Столиця готується до надскладної зими та будь-яких сценаріїв, — депутат Київради Тарас Криворучко
Місто цьогоріч підходить до холодів ще більш підготовленим.
Київ з середини жовтня увійшов у цьогорічний опалювальний сезон. До тепла спочатку під’єднали всі заклади соціальної сфери, а потім і житлові будинки. До цього фахівці Київтеплоенерго відновили близько 1500 одиниць енергообладнання, пошкодженого під час обстрілів. Також у місті протестували більше ніж 2700 км тепломереж та усунули понад 2 тисячі пошкоджень. Це допоможе зменшити кількість аварій взимку.
Втім, жителі столиці з тривогою очікують на морози. Фахівці стверджують, що цьогорічна зима може бути найважчою за два попередні роки. Адже через російські обстріли навесні 2024-го Україна втратила понад 9 ГВт генерувальної потужності. Тому найгірший сценарій проходження зими, який розглядають — продовження масованих атак Росії по об’єктах генерації, а з ними — і повернення загрози віялових відключень світла та блекаутів.
Завдання міської влади — втримати критичну інфраструктуру за того розвитку подій. І цьогоріч Київ підходить до холодів більш підготовленим. Принаймні у цьому запевняє секретар постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, (фракція «Європейська Солідарність») Тарас Криворучко.
Як столиця підготувалася до зими? Які програми для підвищення енергонезалежності споживачів діють у Києві? До чого готуватись містянам? Про це та багато іншого «Вечірньому Києву» розповів Тарас Григорович.
«УСІ КОТЕЛЬНІ, ДЕ МОЖЛИВО, ОСНАСТИЛИ ПОТУЖНИМИ ГЕНЕРАТОРАМИ»
-Початок опалювального сезону у Києві проходить оптимістично з огляду на теплу осінь і відсутність масованих ракетних обстрілів столиці. Але що буде далі, коли вдарять морози, а росіяни знову атакуватимуть критичну інфраструктуру? Як столиця збирається пройти зиму, в тому числі за умови найгіршого сценарію?
— Місто готується до надскладної зими. Очевидно, що як тільки погіршаться погодні умови, атаки Росії на українські енергооб’єкти посиляться. Сподіваємося на результативну роботу протиповітряної оборони. Столична влада ще минулого року підготувала та відпрацювала різні сценарії роботи у випадку надзвичайних ситуацій.
Зі свого боку комісія з питань ЖКГ і ПЕК провела кілька спецзасідань для забезпечення якісного проходження опалювального сезону. Одне провели в закритому режимі з інформацією для службового користування, інші — з відеотрансляцією на широкий загал.
Обговорювалися питання стану підготовки об’єктів інфраструктури, звіти керуючих компаній та районних держадміністрацій щодо стану тепломереж і капітальних ремонтів.
Особлива увага приділялася старим будівлям, для яких тариф на обслуговування недостатній для покриття поточних ремонтів, а також необхідності покращення якості послуг керуючих компаній.
Усі котельні та інші об’єкти життєзабезпечення, де є технічна можливість, оснащені потужними генераторами на випадок зникнення електроенергії. Також Київтеплоенерго збільшило кількість пересувних мобільних котелень до 51. Вони забезпечать теплом критично важливі об’єкти у надзвичайних ситуаціях.
Крім того, місто впровадило низку ключових програм для підвищення енергоефективності житлових будинків та забезпечення їх автономними джерелами енергії.
ЯКІ ПРОГРАМИ В КИЄВІ ДАЮТЬ МОЖЛИВІСТЬ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СВІЙ БУДИНОК АВТОНОМНИМ ЖИВЛЕННЯМ ТА ПОКРАЩИТИ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ
— Нагадайте, про які саме програми йдеться?
— У Києві діють чотири програми для багатоквартирних будинків, які допомагають впроваджувати енергоефективні заходи чи встановлювати обладнання автономного живлення. Однією з основних ініціатив є Порядок часткової компенсації вартості автономних джерел енергії, яка стартувала ще у 2022 році.
Ця програма надає можливість отримати компенсацію до 75% від вартості генераторів, сонячних зарядних станцій, інверторів та інших систем живлення, але не більше 300 тисяч гривень на один житловий будинок. Загалом протягом 2023-2024 року місто відшкодувало вартість понад тисячі одиниць такого обладнання.
Цьогоріч Київрада збільшила суми відшкодування на придбання генераторів чи сонячних станцій, особливо для будинків великої поверховості. Зараз місто відшкодовує 75% вартості придбаного обладнання, утім не більше 100 тисяч гривень — для будинків до 6 поверхів (включно); 200 тисяч гривень — для будинків від 7 до 16 поверхів (включно); 300 тисяч гривень — для будинків від 17 поверхів, а також для будинків з котельнями.
