Мер столиці та посол США оглянули відновлений купол Будинку вчителя
Мер Києва Віталій Кличко, разом з Послом Сполучених Штатів Америки в Україні Бріджит Брінк, оглянув відремонтований скляний купол «Київського міського будинку вчителя», що був пошкоджений внаслідок вибуху російської ракети.
Купол відновили за фінансової підтримки та гранту від Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини в Україні, Світового Фонду Пам’яток та Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.
Пані посол разом з мером Києва піднялися під купол й оглянули, як виконані роботи.
За інформацією Віталія Кличка, грант передбачав термінову стабілізацію будівлі, проведення протиаварійних робіт.
«Також підтримка партнерів передбачає комплекс робіт з наукових досліджень, розробки документації та виконання часткових реставраційних робіт ушкоджень, завданих внаслідок ракетного удару. Ми дуже вдячні нашим друзям за постійну підтримку. Сьогодні, коли наша країна бореться за свою незалежність, ваша допомога укріплює віру й волю українців до Перемоги!», — підкреслив Віталій Кличко.
Під час спілкування Кличко нагадав присутнім, що будівля споруджена в 1912 році. Саме в її стінах, тоді ще Педагогічного музею, 20 листопада 1917 року проголосили створення Української Народної Республіки. Також там був ухвалений історичний документ — IV Універсал про Незалежність України у 1918 році.
«Пройшло понад сто років. І знову російський агресор намагається знищити незалежність України. Так під час російського ракетного обстрілу Києва 10 жовтня 2022 року, від вибуху ракети на перехресті бульвару Тараса Шевченка та вулиці Володимирської, була пошкоджена будівля „Київського міського будинку учителя“. І був практично знищений її відомий скляний купол. Постраждав дах приміщення, повибивало вікна, ушкодило приміщення будівлі», — сказав Віталій Кличко.
Мер столиці підкреслив, що одразу після вибуху фахівці КП «Київекспертиза» провели обстеження будівлі. Місто здійснило невідкладні заходи, щоби зберегти будівлю, що є пам’яткою архітектури національного значення.
У 2023 році місто підписало Меморандум «Про взаєморозуміння між Світовим Фондом Пам’яток та Департаментом освіти та науки КМДА, щодо невідкладних протиаварійних та ремонтних робіт на куполі й даху «Київського міського будинку учителя».
За інформацією мера Києва, грант передбачав термінову стабілізацію будівлі, проведення протиаварійних робіт. Також підтримка партнерів передбачає комплекс робіт з наукових досліджень, розробки документації та виконання часткових реставраційних робіт ушкоджень, завданих внаслідок ракетного удару.
«Ми дуже вдячні нашим друзям за постійну підтримку. Сьогодні, коли наша країна бореться за свою незалежність, ваша допомога підтримує й волю українців, віру в Перемогу!», — підкреслив Віталій Кличко.
Кличко у коментарі журналістам нагадав, що Будинок вчителя готували до реставрації з 2019 року, але цьому завадила епідемія ковіду, а потім повномасштабна агресія росії, з жорстокими обстрілами.
За словами мера, перед війною проєкт реставрації будівлі коштував майже 1 мільярд гривень.
«Зараз такі кошти недоречно направляти на реставраційні роботи, адже місто пріоритетно направляє великі суми на підтримку підрозділів збройних сил. Але місто виконає реставрацію крок за кроком по закінченні війни», — сказав Кличко.
Мер запевнив, що місто має плани та чітке розуміння що треба зробити.
Присутні могли ознайомитися з візуальною частиною проєктної документації щодо реставрації Будинку вчителя.
«Вечірній Київ» повідомляв, що в ході реставрації вся конструкція купола Будинку вчителя залишилась аутентичною, такою, якою була спроєктована архітектором Павлом Альошиним. Після дослідження стану купола проведена стабілізація металевих конструкцій і скління гартованим склом (площа понад 500.кв. м), організація систем водовідведення і вентиляції».
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»