«Муніципальна охорона» віддала фронту кращих співробітників і продовжує берегти спокій у столиці, — Сергій Чернишев

Про те, чим займається Комунальна організація «Муніципальна охорона» розповідає її керівник.
Сергій Чернишев присвятив своє професійне життя службі у правоохоронних органах. У листопаді 2021 року він звільнився з посади начальника Святошинського управління поліції Києва у зв’язку з вислугою років. Одразу ж йому запропонували очолити «Муніципальну охорону», яка на той час перебувала в процесі реорганізації з комунального підприємства на комунальну організацію.
Незабаром після цього розпочалося повномасштабне вторгнення росії…
ФОРМУВАННЯ ТрО ТА ЗБРОЯ
— Ви напевне знали, що буде вторгнення. Як готувалися?
— Перед початком широкомасштабного вторгнення — наприкінці 2021 — початку 2022 року всі ми отримували багато різної інформації про те, що готується російський наступ, на наших кордонах концентруються війська. Тому керівництво міста — мер Віталій Кличко, а також Андрій Крищенко як його профільний заступник, постійно тримали це питання на контролі.
Ще до початку повномасштабного вторгнення ми почали готувалися до різних сценаріїв розвитку подій. Це потрібно було, щоб не втратити керованість у місті, забезпечити поповнення лав оборонців столиці. Відпрацьовували з усіма службами міста алгоритми реагування на випадок повного блекауту, відсутності зв’язку. Шукали приміщення для занять рекрутів, встигли створити відділ підготовки для тренувань. Щодо тероборони, то ще тоді визначили, хто буде в оперативному резерві й відразу пропонували укладати контракти з ТрО, щоб люди розуміли, куди в разі потреби варто звертатися.
При перших вибухах у Києві о 5 ранку 24 лютого, всі ми вже знали як діяти. Зібралися у кабінеті першого зама голови КМДА Миколи Поворозника, де нараду проводив мер.
Тоді найактуальнішим стали завдання з допомоги у комплектуванні та забезпеченні ТрО всім необхідним. Ми ще не знали, який буде масштаб вторгнення, але мешканці Києва з перших годин відгукнулися й пішли до ТЦК та до бригади ТрО величезним потоком. Із перших годин стало зрозуміло, що столична бригада ТрО буде укомплектована понад норму в 3-4 рази, відповідно виникло нагальне питання як озброїти людей, і ми як могли вирішували його на рівні міста, бригади та ЗСУ.
Ну й, зрозуміло, важливо було взяти під надійну охорону всі об’єкти критичної інфраструктури столиці.
— Вашим співробітникам вистачило стрілецької зброї?
— На нашій базі ми одразу створили добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) «Муніципальна охорона». Отримували й озброювали наших співробітників, а також тих, хто став до лав столичних ДФТГ.
— Які були завдання з охорони Києва у перші дні і місяці вторгнення?
— У нас на той час організація нараховувала 550 співробітників. У перші дні треба було забезпечити охорону комунальної власності міста, вибудувати керованість підрозділу. Ми прогнозували, що в нас велика кількість людей піде в ЗСУ. В перший та другий день ми збирали інформацію про наших добровольців, які вибувають в оперативний резерв або до пунктів дислокації свого підрозділу. Тоді з наших рядів мобілізувалися 250 співробітників.


