Активісти закликають відновити унікальну дачу-пам’ятку у Пущі Водиці
Двоповерхова дерев’яна садиба, збудована понад 100 років тому мала охоронний статус, однак 29 березня була істотно пошкоджена в результаті пожежі, що охопила другий поверх будівлі.
Для збереження історичної пам’ятки, що вважається унікальним зразком дерев’яного архітектурного мережива, відомий пам’яткоохоронець та юрист Центру розвитку міст Дмитро Перов зареєстрував на сайті Київської міської Ради Петицію №11 910 з проханням повернути та відновити унікальну Дачу-пам’ятку в Пущі-Водиці.
В ній автор наголошує, що це одна з останніх дерев’яних дач, збудований на початку XX століття, ймовірно за проєктом видатного архітектора Едуарда Фердинанда Брадтмана. Будинок зведений у формах історизму з елементами необароко та неоренесансу.
Двоповерховий дерев’яний будинок поставлений на високий цегляний цоколь. Композиція чолового і тильного фасадів симетрична. Центральна вісь акцентована мезоніном з вежею.
З тилу розташована шестипрогінна засклена веранда. Різьблені арки на другому поверсі з витонченим рисунком спираються на фігурні стовпи.
Детальний опис та історію пам’ятки дослідив відомий краєзнавець Антон Короб, який розповів, що:
«На ділянці 271 дачного селища „Пуща-Водиця“, що розташовувалась на розі 6-ої лінії та тодішньої Лермонтовської вулиці (сучасна — вул. Миколи Юнкерова) у період між 1910 та 1916 роками було зведено ошатний дерев’яний дачно-курортний будинок. Станом на 1913 рік ця ділянка була здана у довгострокову (на 50 років) оренду у такий собі Новіковій Анні Іванівні. Ймовірно, це дружина купця 2-ої гільдії Миколи Ігнатовича Новікова, що займався продажем бакалії у власних крамницях на Житньому ринку. Також він був торговим депутатом та керівником Київським комерційним агентством. Окрім того, активно був залучений до громадського життя у різних його царинах: Новіков був членом опікунства над виправним арештантським відділенням та почесним старшиною Київського губернського опікунства над дитячими притулками, а також був головою Добровільного флоту Товариства пароплавства на Дніпрі. Володів прибутковими будинками на Подолі та Печерську».
Антон Короб зауважує, що у радянський час будівля була корпусом санаторію. Остання контора, що займала приміщення — «Київкурорттеплосервіс».
“На жаль, понад 10 років будівля перебуває у приватній власності, а власникам цієї пам’ятки архітектури було просто байдуже на її долю». Напевно, найкрасивіша серед собі подібних, старовинна дача відтепер залишиться на світлинах та наших спогадах», — з сумом констатує краєзнавець.
Варто зазначити, що пам’ятка з понад столітньою історією дивом вціліла у цілому вирі подій XX століття, а також зуміла пережити бої у передмісті Києва, у лютому-березні минулого року.
Наказом Міністерства Культури № 869 від 15 жовтня 2014 року будівля одержала охоронний статус пам’ятки архітектури місцевого значення, однак тривалий час знаходилася у занедбаному стані.
У 2020 році невідомим особами була здійснена невдала спроба підпалу будівлі, після чого було відкрите кримінальне провадження. Водночас Департамент охорони культурної спадщини КМДА неодноразово надавав приписи щодо приведення пам’ятки в належний стан.
У 2021 році Київська міська прокуратура звернулась з відповідним позовом до суду, що зобов’язав власника привести садибу до ладу.
«На жаль чинне законодавство не трактує належним чином, що означає „належний стан“. Тож, власник пам’ятник на вимогу суду встановив новий паркан та закрив розбиті вікна, обмеживши таким чином доступ сторонній особам до цієї споруди», — розповідає Дмитро Перов.
Тож, відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про охорону культурної спадщини» департамент мав звернутися до суду з позовом щодо повернення пам’ятки в державну власність (примусовий викуп), однак на заваді стала війна.
29 березня о 12:31 до Служби порятунку 101 надійшло повідомлення про пожежу на вулиці Миколи Юнкерова, 37, що в Оболонському районі столиці. На місце було направлено рятувальників з найближчих пожежно-рятувальних підрозділів.
На місці пожежі працювало 6 одиниць основної та спеціальної техніки, а також 25 осіб особового складу
Полум’я охопило площу 170 кв. м, внаслідок чого істотно постраждав другий поверх та дерев’яні конструкції пам’ятки. Причини займання наразі встановлює слідство.
«Зараз ми звернулися з петицією до Міської влади з проханням відновити пам’ятку, повернувши її до державної власності. У світі існує багато прикладів відновлення після пожежі дерев’яних пам’яток, тим більше, що предмет охорони — старовинне мережеве різьблення, що прикрашає перший поверх споруди, залишилося непошкодженим», — зазначає Дмитро Перов.
Позицію пам’яткоохоронця підтримують також активісти, які наголошують, що:
«Подібних унікальних дач в Києві залишилося одиниці, і вони буквально тануть на очах. У 2012 році ми вже втратили іншу перлину старовинної Пущі — знамениту Дачу Каплера. Садиба на Юнкерова є чи не останнім зразком приміської дачної забудови кінця XIX — початку XX століття, яку варто зберегти».
Підтримати петицію можна за посиланням.
До теми: Кияни створили петицію про ревіталізацію Садиби Дмитрієва під реабілітаційний центр.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»