Пам’ять Героїв та допомога родинам: у мерії Києва обговорили співпрацю з волонтерами
Київська влада та громадські організації об’єднують зусилля для підтримки сімей полеглих воїнів. На зустрічі йшлося про меморіалізацію, соціальну допомогу та спільні проєкти.
У середу, 4 грудня у столичній мерії відбулася зустріч близько 20 громадських організацій, які опікуються родинами загиблих Героїв, із представниками влади. Учасники розповіли про свої напрями діяльності — від допомоги дітям до підтримки цілих родин — та обговорили можливості співпраці з містом.
Захід очолила заступниця голови КМДА Марина Хонда. Також долучилися голова Координаційної ради з підготовки та впровадження Концепції меморіалізації у столиці учасників та подій російсько-української війни, депутатка Київради (фракція «УДАР») Вікторія Муха, директор Департаменту соціальної та ветеранської політики Руслан Світлий і його заступник Максим Бученко.
На початку зустрічі Марина Хонда зазначила, що мета заходу — налагодження співпраці між громадськими організаціями та міською владою для кращої підтримки родин загиблих Героїв, які живуть у столиці.
«Зараз є багато громадських організацій, які опікуються родинами загиблих. Одні працюють ще з 2015 року, інші — з початку повномасштабного вторгнення, а хтось тільки починає. У кожної є свої можливості та ресурси, і мені дуже хочеться, щоб ми зрозуміли, як можемо працювати разом. Є питання, які можна вирішити на місцевому рівні, враховуючи повноваження, але є й такі, що потребують взаємодії. Важливо знати, чим ви займаєтесь, які проблеми виникають, щоб обмінюватися інформацією та бути корисними одне одному», — зазначила вона.
Однією з перших про свою громадську організацію «Мрії дітей України» розповіла Дана Ярова. Її волонтери опікуються дітьми загиблих, полонених та безвісти зниклих Захисників і Захисниць. Вони організовують відпочинок у горах і за кордоном, влаштовують свята із подарунками, допомагають зібрати дітей до школи тощо.
За словами Ярової, список дітей, яким вони допомагають, перевищує вже 10 тисяч.
«Українське суспільство має чітко усвідомлювати: діти, члени родин яких віддали життя за Україну, стають нашими. Ми маємо піклуватися про них і про їхні сімʼї. Мало хто знає, але є такі випадки, коли матері залишаються самі з вісьмома дітьми через втрату батька на фронті. Таким родинам надважлива підтримка речами, відпочинком тощо», — сказала вона.
Далі слово взяв представник волонтерської організації «Веста» Владислав Бобер. Він розповів, що разом з іншими волонтерами опікується діючими військовослужбовцями, їхніми родинами, сім’ями загиблих, зниклими безвісти, а також звільненими з полону.
«У Києві та області працює наш проєкт „Мобільна служба підтримки“. Якщо допомога потрібна за межами регіону — ми передаємо запити консультантам, які працюють на національному рівні», — пояснив Владислав Бобер.
Чоловік додав, що їхня волонтерська організація готова співпрацювати з КМДА для надання необхідної підтримки та обміну ресурсами: «Ми із задоволенням поділимося навчальними матеріалами від Національної агенції держслужбовців, а також додатковими посібниками, що спеціалізуються на роботі з родинами загиблих. Ці матеріали вже акредитовані й доступні для використання».
Про свою громадську організацію «Родини загиблих захисників України „Серце назовні“» розповіла і Віра Литвиненко, мати полеглого бійця Владислава з позивним «Вектор».
«Ми займаємося вшануванням пам’яті наших Героїв, організовуємо різноманітні заходи. За підтримки Марини Хонди та Департаменту суспільних комунікацій КМДА у столиці провели вже чотири вуличні виставки «Алея Героїв», виставка «Воїни світла», мистецький проєкт «Серце назовні. Палітра пам’яті», — сказала вона.
ГО «Серце назовні» активно долучається до заходів пам’яті та підтримки родин. У Києві організація стала ініціатором ходи до Дня вшанування, яка відбулася на Софійській площі.
«Ми працюємо, аби пам’ять про наших захисників жила в кожному куточку України та за її межами», — додала Віра Литвиненко.
Наприкінці заходу Марина Хонда наголосила на важливості проведення таких зустрічей: «Різні об’єднання та громадські організації часто не спілкуються між собою і не знають, у кого які можливості, хто як покриває потреби ветеранів і їхніх сімей.
Ми провели цю зустріч, щоб і ми, і громадські організації краще розуміли, хто чим займається, і до кого звертатися за допомогою в разі потреби. Завдяки таким заходам уже напрацьовано декілька варіантів співпраці між самими організаціями.
Це також дозволяє нам чіткіше бачити, де Київ може допомогти і які умови потрібно створити, щоб розв’язати ті чи інші проблеми. Адже жоден державний орган не може самотужки впоратися з такою великою кількістю складних питань, які є зараз».
Марина Хонда також підкреслила, що подібні заходи мають стати системними. Залучення більшої кількості громадських організацій, які працюють із надважливими й чутливими темами, є ключовим для ефективної роботи та підтримки родин ветеранів і загиблих Героїв.
Своєю чергою Вікторія Муха відмітила, що це була зустріч з людьми, які вміють тримати серце відкритим, попри біль. Зустріч з тими, хто щодня допомагає родинам наших Героїв і Героїнь.
«У кожної організації своя історія: хтось працює вже роками, а хтось щойно почав, але всі вони мають спільну мету — зробити життя родин загиблих і зниклих безвісти трохи легшим, пам’ять про них — живою.
Мене вразило, як тепло і щиро люди ділилися своїми проблемами, ідеями, досвідом. Було відчуття, що ми не просто обговорюємо важливі теми, а створюємо спільноту, де кожен може бути почутим. Такі зустрічі — це більше, ніж обмін думками. Це синергія, яка дає надію на гідну памʼять і шану нашим Героїв», — прокоментувала Вікторія Муха.
Нагадаємо, що у столиці працює Координаційна рада з підготовки та впровадження Концепції меморіалізації учасників та подій російсько-української війни. Її представники займаються створенням нових форм увічнення пам’яті, включаючи інтерактивні стенди та пам’ятні знаки.
Наразі проблема меморіалізації є складною та багатогранною. Війна ще не закінчилася, але в суспільстві вже є великий запит на вшанування та збереження пам’яті про Героїв і перебіг подій.
Даша ГРИШИНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»