Воля у творчості Панченко, Горської та Яблонської: в Українському домі відбудеться публічна розмова

У межах виставки «Алла Горська. Боривітер» відбудеться розмова про здатність художника бороти систему і зберегти українську культуру у найважчі часи.
Творчість жінок-мисткинь, що творили в період 60-х років XX століття: Алли Горської, Любові Панченко, Тетяни Яблонської, стала приводом для публічної розмови.
Їх внутрішній опір для збереження української культури — те, що пов’язує нас сьогоднішніх із періодом, коли творили художниці.
«Цей опір, що триває десятиліттями, проявлявся у їхніх художніх практиках. Хтось явно, а хтось лиш натяками та контекстом своїх робіт намагався зберігати українську культуру та підживлювати її в моменти найгірших гонінь радянської влад», — розповіли організатори заходу з Українського дому.
Вони нагадують сучасникам, що кожна така смілива й вольова художня дія «мала наслідки — і могла коштувати митцю або мисткині життя».
У час, коли українці борються за збереження своєї держави і права на життя, важливо брати досвід і говорити про боротьбу художниць XX століття.
На публічній розмові досвід такої боротьби буде розглянутий за мотивами артбуку про українську візуальну культуру Telegraf.Воля.
«Про ті способи, в які вони висловлювали свою непокору системі та прагнули попри все залишатися саме українськими художницями, нести українські сенси», — зазначають організатори публічної розмови.
Говоритимуть про активний художній опір Алли Горської; «тиху», однак сміливу боротьбу Любові Панченко; адаптивну стратегію Тетяни Яблонської.
«Розглянемо роботи, обговоримо їхні значення. Вкотре впевнимося, наскільки важливою є воля до боротьби й чому необхідно пам’ятати, знати й розуміти діяльність мисткинь цього періоду XX століття», — запрошують і інформують в Українському домі.
Спікерки: заходу:
Олена Зарецька — художниця, ілюстраторка, дизайнерка, кураторка, онука Алли Горської.
Оксана Семенік — історикиня мистецтва, журналістка, авторка радіоблогу «Українське мистецтво в іменах» на Радіо Культура.
Катерина Яковленко — українська публіцистка, журналістка, дослідниця візуальної культури, кураторка. Головна редакторка сайту Суспільне. Культура.
Модераторка:
Тетяна Волошина — співкураторка виставки «Алла Горська. Боривітер», мистецтвознавиця, артдиректорка Stedley Art Foundation.
Організатори події: Національний центр «Український Дім», Projector Publishing.
Захід відбудеться 11 квітня, о 18:00, місце проведення — Національний центр «Український Дім» (Хрещатик, 2, Київ).
Вхід на подію — за квитком на виставку та реєстрацією.
«Вечірній Київ» писав про виставку робіт Любові Панченко, шістдесятниці, художниці. Любов Панченко передавала свої роботи у Музей шістдесятництва у Києві, останній дарунок вона зробила за 20 днів до широкомасштабного вторгнення, жінка пережила окупацію і померла у квітні 2022 року.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»