Врятувати Протасів Яр: як Київрада та громадськість захищають урочище від забудов

Врятувати Протасів Яр: як Київрада та громадськість захищають урочище від забудов

Протистояння між громадою Солом'янки і забудовниками, які хочуть звести хмарочоси на історичному урочищі, тривають більше року. Але нарешті, завдяки рішенню депутатів Київради, у цій справі намітився прогрес, а Протасів Яр отримав шанс на порятунок

Першу атаку забудовників відбили

Уздовж узвозу на Солом’янці між Байковою горою та схилами Батиєвої гори розкинувся Протасів Яр – красива місцина і улюблене місце відпочинку для багатьох тутешніх мешканців.

Місцева мешканка Ольга Краско розповідає — сюди приходять на відпочинок сім’ями разом із дітьми. Адже це чи не єдине місце, де мешканці Солом’янки можуть подихати свіжим та чистим повітрям і відпочити від міської метушні.

Але не тільки місцевих вабить ця локація — на неї вже давно накинули оком і забудовники, які мріють забудувати на місці урочища черговий житловий масив.

У 2007 році, за часів мерства Леоніда Черновецького, понад три гектари земель Протасового Яру передали в оренду підприємцям – для будівництва житлових та торговельно-розважальних комплексів із паркінгом.

– Ми виступаємо проти забудови Протасового Яру. Сьогодні це єдине місце, де наші діти можуть подихати свіжим повітрям. Якщо у нас відберуть зелену зону, то залишиться лише одна траса. Тим більше, що поруч ще й триває будівництво клініки Амосова, – розказує Ольга Краско.

Як зауважують місцеві, виділена ділянка входить до переліку зелених зон і розташована на території парку відпочинку, де забороняються будь-які будівельні роботи. Тож люди організували протест проти варварського винищення дерев, яке розпочали забудовники.

Спільними зусиллями, тоді атаку на зелену зону вдалося відбити, а столична прокуратура звернулася до Господарського суду Києва із позовом про скасування рішення Київради від 2007 року та визнання недійсним договору оренди ділянки у Протасовому Яру. Але, на жаль, на цьому історія не закінчилась.

Спроба номер два

У травні 2019 року «нахалстройщики», як охрестили їх місцеві, несподівано звели паркан і «порадували» киян своїми грандіозними планами – збудувати на крутому схилі три 40-поверхівки. У ролі замовника виступило ТОВ «Дайтона Груп». Обурена громада Солом'янки знову виступила на захист Протасового Яру.

Щоб захистити урочище, небайдужі кияни створили громадську організацію «Захистимо Протасів Яр». Декілька разів протестувальники перекривали рух транспорту в столиці, скандуючи – «Ні забудові».

У травні-2019 на сайті Київради створили петицію №8829: «Запобігти знищенню зелених насаджень у Протасовому Яру та повернути йому статус парку».

– Наразі ситуація критична: під загрозою знищення опинилися десятки гектарів зеленої зони парку. Забудовник почав знищувати зелені насадження. Від варварської вирубки вже загинули десятки дерев. І така ж участь чекає ще на тисячі дерев. З метою запобігання знищенню зеленої зони громада вимагає від Київради виправити помилку, яку було зроблено у 2007 році та повернути Протасів Яр до статусу паркової території, – стверджує автор петиції Едуард Петріщев.

Битва за парк у судах та Київраді

Будівництво все ж вдалося на певний час загальмувати — адже столичний підрозділ Державної архітектурної-будівельної інспекції виявив порушення на об’єкті та видав припис зупинити роботи.

Забудовники у відповідь звернулися до суду і через кілька місяців отримали від представників Феміди зелене світло на продовження робіт: суд скасував рішення ДАБІ та дозволив ТОВ «Дайтона Груп» відновити розпочаті роботи.

На боці громади представники вітчизняного судочинства виступили 17 червня 2020 року — цього дня апеляційний суд Києва скасував рішення окружного суду і поновив заборону на будівництво багатоповерхового житлового комплексу у Протасовому яру.

– Загалом нам вдалося виграти шість судів. Ми змогли відстояти ділянку на Байковій горі. Але на схилі Батиєвої гори є ще землі, які опинились у приватній власності, – розповідає активіст Роман Ратушний.

Своє важливе слово в цій історії сказала і Київрада — для того, щоб захистити Протасів Яр від забудовників, на останній сесії повернули земельній ділянці (площею 3,15 га) статус зелених насаджень. Столичні депутати також мають розібратися із ТОВ «Інтербуд Компані», що орендує ділянку площею 0,7 га.

– Місто робить все необхідне для наведення ладу із землею урочища. На найближчу сесію Київради буде винесений ще один важливий проєкт рішення – про відмову у поновленні договору оренди з «Інтербуд Компані». Тож я прошу депутатів відповідально поставитись до ухвалення цього важливого питання, – заявив столичний мер Віталій Кличко.

Нині ж активісти звернулися до міського голови із ще однією ініціативою — створити на землях Протасового Яру ландшафтний парк, щоб остаточно припинити зазіхання забудовників.

Тож зовсім скоро у киян може з’явитися ще одне унікальне місце для родинного дозвілля та відпочинку: Протасів Яр не перетвориться на кам’яні джунглі, а буде радувати відпочивальників багатою природою та унікальним ландшафтом.