«На згадку про нас»: у Києві діє виставка робіт військового художника Олександра Ком’якова. ФОТО
50 графічних робіт військового ЗСУ Олександра Ком’якова в експозиції виставки у Галереї протестного мистецтва Музею Майдану в Києві розповідають про сьогодення військових.
У невеликій за розмірами Галереї протестного мистецтва графічні роботи відомого графіка Сашка Комякова відкривають щоденний світ військових. Деталі дають відчуття присутності у тому місті, де малював подію художник.
Перебуваючи у лавах Збройних сил, провідний художник Музею Майдану продовжив працювати у мілітарі-тематиці.
Його замальовки — це не роботи, створені у майстерні, а справді репортажі з місця подій. Сашко малює на локаціях під час фронтових виїздів. Він створює портрети, репортажі та інфографіку, а над деталізацією працює вже згодом.
Виставка «На згадку про нас» — своєрідний щоденник військового який зараз у ЗСУ.
«Спершу це штудії воєнної тематики для мого графічного роману « ТАТО-2», а потім польові дослідження фронтовиків та їх оточення.
Зрештою я пішов у військо, де продовжив робити «відбитки пам’яті». Скетчі, як на мене, схожі на людські спогади, які будуть ще ціннішими з часом.
Хочу показати чим займаються мої побратими, що я бачу в армії. Це для мене важливо, адже мої нариси як мій щоденник», — ділиться Олександр Ком’яхов.
Ком’яков мобілізувався близько року тому, а його командування зрозуміло що має справу з художником, який має змогу робити графічні репортажі.
Ольга Сало — заступниця генерального директора з розвитку та культурно-просвітницької роботи Музею Майдану розповіла «Вечірньому Києву», що ті роботи, які нині в експозиції Галереї протестного мистецтва, створені на планшеті.
«Планшет, ручка, а потім цифровий друк — замальовки, зроблені у полі, мають форму начерків. Швидкого документування побуту військових. Олександр не просто змальовує ситуацію та типажі, а знайомить нас з контекстом війни через деталі», — пояснила Ольга Сало.
На виставці графічні замальовки у різних форматах. Три великі роботи показують стабілізаційний пункт, де рятують поранених, БМП (бойову машину піхоти), а також шолом військового. Олександр їх малював детально і дав пояснення, що означає кожна деталь.
Низка графічних малюнків зі стабпункту, де Ком’яков показав етапи порятунку поранених доповнені короткими діалогами, які записав художник. Такі короткі діалоги з пораненими перетворили експозицію на зібрання міні новел у графіці.
Окремим блоком на виставці є роботи які Ком’яков створив ще до мобілізації. Ольга Сало розповіла кореспондентці «Вечірнього Києва», що до широкомасштабного вторгнення з Музеєм Майдану Олександр Ком’яков їздив у експедиції. Обирали для відвідувань ті райони, які зазнали втрат культурної спадщини. Ці об’єкти й зберіг у графіці художник.
Виставка «На згадку про нас» доповнена й мультимедійною складовою, де можна побачити процес створення малюнків. Є можливість спостерігати Олександра який малює, а також його хід роботи — він робив запис під час роботи. Це дозволяє відчути спосіб осмислення і сам процес створення графіки в дії.
Виставка триватиме з 23 серпня до 26 жовтня 2024 року. Вхід вільний (Київ, вул. Липська, 16)
«Вечірній Київ» писав про те, що до Дня Незалежності у столиці відкриють виставку картин за мотивами поезії Ліни Костенко.
Усі фото Богдан Пошивайло, Національний музей Революції Гідності.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»