Ми всі перейшли на цілодобовий режим роботи й ночували на роботі — організували казармене перебування, отримали зброю. Дівчата з планово-економічного, з кадрів замінили хлопців — на пункті цетралізованого спостереження (ПЦС)…
— Муніципалам доводилося брати участь у бойових діях?
— З перших днів повномаштабного вторгнення спільно з Силами Оборони і Безпеки ми на Берестейському проспекті організовували патрулювання, допомагали нести службу на блок-постах. Тоді була велика вірогідність проникнення диверсійних груп ворога, у місті діяли навідники. От їх виявляли. Наприклад, священника УПЦ МП, який надавав ворогу інформацію про пересування військової техніки Берестейським проспектом й навколишніми вулицями. Його ми передали СБУ.
Наші наряди у складі груп оперативного реагування — супроводжували бензовози до столиці, коли місто створювало стратегічний резерв пального. Два-три тижні наша співробітники буквально жили в авто, виконуючи це завдання. Інші наші групи супроводжували вантажі з технікою, обладнанням оборонного призначення, гуманітарні вантажі, охороняли новостворені гуманітарні хаби на обох берегах столиці. Але в першу чергу ми взяли під посилену охорону об’єкти критичної інфраструктури, лікарні, адмінбудівлі.
Групи реагування «Муніципальної охорони» під час комендантської години масово фіксували порушників, часто біля об’єктів критичної інфраструктури, які ми ретельно охороняли. У нас була створена інформаційна база, особливо підозрілих осіб затримували та передавали до СБУ.
Ми працювали з КП «Інформатика», адже багато камер відеоспостереження на стратегічно важливих напрямках було пошкоджено, або втрачався зв’язок. Тому наші співробітники кожен день супроводжували техніків лагодити обладнання. Навіть до лінії бойового зіткнення, потрапляли під обстріли. Але дякувати Богу, без втрат.
Коли ворога погнали від Києва, ми продовжили цю роботу, водночас посилили своє комплектування, бо на той час вже 370 наших колег пішли на фронт.
— Які люди до вас прийшли й наразі працюють?
— З початку повномасштабного вторгнення до нас дуже багато зверталося людей, які не бажали чекати великих черг у ТЦК та СП або з різних причин не змогли відразу стати до лав ЗСУ. У подальшому набір проводився у тому числі з людей обмежено придатних до військової служби, або з обмеженнями через вік, або демобілізованих зі Збройних Сил через поранення, хвороби. Є категорія тих, хто за віком ще не підлягає призову. За минулий рік втричі у нас збільшилася кількість жінок — охоронниць. У минулому їх було 25, нині більше 80. Але професійне ядро муніципалів — учасники бойових дій. Нині в нашій організації проходять службу 340 співробітників, які мають цей статус.
«КАРПАТСЬКА СІЧ» ІМЕНІ ОЛЕГА КУЦИНА
— З якого періоду в місті відновили програму підготовки до Національного спротиву?
— 20 січня 2022 року, за місяць до повномасштабного вторгнення, ми сформували підрозділ з навчання добровольців, а у березні 2022 року ми вже розпочали системну підготовку громадян для сил ТрО, ДФТГ й просто цивільних до Національного спротиву.


У 2024 році на базі вже існуючого відділу створили Центр підготовки до національного спротиву. Загалом за весь період роботи курс загальновійськової підготовки пройшли понад 25 тисяч громадян.
— Чи брали участь у бойових діях добровольці, які пройшли загальновійськовий вишкіл у вашому Центрі?
— Перші ДФТГ, які у нас проходили навчання, відразу йшли на фронт — закривали Броварський, Ірпінський та Житомирський напрямки під час боїв за Київщину. Під час третього тижня вторгнення, рота муніципалів зі 127 батальйону ТРО зупинила велику танкову колону під Броварами, яка прорвалася на Київ. Наші колеги також під постійними обстрілами забезпечували евакуацію цивільних з Чернігова, коли всі мости були підірвані і залишилася одна польова «дорога життя».
Власне, перший заступник директора КО «Муніципальна охорона» Олег Іванович Куцин (позивний Кум) питанням організації добровольчих підрозділів особисто переймався і опікувався ще до початку повномасштабного вторгнення. На основі вже існуючої чоти (сотні) «Карпатська Січ» він створив ДФТГ «Карпатська Січ». Це ДФТГ безпосередньо та ефективно брала участь у обороні Ірпінського й Броварського напрямків.
Потім за його ініціативи створили 49-й батальйон й, одразу після визволення Київщини хлопців перекинули на Харківщину на Вірнопілля, де наші побратими з честю виконували бойові завдання. Але, на жаль, Олег Іванович загинув. Батальйон зараз носить його ім’я й продовжує гідно продовжувати свій бойовий шлях.


Ми постійно підтримуємо з ними зв’язок, у міру можливостей допомагаємо побратимам. Там служить син Олега Івановича, Тарас, а також багато наших побратимів.
У нас створений фонд «Муніципальна охорона», який постійно надає допомогу всім нашим співробітникам, які зараз на фронті.
КУРСИ З НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ ТА «САРАФАННЕ РАДІО»
— Хто навчається нині на курсах з підготовки до національного спротиву?
— Ми розуміємо, що та активна частина громадян, яка мала бойовий досвід, вже воює. Тому займаємося підготовкою саме цивільного населення, адже підготовлені люди більш захищені й знають, як діяти в критичних ситуаціях і як ефективно застосовувати набуті знання.
Наголошу: підготовка у комунальному Центрі здійснюється безкоштовно. Стикнулися з тим, що люди спочатку ставилися з недовірою до навчання, й думали, що тут будуть працівники ТЦК з повістками…
Ми дали оголошення в медіа, так з’явилися перші групи підготовки до нацспротиву. Цікаво, що на 70 — 90 відсотків вони складалися з жінок. Люди побачили, що тут просто дають необхідні знання населенню.


