На місці демонтованого храму-МАФу плануються археологічні дослідження

У Національному музеї історії України наголосили, що справа незаконної споруди на їхній території продемонструвала єдність громадянського суспільства та його активну підтримку правового рішення.
У ніч проти 17 травня на території Національного музею історії України, демонтували незаконну забудову — релігійний МАФ УПЦ (московського патріархату), що поблизу Десятинної церкви. Споруду побудували без жодних дозволів.
Зранку 18 травня представники Національного музею історії України написали заяву щодо незаконних споруд на землях історичного значення. У ній йдеться, що багато людей сприймають музей лише як спеціальну будівлю, у якій зберігаються та експонуються памʼятки історії й культури.
Але є музеї особливі, які варто розглядати в нерозривному звʼязку з територією, на якій вони розташовані. І Національного музею історії України саме такий.
«Для України ця територія — головне місце памʼяті, зберігати й поважати яке зобовʼязані не тільки громадяни нашої країни, а й іноземці, незалежно від політичних, культурних і релігійних поглядів. Це — обовʼязок кожного. Для того, щоб його дотримувалися, існує законодавство про охорону культурної спадщини, яке охоплює як правові акти України, так і міжнародні договори», — йдеться у заяві.
Нині у планах Музею — використання території й зокрема звільненої ділянки для проведення просвітницьких заходів і дитячих програм, присвячених як давньому минулому, так і сучасній історії України. Також у майбутньому плануються археологічні дослідження ділянок, що досі не були вивчені або не стали експозиційними обʼєктами.
«Справа незаконної споруди на території Національного музею історії України продемонструвала єдність громадянського суспільства та його активну підтримку правового рішення. Така позиція цілком відповідає стародавньому мотто, яке поділяємо й ми, а саме: «За законом земля має розбудовуватися», — додали в Музеї.
***
Епопея із захопленням землі на Старокиївській горі триває з 2007 року, коли в історичному центрі Києва з’явився «тимчасовий» церковний намет для звершення великоднього богослужіння, який з часом трансформувався у дерев’яну каплицю, а згодом і у повноцінний храм.
Його довільно звели священники з УПЦ (МП) неподалік історичного фундаменту старовинної Десятинної церкви для подальшого зведення нового храму, що представники церкви називали «возрождєнієм унікального символа Православія — Десятинного собора».
За свідченням громадських активістів, з часом церковна громада одержала право власності на саму будівлю, однак жодних дозволів на будівництво, ще й поблизу фундаменту стародавньої Десятинної церкви представники церкви не мають.
Кияни також зверталися з петицією про демонтаж храму-МАФу біля Десятинної церкви.
Позбутися непроханих сусідів вже тривалий час прагне колектив Національного музею історії України, на території якого була збудована незаконна каплиця.
Ще декілька років тому представники музею подали позов до релігійної громади УПЦ МП про усунення перешкод користуванні земельною ділянкою шляхом знесення самочинного об’єкта нерухомого майна та приведення земельну ділянку у попередній стан.
В результаті судових розглядів, суд зобов’язав представників УПЦ (МП) демонтувати власним коштом незаконну «каплицю-МАФ», збудовану на території Національного музею історії України в центрі міста.
Аналогічну позицію щодо незаконної церковної споруди висловлювали також у Міністерстві культури та інформаційної політики України.
Згодом представники Національного музею історії України за добу зібралимайже 800 тисяч гривень донатів від українців на знесення «церкви-МАФу». Однак провести безкоштовні роботи зголосилась волонтерська спільнота Repair Together. Тим часом зібрані на демонтаж гроші мають перерахувати на потреби армії.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»