Екоінспекція: у Голосієві качок та рибу знову отруїли, поліція шукатиме, хто це зробив

Після того, як днями мешканці Голосієва забили на сполох через масовий мор риби та качок на Оріхуватських ставках, туди разом з активістами вирушили фахівці комунальних служб.
Виявили та прибрали десять мертвих качок, понад 20 кілограмів риби. Спеціалісти з лабораторії КП «Плесо» взяли проби води. Відомо, що отруєння тварин та риби на цій локації відбуваються щороку. Кожного разу після досліджень виявляють хімічні речовини у воді, які спричиняють загибель представників фауни, але жодного разу винуватців, які скидають у каскад Оріхуватських ставків заборонені хімікати ще не знайшли.
Державна екологічна інспекція столичного округу оприлюднила результати проведених лабораторних досліджень.
«Є підстави припустити, що до ставка було навмисно скинуто невстановлені отруйні хімікати, які стали причиною масової гибелі риби та пташок. Ці ж хімікати могли потрапити до каскаду ставків через зливостокову каналізацію. Остаточні результати лабораторного дослідження стануть відомі на початку наступного тижня. Матеріали будуть передані до правоохоронних органів», — повідомили у Держекоінспекції.
Що виявили зараз. У місцях загибелі фауни спеціалісти виміряли вміст розчиненого у воді кисню, що становив 9,32 — 9,95 мг/дм3, при нормі не нижче 4,0 мг/дм3. Зафіксували підвищення рівня заліза загального у концентраціях 0,706 — 0,729 мг/дм3. Також виявлено високе хімічне споживання кисню (ХСК): на рівні 120 — 128 мгО/дм3, що у 4,2 раза перевищує нормативні показники (30 мгО/дм3). Такі результати дали фахівцям право зробити висновок про навмисний скид отруйних хімікатів.
Торік пройшли громадські слухання щодо проєкту реконструкції Голосіївського парку імені Рильського. Тоді екс-директор НПП «Голосіївський»доктор економічних наук, кандидата географічних наук Вячеслава Потапенко розповів «Вечірньому Києву», що у спеціалістів є питання по реконструкції заболоченої заплави Оріхуватського струмка між ставками, є питання без відповідей по тим надзвичайним ситуаціям, які регулярно, раз на місяць, виникають через аварійні скиди шкідливих речовин у водойми зі зливової каналізації в Оріхуватські ставки. Тому в першу чергу потрібно створити потужну очисну систему, адже зливаються нечистоти від великого житлового масиву, де підключені до ливнівки різні підприємства. Від того гине риба, молюски, водні комахи, черепахи, порушується унікальний рослинний світ. Вячеслав Потапенко наголошував, що потрібно подумати й про систему альтернативного живлення водою в умовах безсніжної зими, обміління водойм. На території природного парку є законсервовані артезіанські джерела.
Нагадаємо: У липні 2019 року кияни також виявляли велику кількість мертвої риби на двох Оріхуватських ставках, що в Голосіївському парку імені Максима Рильського та почали бити на сполох. У квітні 2020 року з громадою Голосієва обговорили методи розчищування Оріхуватських ставків. За словами спеціалістів каскад Оріхуватських озер зазнає надмірного антропогенного впливу: поверхневий стік з територій міської забудови, автошляхів, наявність смітників, що спричиняє хімічне забруднення та замулення водойми. Тому передбачені роботи з днопоглиблення, влаштування біоплата задля обмеження потрапляння у водойму забруднюючих речовин, а також — берегоукріплення.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»