Підготовка здійснюється за напрямами: тактико-спеціальна підготовка в умовах міста та на відкритій місцевості; тактична медицина та інженерна підготовка, дії в умовах радіаційного, хімічного забруднення, топографія, особливості зв’язку в умовах бойових дій. Але війна вимагає впровадження нових знань та навичок — ми додали до основних видів навчань курс по роботі з БПЛА, мінно-вибухова справа, найближчим часом запровадимо основи радіоелектронної протидії дронам (РЕБ).
Почало працювати «сарафанне радіо» — інформація пішла по знайомих і так далі. Тому на курси почали записуватися чоловіки, студенти. Пройшла вишкіл група журналістів, секретаріат Київради, Департаменти КМДА, пропонуємо набути базові військові навички й депутатському корпусу.
Ми зараз розширюємо штат інструкторів Центру підготовки до нацспротиву й запрошуємо на роботу досвідчених людей з бойовим досвідом саме цієї війни, адже бойова тактика нині зазнала суттєвих змін.
ПІД ЧАС КОМЕНДАНТСЬКОЇ ГОДИНИ МУНІЦИПАЛИ ВИЛОВЛЮЮТЬ БАГАТО ПОРУШНИКІВ
— Нині наряди Муніципальної охорони кияни стали частіше бачити на вулицях, вас дійсно стало більше?
— У муніципальній охороні нині служать 1300 співробітників. Звичайно, основна увага спрямована на забезпечення правопорядку в столиці. Окрім роботи з охорони комунального майна, наряди для забезпечення правопорядку у столиці патрулюють вулиці, зони масового відпочинку. Й стаціонарні пости в нас є. Продовжуються постійні чергування під час комендантської години — тільки цього кварталу ми виявили понад 4,5 тисячі порушників.

Ми провели детальний аналіз статистики протиправних дій й вийшли з ініціативою до КМДА: для ефективного та оперативного попередження правопорушень попросили надати повноваження зі складання адміністративних матеріалів. У 2023 році ми такі повноваження отримали. Документи складаємо регулярно й вони проходять всі стадії, зокрема забезпечуємо супроводження матеріалів на розгляд адмінкомісій і відповідно здійснення адміністративних стягнень. З початку цього року виявили та припинили понад 22 700 правопорушень та подій, за якими складено понад 40 адміністративних матеріалів.
Спостерігаємо також і зростання довіри киян до Муніципальної охорони. Цього року до наших співробітників про допомогу, надання інформації про правопорушення зверталося значно більше громадян. Завдяки небайдужості громади, ми «гарячим слідом» встановлювали зловмисників, припиняли протиправні дії, надавали також домедичну допомогу, яка часто реально рятувала людські життя.
Фізична присутність муніципалів і в публічних місцях, і в лікарнях, і в інших закладах столиці надає киянам упевненість у власній безпеці і це дуже позитивна тенденція.

Але «Муніципальна охорона» — не каральний орган і ми більше працюємо на превенцію, ведемо діалог з громадою, роз’яснюємо людям їх права і обов’язки. Якщо ж людина не припиняє своїх протиправних дій, або вчиняє їх не вперше, то лише тоді патрулі складають адміністративний протокол.
ЩО ТАКЕ СОЦІАЛЬНА ПРЕВЕНЦІЯ
— Соціальна превенція правопорушень — це зараз один з наших головних пріоритетів. Ми добре розуміємо, що діти і підлітки потребують особливої уваги під час війни. Крім того, що молодь має оволодіти навичками безпекової поведінки в умовах бойових дій, розуміти порядок дій під час повітряної тривоги, пожеж, руйнувань, ми намагаємося надати й базові знання з домедичної підготовки — навчити накладати турнікет, зупиняти кровотечу, фіксувати травми, тощо…
З початку року у 28 навчальних закладах Києва для більше ніж 1 200 дітей та школярів провели заняття з домедичної підготовки та тренінги з реагування на надзвичайні ситуації.
Додатково, співробітники Муніципальної охорони започаткували тренування з цивільного та безпекового захисту в закладах освіти столиці: спільно з адміністраціями навчальних закладів відпрацьовуємо евакуацію дітей під час тривоги, дії у разі виникнення пожежі, медичну евакуацію поранених і інші подібні безпекові алгоритми.
Але треба ще виховувати наших дітей у дусі патріотизму як би пафосно це не звучало. Щоб долучити молодь до національних традицій, духу свободи і незалежності, спільно з Департаментом молоді і спорту київської адміністрації ми розпочинаємо проводити в парках Києва молодіжно-патріотичні заходи.


Діти можуть позмагатися з однолітками у вправності стрільби у мультимедійному тирі, по реальним мішеням зі страйбольної зброї; попрактикуватися на заняттях з рукопашного бою, які проводять наші інструктори; взяти участь у медичній евакуації, а також пройти майстер-клас, наприклад, із в’язання кукли-мотанки і далі долучитися до благодійного збору для допомоги нашим побратимам на фронті.
Днями подібний захід ми провели у парку «Відрадний». Дуже корисний досвід. Відтак, будемо максимально впроваджувати такі суспільні комунікації. Тому що соціально свідома молодь — це донат у завтрашній безпековий простір. Це найкраща превенція нашої безпеки і, можливо, ще одна складова спільної Перемоги!
«Вечірній Київ» повідомляв, що «Муніципальна охорона» запровадила у лісопаркових зонах столиці велопатрулі
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»