Мозаїка на зранених війною дошках: унікальні ікони показують у Софії Київській
У Софії Київській відкрилась експозиція мозаїчних ікон «А Світло у темряві світить…», їх авторка — українська мозаїстка Еміли Міллер замінила кипарисові дошки на соснові з-під ящиків для снарядів та патронів.
У виставкових залах Брами Заборовського розпочала роботу виставка мозаїчних ікон, де лики святих Еміли Міллер виклала з мозаїки на соснових дошках від ящиків з-під мін та боєприпасів.
Еміли Міллер багато років працює з «Групою мозаїстів Равенни» («Gruppo Mosaicisti Ravenna»). Це — одна з найстаріших реставраційно-мозаїчних майстерень Італії, що поблизу Собору Сан-Вітале, який славиться візантійськими мозаїками IV століття.
Художниця живе в Італії з 2014 року, відколи росія незаконно окупувала український Крим. А досвід з викладки мозаїки та іконопису вона здобула саме в Україні.
Під керівництвом художнього директора мозаїчної майстерні, професора Марко Санті майстриня отримала навики зі створення скульптури та мозаїчної ікони.
Воєнного літа 2022 року мозаїстка вивезла до Равенни (Італія) передані з передової військові ящики й розпочала роботу над унікальним проєктом.
Традиційну кипарисову дошку вона сміливо замінила на дошки, які були на полях боїв. Гуркіт гармат, дим та людські страждання зі зранених війною українських відчуваються й донині, адже дерево військової тари увібрало їх. А образ святих, викладені з мозаїки передають і біль, і страх та розпач, і віру, надію та незламність українців.
«А Світло у темряві світить, і темрява не обгорнула його» — слова з Євангелія від Івана (1:5), з Біблії в перекладі Івана Огієнка, 1962 року, стали назвою експозиції.
Майстриня освоїла сучасну техніку мозаїчного набору, мистецтво мозаїки Візантії та Стародавнього Риму, правила з консервації та реставрації мозаїк. Під керівництвом художнього директора мозаїчної майстерні, професора Марко Санті здобула знання та навики зі створення скульптури та мозаїчної ікони.
На стику прекрасного духовного світу та потворства війни в іконах Еміли Міллер народжуються сильні почуття.
Виставка триватиме до кінця квітня, повідомили у Національному заповіднику.
«Вечірній Київ» опублікував інтерв’ю з художницею-мозаїсткою.
Читайте:
«„Коли складаєш мозаїку, складаєш і себе»: інтерв’ю з мозаїсткою Тетяною Родькіною».
Усі фото — Національний Заповідник Софія Київська
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»