Михаїла, першого митрополита Київського.
За свідченням архівних документів парафія церкви не була чисельною і станом на 1860 рік нараховувала лише 174 особи. Тож свій прибуток церква Святої Ольги отримувала від низки власних крамниць, які розташовувалися на Печерській базарній площі, а також від сіножатей площею 10 десятин на березі Дніпра, в урочищі Козацький острів при слободі Осокорки Остерського повіту.
У 1885—1886 роках до церкви була прибудована двоярусна дзвіниця. Автором проєкту став відомий київський зодчий Володимир Ніколаєв що обіймав посаду єпархіального архітектора.
Фінансування будівництва здійснював місцевий мешканець Стефан Пороховняков — купець Другої гільдії. Тривалий час він обіймав посаду церковного старости парафії.
Вважається, що саме церква Святої Ольги надихнула видатного українського художника Миколи Пимоненка на створення його знаменитої картини «Вихід з церкви в Страсний четвер» (1887). Однак, цей факт достеменно непідтверджений та викликає дискусію з боку деяких мистецтвознавців…
З приходом радянської влади церкву на Печерській площі, як і сотні київських святинь спіткала трагічна доля. Хоча, після закриття Києво-Печерської Лаври у 1926 році богослужіння певний час звершувалися в Ольгинській церкві.
У 1934 році після перенесення столиці з Харкова до Києва, більшовицька влада планувала декілька варіантів розміщення урядового центру та головної площі міста. Як один з варіантів розглядалася також Печерська площа, тож невдовзі церкву закрили. До знесення у 1936 році її приміщення використовували як гуртожиток для робітників заводу «Арсенал».
У 1939 році на місці храму був споруджений житловий будинок на Гусовського 12/7 на замовлення військового відомства.
У День Святої Ольги, також нагадуємо, які місця у Києві пов’язані з княгинею.
До теми: цікаві фати про пам’ятник Княгині Ольги на Михайлівській площі.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»