Крім того, у столиці працює міська конкурсна програма енергоефективних проєктів для ОСББ та ЖБК «70/30». Вона допомагає реалізації енергоефективних заходів, зокрема утеплення фасадів, модернізацію тепло та електропостачання. Мешканці інвестують лише 30%, а місто фінансує 70% вартості робіт та обладнання,
Ще одна програма — це співфінансування капітальних ремонтів, скористатись якою можуть усі багатоповерхівки, незалежно від того створене там ОСББ чи ЖБК. Вона дозволяє проводити необхідні роботи, наприклад, з термомодернізації будинку за фінансової участі їхніх співвласників від 5% до 30%.
Крім того, у місті цьогоріч почав працювати Фонд модернізації та розвитку житлового фонду (Револьверний фонд), який надає співвласникам житлових будинків позики та кредити на пільгових умовах терміном до 7 років на будь-які роботи з капітального ремонту будинку.
Реалізація цих програм дозволяє не лише поліпшити енергоефективність будинків, а й зменшити витрати мешканців на комунальні послуги. Також нагадаю, що новостворені ОСББ можуть отримати одноразову фінансову підтримку для проведення ремонтних робіт. Залежно від кількості квартир у будинку, суми варіюються від 1 мільйона до 3,5 мільйонів гривень.
«МІСТО МАЄ ПРОВЕСТИ КОНКУРС НА ВИЗНАЧЕННЯ УПРАВИТЕЛЯ КОЖНОГО БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ, СПІВВЛАСНИКИ ЯКОГО САМІ ДОСІ ЦЬОГО НЕ ЗРОБИЛИ»
— Ви стали одним із ініціаторів створення Тимчасової контрольної комісії Київради з вивчення питань, пов’язаних з аналізом ефективності фінансово-господарської діяльності роботи керуючих компаній з обслуговування житлового фонду столиці. ТКК під вашим керівництвом працює 5 місяців. Всіх уже перевірили?
— Так, всі РДА та керуючі компанії столиці вже прозвітували про стан підготовки до зими, яка вочевидь буде непростою. Нещодавно заслухали керівників Дніпровського, Печерського та Солом’янського районів. Зокрема розглянули питання ремонтів та утримання укриттів у житлових будинках, стан ліфтів та встановлення пандусів.
Окремо звернули увагу на кілька ключових питань. Застарілий житловий фонд — це одна з найбільших проблем для киян. Такі будинки дорожче утримувати і обслуговувати, вони постійно потребують термінових (поточних) ремонтів. Нинішній тариф не дозволяє здійснювати їх у повній мірі. Проведення капітальних ремонтів ускладнюється низькою організованістю та фінансовою спроможністю більшості співвласників.
Тариф на обслуговування будинків потрібно робити відповідним рентабельності наданих послуг. У результаті мешканці мають отримати кращу якість послуг від управителя. Також необхідно проводити активнішу роз’яснювальну роботу з мешканцями та боротися зі злісними неплатниками комуналки.
Водночас для забезпечення жителів столиці якісними та своєчасними послугами необхідно підвищити ефективність усіх 10 районних керуючих компаній, оскільки передовсім від них залежить комфорт мешканців багатоквартирних будинків.
Зараз перед нами стоїть завдання не лише вдосконалити процеси обслуговування житлового фонду, а й підвищити відповідальність і прозорість діяльності керуючих компаній. Ідеться, зокрема, про якісне надання комунальних послуг, вчасне виконання ремонтних робіт, забезпечення чистоти та належного санітарного стану прибудинкових територій.
За результатами роботи ТКК ми підготували звіт, який вже направлений на розгляд Київради. Сподіваюся, відповідно до його висновків і рекомендацій міська влада ухвалить необхідні рішення. В першу чергу, місто має провести конкурс на визначення управителя кожного багатоквартирного будинку, співвласники якого самі досі цього не зробили.
У ДНІПРОВСЬКОМУ РАЙОНІ ВІДНОВИЛИ САДОЧОК, ЩО ПОСТРАЖДАВ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ КИЄВА
— Ви разом з керівниками освітніх закладів періодично перевіряєте хід робіт з ремонту укриттів у школах і дитячих садочках Дніпровського району. Яка зараз ситуація з облаштуванням сховищ для дітей?
— Нещодавно перевірили виконання робіт в укриттях у гімназіях № 258 і № 99, а також у Центрі дитячо-юнацької творчості та Станції юних техніків Дніпровського району. За моєї ініціативи у цих закладах встановили новітнє обладнання. Це системи з літій-ферумних акумуляторів та інверторів, котрі здатні забезпечувати безперебійне живлення та автономне освітлення укриттів протягом кількох діб. Також є можливість заряджати пристрої від USB-портів і розеток та нагріти електрочайник за відсутності електропостачання.
