«Воїни світла»: на Софіївській площі відкрили виставку, присвячену загиблим азовцям
Кожен з портретів бійців несе в собі історію мужнього життя та віри в Україну.
На цих вихідних, 31 серпня у Києві на Софіївській площі відкрили меморіальну виставку, присвячену загиблим азовцям.
До неї увійшли історії життя бійців 12-ї бригади спеціального призначення «Азов» НГУ, батальйону спеціального призначення «Донбас» 18 Слов’янської бригади НГУ та 3 окремої штурмової бригади ЗСУ, які віддали життя за Україну.
З 2014 року бійці ще батальйону «Азов» — одні з перших стали на захист держави від ворога та звільняли міста Донецької та Луганської областей.
«На жаль, війна у нашій країні триває 11 рік. За кожними звільненими містами та селами стоять військовослужбовці. 29 серпня наша держава відзначала День пам’яті полеглих воїнів за незалежність нашої країни. Можу сказати від себе, що їхнє життя буде вічне, коли ми пам’ятатимемо про ті подвиги, які вони зробили, захищаючи нашу державу. Так, війна забирає найближчих, війна забирає здоров’я. Єдине, що можемо зробити, — це пам’ятати», — сказав перший заступник Міністра у справах ветеранів Олександр Порхун.
Виставку ініціювала громадська організація «Родин загиблих захисників України «Серце назовні» за підтримки Департаменту суспільних комунікацій КМДА та патронатної служби «Янголи Азову».
«Сьогодні багато не скажеш, сьогодні відчуваєш серцем. Коли йдеш і дивишся в обличчя кожного, хто є на цих фотографіях, в очах бачиш надію, віру в Україну. Сьогодні ми під досить спокійним небом можемо вільно гуляти містом, а вони віддали за це все — своє життя. Три роки поспіль ми проводимо цю виставку і, на жаль, вона більшає. Хочу висловити підтримку батькам, які виховали дійсно Героїв. Пам’ятаємо, якою ціною виборюється незалежність нашої держави! Дякуємо їм, що можемо бути тут», — звернулася директорка Департаменту суспільних комунікацій КМДА, депутатка Київради (фракція «УДАР») Мирослава Смірнова.
Також вона наголосила, що Департамент суспільних комунікацій КМДА активно підтримує перейменування вулиць на честь загиблих Героїв, проводить заходи меморіалізації в місті та постійні інформаційні кампанії.
З початку повномасштабного вторгнення бійці бригади «Азов» тримали оборону Маріуполя. Ворог атакував місто всіма можливими способами та видами озброєння.
Проте військовослужбовці виконували свій обов’язок до кінця. Таким чином наші воїни дали можливість іншим підрозділам перегрупуватися, звільнити зокрема Київщину та зміцнити оборону на Запорізькому напрямку.
А ще 72 добровольці підсилили маріупольський гарнізон та взяли участь в авіапрориві, який організували ГУР МОУ.
«Наші Герої задали нам дуже високі стандарти життя, самовіддачі, патріотизму та любові до Батьківщини. В тилу роботи дуже багато, ми не маємо права опускати руки. Кожен на своєму місці має наближати перемогу, донатити, допомагати армії захищати нас. Ми об’єднались в громадську організацію „Серце назовні“, щоб разом нести пам’ять про наших мужніх воїнів. Ми стали справжньою великою Азовською родиною. Ми прагнемо, аби наші заходи вшанування пам’яті ставали гучнішими та Герої чули це навіть на небі», — сказала засновниця ГО «Серце назовні», мати бійця з позивним «Вектор» Віра Литвиненко.
Під час відкриття виставки кожен міг придбати вироби, створені сім’ями полеглих бійців, аби підтримати «Серце назовні» та вшанування пам’яті захисників.
До заходу також долучилися артисти, які виконали чуттєві твори, присвячені героїчним подвигам бійців.
Зокрема, свої пісні виконали співачка Jerry Heil та Культурний десант. А віршовану композицію задекламував артист театру та кіно Михайло Кукуюк.
«Дуже важко говорити та згадувати загиблих захисників, яких ти знаєш особисто. Ще з 2014 року перед мною та декількома волонтерами постала задача допомагати родинам полеглих, робити все, аби гідно вшанувати їхню пам’ять. Зараз масштаби наших підопічних вражають, це доволі неприємний досвід. Ми бачили в якому стані повертають неживими наших друзів, братів, родичів. Таке неможливо забути і неможливо пробачити. Таке буде стояти перед нашими очима все життя. Для нас це велика відповідальність пронести цю пам’ять та передати нашим нащадкам», — заявила очільниця патронатної служби «Янголи Азову» Олена Толкачова.
На виставці вшанували пам’ять не тільки оборонців Маріуполя, загиблих від теракту в Оленівці, а й бійців, які стали на захист країни до лав територіальної оборони «Азов».
Згодом добровольців розподілили на 12-ту бригаду спеціального призначення НГУ «Азов» та 3-тю окрему штурмову бригаду.
Тепер про їхні подвиги та мужню оборону держави можна дізнатися на виставці «Воїни світла».
Експозиція триватиме до кінця жовтня.
Днями у столиці відкрили проєкт Марії Левитської, присвячений українським полоненим воїнам. Детальніше про це читайте в матеріалі «Вечірнього Києва».
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ». Фото: Борис КОРПУСЕНКО