Чисте повітря столиці: екологи розповіли про його якість й виявлені парадокси

Екологи зазначають, що за результатами 2022 року Київ потрапив до ТОП — 30 столиць світу з чистим повітрям.
Упродовж року повномасштабного вторгнення росії переважну більшість часу -понад 90% — у Києві спостерігалося чисте повітря, а найбільшу шкоду у цей період завдали пожежі, спричинені активними бойовими діями навколо столиці у березні 2022 року.

Водночас, за даними міської системи моніторингу, протягом року високий та дуже високий індекс було зафіксовано впродовж 194 годин, що складає 2,2% загального часу спостережень.
В основному, сплески забруднення фіксувалися у наступних часових проміжках:
12-31 березня 2022 року, 60% часу, коли індекс якості повітря був високим або дуже високим. Причина — пожежі, спричинені активними бойовими діями довкола Києва;
22-23 серпня 2022 року, 9% часу, коли індекс якості повітря був високим або дуже високим. Причина — пилова буря транскордонного походження (Каспійська низовина та інші азіатські регіони);
22-25 грудня 2022 року, 10% часу, коли індекс якості повітря був високим або дуже високим. Причина — метеорологічні умови, які сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря
Такі дані оприлюднив під час круглого столу «Як повномасштабна війна вплинула на стан повітря у Києві» начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Возний.

Він підкреслив, що моніторинг якості повітря та інформування киян не припинялося ні на день. Також у минулому році міська система моніторингу була розширена двома новими високоточними пунктами спостережень європейського зразка.
Він розповів, що навіть масове використання генераторів у столиці не мало впливу на зміни в якості повітря у місті. Проте, мешканці будинків у приватному секторі міста, який складає 46 відсотків від всієї забудови на території Києва, можуть періодично впливати на стан забрудненості повітря через свої системи опалення й спалення листя.

Те, що у порівнянні з 2021-м у 2022-му повітря в столиці стало чистішим підтвердили дослідники з ЛУН Місто AIR й відмітили, що як і раніше найбільший вплив на якість повітря мають викиди автотранспорту.

За словами депутата Київради Вадима Сторожука (фракція Європейська Солідарність), місту потрібно переходити до складання програми з нейтралізації основних джерел забруднення повітря. Для цього можна залучати міжнародні інвестиції. З пріоритетних завдань на мирне майбутнє депутат назвав виведення транзитного транспорту за межі Києва й добудова великого транспортного кільця, надання більшого пріоритету на дорогах комунальному транспорту й виокремлення смуг для його руху без попадання у затори, створення перехоплюючих паркінгів, робота з владою у Київській агломерації щодо пожеж на торфяниках навколо міста. А паралельно — збільшення кількості зелених насаджень, створення нових зелених зон, убезпеченняз зелених оаз міста від забудови.
Вперше про те, що повітря у місті дуже чисте через масовий виїзд з Києва автівок, Александр Возний повідомив «Вечірньому Києву» на початку травня 2022 року.
«Коли у перші дні широкомасштабного нападу росії з Києва виїхали автівки, і вулиці стали майже порожні, ми спостерігали надзвичайно чисте повітря в місті. Звісно, це не стосувалося днів, коли у Київській області тривали інтенсивні пожежі. Взагалі ж, існувала така непідтверджена на практиці гіпотеза, що 80% викидів припадає на пересувні джерела забруднення і 20% — на стаціонарні. І ніхто не міг її на практиці перевірити. На жаль, у нас саме за умов воєнного стану відбувся цей експеримент. І ми дійсно побачили, що при ситуації, коли багато машин залишили місто, повітря стало набагато чистіше — фактично 80%, які були в розрахунках, підтвердилися на практиці. При цьому стаціонарні джерела забруднення, такі як завод „Енергія“, ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 весь цей час працювали в штатному режимі», — розповідав Возний.
Станом на зараз міська система моніторингу повітря Києва складається з 7 високоточних (референтних) та 46 індикативних пунктів спостережень за станом атмосферного повітря європейського зразка. Пункти спостережень аналізують повітря за такими показниками як пил (РМ1.0, PM 2,5 і PM10), діоксид сірки, оксид азоту, озон, сірководень, летючі органічні речовини. Дані з датчиків фіксуються щохвилини, зберігаються на сервері та виводяться у режимі реального часу на сайт asm.kyivcity.gov.ua та в додатку «Київ Цифровий».
Нагадаємо. 8 грудня Київрада ухвалила важливу програму для екології міста, яка може змінити ситуацію із збереженням довкілля, зокрема — свіжого повітря.
«Вечірній Київ» повідомляв також, що світовий рейтинг якості повітря тепер формуватиметься також з даних, офіційно наданих Києвом. Київська міська система моніторингу повітря відтепер є одним із джерел даних на сайті міжнародної компанії «IQAir». Офіційні дані про якість повітря в Києві нині доступні користувачам сайту міжнародної компанії, що формує світовий екологічний рейтинг.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»