Таке обладнання знадобиться навіть після закінчення війни у випадках техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій. Воно автоматично вмикається у разі зникнення електроенергії.
Практично завершили відновлення дитячого садочку №655, який постраждав від уламків російської балістичної ракети під час нічної атаки на Київ 13 грудня 2023 року. Заклад відремонтували у максимально короткий термін і він знову приймає дітей. Нещодавно передав садочку нові меблі, які суттєво покращать умови для вихованців.
Також у Дніпровському районі завершили капітальний ремонт укриття в дитсадку №619. Тепер воно може вміщувати до 163 дітей, тоді як раніше кількість місць не перевищувала 50. Загалом Дніпровський район активно працює над створенням безпечного освітнього середовища для своїх жителів. У рамках цих зусиль у закладах дошкільної та середньої освіти тривають капітальні ремонти приміщень найпростіших укриттів.
— Нещодавно ви разом із колегою по фракції «Європейська Солідарність» у Київраді Юрієм Тихоновичем передали бійцям 128 батальйону тероборони Дніпровського району чималий квадрокоптер. Що це за безпілотник?
— Це потужний розвідувальний дрон DJI Matrice 30, який може підійматись на висоту 7 кілометрів. Такі технічні засоби дозволяють здійснювати аеророзвідку, моніторити території, ідентифікувати потенційну небезпеку, а також координувати дії підрозділів в умовах складних бойових ситуацій.
Їхня мобільність, здатність до довготривалого польоту і висока якість зображення роблять квадрокоптери незамінними інструментами в сучасній війні. Загалом безпілотники є витратним матеріалом і потреба в них постійна. Тож ми з Юрієм Тихоновичем регулярно передаємо нашим захисникам як розвідувальні, так і ударні дрони-камікадзе й будемо надалі це робити.
Ми не маємо права забувати про те, що триває війна, не маємо права на зневіру. Попри всі труднощі треба підтримувати наших військових, які кожного дня ризикують своїм життям. До речі, нещодавно КМДА на основі рішення Київради затвердила Порядок надання матеріальної допомоги в розмірі 45 тисяч гривень пораненим киянам — Захисникам і Захисницям.
Ми також маємо робити все можливе для повернення наших військовополонених. Передовсім як громадські активісти ми постійно нагадуємо про це болюче питання на всіх рівнях.
«СТРАШНО УЯВИТИ, ЯК ПАНІКУВАТИМЕ МІЖНАРОДНА СПІЛЬНОТА, ЯКЩО КОМУСЬ ІЗ РОСІЙСЬКИХ ПОЛОНЕНИХ НЕ ДАДУТЬ СМЕТАНИ ДО БОРЩУ»
— У вересні відбувся 56-й обмін полоненими, в рамках якого в Україну повернулися 49 людей. Серед них були як військові, так і цивільні. Вперше за довгий час росія повернула військовослужбовців «Азову». Втім, родичі «азовців» вважають, що держава не докладає достатньо зусиль для їхнього звільнення з полону…
— Вважаю, що уряд недостатньо робить для звільнення військовополонених, зокрема «азовців». Загалом, за словами родичів полонених, у російських в’язницях перебувають близько 10 тисяч українських військовослужбовців. За кожною сотнею звільнених — в рази більше тих, кого не випускають із російських катівень.
Фракція «Європейська Солідарність» у Київраді звернулася до Верховного головнокомандувача з вимогою посилити тиск на міжнародні організації. Лишень погляньте, як всі ці експерти з прав людини б’ють на сполох, коли українські сили беруть в полон росіян: кожен жест, кожне слово розбирають під мікроскопом.
Страшно уявити, як панікуватиме міжнародна спільнота, якщо комусь із російських полонених не дадуть сметани до борщу. Натомість невимовні, нелюдські, жахливі тортури, яких зазнають наші воїни в російському полоні, рідко коли отримують на міжнародній арені щось більше, аніж нервове знизування плечима від правозахисників і дипломатів.
Ми повинні буквально змусити правозахисників виконувати свою місію, вимагати від російських окупантів доступу до наших полонених, належних умов їх утримання і зрештою — якнайшвидшого повернення додому.
Визволення українських військових має бути одним із пріоритетів українського уряду, і наша фракція разом з усіма киянами прагне побачити чіткий план звільнення українських бранців — як і результативні зусилля з втілення цього плану.
Читайте також:
«У Києві до кінця року встановлять додаткове електроживлення для світлофорів».
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»