У парку «Наталка» відбувся районний форум громадянського суспільства
Це перший із десяти заходів, які заплановані цього року у кожному із районів столиці.
У суботу, 22 травня, на Оболоні пройшов перший в цьому році районний форум розвитку громадянського суспільства «Взаємодія у час викликів». Тематичний захід організували у парку «Наталка» Департамент суспільних комунікацій КМДА спільно із Центром публічної комунікації та інформації.
Такий форум у столиці проводять щороку від 2017-го. Мета заходу — налагодження діалогу між владою міста та жителями, і розповісти про можливості, які допоможуть громаді втілювати проєкти. Торік через пандемію захід проводили в онлайн, та навіть попри це до обговорень долучились близько 4000 учасників та глядачів.
Цього ж року вперше організатори обрали абсолютно новий формат і вирішили організувати 10 заходів у кожному із районів Києва. Першим став, власне, Оболонський район.
Форум стартував о 14:00 та проходив із дотриманням карантинних обмежень. До обговорення приєдналось керівництво Оболонського району — перший заступник голови Оболонської РДА Олександр Цибульщак. А також голова Громадської ради РДА Вадим Марченко.
Програмою були передбачені три панельні дискусії, які проходили одночасно у різних локаціях парку — «Взаємодія через відкриті громадські простори», «Молодь як ключ до успішного розвитку столиці» та «Громадський бюджет Київ: Level Up!».
«Перша дискусія присвячена взаємодії через відкриті громадські простори та впровадження в столиці системи квартального менеджменту, яка довела свою ефективність у країнах Європи. Мова про мережу хабів, які вже почали розбудовувати у столиці. Перший міський простір VCENTRI HUB запрацював у березні минулого року на вул. Володимирська, 51-Б. На сьогодні це перший у столиці громадський простір, створений для воркшопів, тренінгів, семінарів представників громадськості. Днями плануємо відкрити такий же хаб в Оболонському районі», — зазначив директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА Роман Лелюк.
До слова, другий хаб відкриють у будівлі колишньої бойлерної, загальною площею майже 200 кв.м, неподалік Оболонської РДА. Таке розташування, на думку Романа Лелюка, дозволить представникам влади та громади злагоджено працювати і спільно реалізовувати важливі для міста проєкти.
«Головна філософія хабів — надати представникам громадськості майданчик для проведення зустрічей, тренінгів, семінарів чи інших важливих заходів. Прийшовши сюди, кожен може отримати бухгалтерську, юридичну та іншу консультацію щодо інструментів участі у житті міста. Сьогодні важливо, щоб мешканці знали, що такі локації працюють і могли їх використовувати», — пояснює Роман Лелюк.
Інша дискусія сьогоднішнього форуму була присвячена молоді та інструментам, через які наймолодші кияни могли б реалізовувати проєкти.
«Молодь без перебільшення найпрогресивніша верства населення. Це нерв суспільства, і молоді люди дуже потужно та чутливо реагують на всі процеси, які відбуваються у суспільстві. Знаємо, що революції починались із їхньої ініціативи. Сьогодні ми хочемо залучати молодь до прийняття рішень та розвивати молодіжне самоврядування. Тому обговорили кілька проєктів, які вони зможуть втілити з допомогою районної чи міської влади», — розповів Роман Лелюк.
Третє обговорення присвятили темі Громадського бюджету, який успішно працює в Києві із 2016-го і дає можливість активним мешканцям швидко втілювати ідеї.
«Загалом Громадський бюджет є наймасовішим та найпопулярнішим інструментом громадської участі, тому в рамках форуму ми приділили йому особливу увагу. Метою було також зібрати авторів проєктів та познайомити їх між собою. Водночас ми розуміємо, що цей конкурс потребує певних змін, тому що навколо нього вже є певна соціальна напруга. Тому якраз сьогодні разом з авторами та розпорядниками бюджетних коштів обговорили проблемні питання та побажання, аби вже до кінця року вийти на справді ефективне положення про громадський бюджет, яке буде всіх влаштовувати», — зазначив «Вечірньому Києву» перший заступник директора Департаменту суспільних комунікацій Дмитро Рубан.
Під час форуму громадськість озвучила представникам влади побажання. Зокрема, мешканці пропонували скоротити кількість потрібних голосів для розгляду петицій у раді до 3000-5000 тисяч, збільшити фінансування на інструменти громадської участі, відкрити представникам громади доступ до адмінбудівлі Київради, проводити незалежну оцінку інфраструктури району та ін.
Як писав «Вечірній Київ», минулорічний форум громадянського суспільства пройшов під назвою ««2020:рік трансформацій і викликів». Онлайн-захід поділили на п’ять панелей. Під час першої дискутували про те, як краще організувати діалоговий майданчик між владою та громадою. Під час другої — про те, як COVID вплинув на комунікацію та проєкти. Під час третьої — обговорили неформалізовані інструменти громадської участі. На четвертій зустрічі шукати шляхів, які допоможуть долучити молодь до рішень, а на п’ятій — оцінювали комунікацію між жителями та урядниками і підбивали підсумки.
Раніше в інтерв’ю журналістам «Вечірнього Києва» директор Департаменту суспільних комунікацій Роман Лелюк розповів про інформаційну кампанію під час карантину, роль комунальних ЗМІ в інформаційному просторі Києва та про успішні проєкти, реалізовані завдяки співпраці влади з громадою. Зокрема, про створення мережі громадських хабів.
Олена ПЕТРИШИН, фото Маріни Брікімової, «Вечірній Київ»