Київрада оголосила заказником Протасів Яр: що далі

Війна киян за мальовничу територію у центрі столиці тривала п’ятнадцять років.
У липні цього року Київрада проголосувала за створення ландшафтного заказника «Протасів Яр». Підтримали таке рішення 85 депутатів.

ЧИМ ОСОБЛИВИЙ ПРОТАСІВ ЯР
Протасів Яр — це 30 гектарів лісу в центрі Києва, південно-східний схил Батиєвої гори, який має висоту 70 метрів над Дніпровою долиною.
За Генеральним планом-2020 територія є парком (зеленою зоною загального користування рекреаційного призначення). При цьому статус парку всі 30 гектарів Протасового Яру отримали ще з 1966 року. Отож, вести на ній будівництво не можна.
В Яру збереглася унікальна флора і фауна, окремі представники якої охороняються Бернською конвенцією.

ВІЙНА ЗА УНІКАЛЬНУ ТЕРИТОРІЮ
Конфлікт навколо Протасового Яру розпочався ще у 2007 році. Київрада на чолі з Леонідом Черновецьким внесла до Генплану свої корективи. Цій території змінили цільове призначення, зробивши її місцем для житлової забудови…
З того часу розпочалася тривала війна киян із забудовниками.
Будуватися на ділянці у центрі столиці збиралося дніпровське ТОВ «Дайтона Груп», яке планувало звести тут ЖК «Турбійон».
Місцеві мешканці з’ясували — будівництво незаконне, відтак, вони не відступлять, поки роботи не будуть припинені.
Була створена ініціативна група, яку очолив молодий активіст Роман Ратушний (Роман Ратушний у червні цього року героїчно загинув на фронті, захищаючи Україну). Він подавав на «Дайтону» численні позови до суду, організовував протести, звернення до влади.
Чинний столичний мер Віталій Кличко підтримав позицію киян. Ще у 2020 році депутати Київради проголосували за проєкт рішення, поданий Віталієм Кличком — «Про повернення статусу території зелених насаджень загального користування земельним ділянкам у парку відпочинку Протасів Яр у Солом’янському р-ні м. Києва».
У квітні 2021 року під час засідання постійної комісії з питань екологічної політики, депутати підтримали ініціативу щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Протасів Яр».
А у липні 2022 року Київрада ухвалила рішення про створення ландшафтного заказника.

ВАЖЛИВЕ РІШЕННЯ
Статус ландшафтного заказника означає, що на цій території заборонена вирубка зелених насаджень. Таким чином рішення Київради допоможе зберегти зелену зону від недобросовісних забудовників.
Отож Протасів Яр не перетвориться на житловий комплекс, а буде радувати відпочивальників багатою природою та унікальним ландшафтом.
Сьогодні КП УЗН Солом’янського району продовжує облаштування пагорбів Протасового яру.
На вулиці Протасів Яр зеленбудівці зробили квіткову композицію у вигляді емблеми громадської організації «Захистимо Протасів яр», яку заснував Роман Ратушний.
Та і самі кияни упорядковують, захищають і розвивають Протасів Яр.
Наприклад, у липні на Протасовому Ярі стартував сезон кінопоказів, які організовують силами громади. В цьому сезоні, присвяченому пам‘яті Романа Ратушного, показують українські фільми. До початку сеансів на галявині діти разом з батьками малюють малюнки та роблять обереги для наших захисників. Зібрані кошти будуть витрачені на потреби військових, які захищають Україну на сході.
«Ми розуміємо, що це — лише початок. Що одним рішенням на папері заказник не створити. Ми готові та будемо працювати над реалізацією цього рішення. Будемо його відстоювати, якщо буде потрібно. Попереду — багато роботи з упорядкування і розвитку Протасового Яру. Але важливий крок до мрії киян і Романа Ратушного вже здійснено», — вважають активісти ГО «Захистимо Протасів Яр».
КОМЕНТАР

Віталій Кличко, столичний мер:
Над проєктом цього рішення ми працювали разом з активістом Романом Ратушним, який боровся за збереження Протасового Яру зеленою зоною столиці. І який героїчно загинув, захищаючи Україну від навали російських варварів.
Створення заказника — це вшанування пам‘яті Романа Ратушного і свідчення того, що його справа і справа багатьох киян, які боролися за цю зелену зону, була не марною. «Протасів Яр» врятували від забудови. Він є ландшафтним заказником! І буде радувати не одне покоління киян.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»