Азовсталь: у столиці демонструють проєкт Марії Левитської, присвячений українським воїнам
Головна художниця Національної опери України присвятила свій мистецький проєкт нашим героїчним захисникам, які боронять Україну, жертвуючи своїм здоров’ям та життям, а також військовополоненим та заручниками війни.
Нещодавно у київській галереї «Portal 11» розпочалася персональна виставка «АЗОВСТАЛЬ. Полонені. Заручники війни» відомої театральної художниці Марії Левитської.
У своїх нових творах вона втілила власні емоції та переживання від нинішніх реалій, відчувши їй глибоко душею та серцем.
Художниця стверджує, що виставка «Азовсталь» є не про мистецтво, а про громадянську позицію.
«Навесні 2022 року я з дитиною опинилася у Празі. Ми пішли до музею святої Агнешки — готичної скульптури та живопису. Там я побачила старовинні дерев’яні скульптури: Мадонна з немовлям, а у немовляти обламані ручки, ніжки. П’єта, а у Христа обламані ноги. Я відчула — це про нас… Про війну в Україні. Про наших понівечених дітей, людей. Про Маріуполь, коли майже не було ніякої інформації… Були уривки відео захисників Азовсталі… Я не могла їм допомогти нічим… Просто у дворі, біля сміттєвих баків я почала малювати свій біль…» — згадує художниця.
Пані Марія розповідає, що свої перші твори про війну вона представила торік у Національному музеї медицини. На відкриття виставки прийшло багато дружин та матерів Азовців.
«Одна жінка обернулась до мене і спитала: «А про полонених можете намалювати?» — «Я спробую…» — відповіла художниця.
За словами Марії Левитської, у процесі створення цих робіт вона багато часу проводила, вивчаючи світлини з українськими військовими, детально розглядаючи кожне обличчя, уявляючи його подальшу долю. Попри це у її картинах немає жодного конкретного героя чи прив’язки до конкретних подій. Це просто образи, які виникли в уяві мисткині.
«Я багато малювала… через біль… крізь сльози… я відмолювала. Знаю кого і знаю за що…Але десь глибоко в середині себе відчувала, що я маю це зробити», — переконана художниця.
Також пані Марія наголосила, що вибір місця для презентації експозиції «АЗОВСТАЛЬ. Полонені. Заручники війни.» є символічним для неї, оскільки з вікон галереї Portal 11 можна побачити Стіну загиблих на війні Героїв і Михайлівський Золотоверхий, де під час Революції Гідності задзвонили перші дзвони.
«Ця виставка є дуже важлива, оскільки активно висловлює громадянську позицію. Вона про наших військових та захисників, яким ми зобов’язані усім, що у нас на сьогодні є. Я хотів би подякувати усім тим, хто продовжує боротьбу за Україну, проти російських загарбників», — наголосив засновник галереї Ігор Глоба.
У своєму вступному слові на відкритті артпроєкту, він також зазначив, що виставка має також на меті — привернути увагу суспільства до одного з найболючіших питань цієї війни — це повернення наших полонених.
«Дивлячись на ці роботи, ми маємо пам’ятати про цих людей. І мені б дуже хотілося, щоб цей проєкт наблизив той момент, коли тисячі українських родин зможуть знову обійняти своїх рідних», — зазначив Ігор Глоба.
Довідка.
Марія Левитська — народна художниця України, театральна художниця-постановниця і художниця костюмів. Народилася в Києві, закінчила Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури України, факультет живопису, сценографічний розділ, майстерню професора Данила Лідера.
Свою творчу кар’єру розпочала як художниця-постановниця та художник по костюмах на кіностудії імені Олександра Довженка. З 1989 р. — головна художниця Національної опери України ім. Т. Г. Шевченка.
Членкиня Національної спілки художників України, Національної спілки кінематографістів України, дійсний член (академік) Національної Академії мистецтв України, нагороджена орденом Княгині Ольги (ІІ ст.), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2003), театральної премії «Київська пектораль» (1995), премії «Людина року — 2000».
Нагороджена найвищою державною нагородою Італійської Республіки, якою можуть бути відзначені іноземні громадяни — Орденом «Зірка Італії» (2016 р.).
Марія Левитська створила декорації та костюми для понад 160 опер, балетів та драматичних вистав в Україні, Японії, Канаді, Словенії, Польщі та інші.
Виставка «АЗОВСТАЛЬ. Полонені. Заручники війни»
Коли: до 8 вересня, середа — неділя 11:00 — 19:00
Де: Трьохсвятительська, 11
Вхід вільний.
До теми: «На згадку про нас»: у Києві діє виставка робіт військового художника Олександра Ком’якова.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»