«Хочемо, щоб на нас звернули увагу»: Збірна України поїхала на змагання Повітряних сил у США

«Це змагання серед собі рівних. Вони показують, що люди продовжують жити після поранення, і дуже яскраво та насичено».
Команда українських ветеранів і військовослужбовців 3 березня вирушила на спортивні змагання United States Air Force Trials 2024. Воїни, які отримали важкі поранення, вперше змагатимуться на престижних іграх Лас-Вегасі, які пройдуть з 4 по 16 березня.
Національна збірна виступить у дев’яти адаптивних видах спорту: стрільба з лука, легка атлетика, велосипедний спорт, паверліфтинг, веслування на тренажерах, волейбол сидячи, плавання, баскетбол на кріслах колісних та регбі на кріслах колісних.
Україну представлятимуть 30 спортсменів, які у грудні пройшли відбір на Всеукраїнських змаганнях з адаптивних видів спорту. «Вечірній Київ» поспілкувався з кількома учасниками цих ігор.
32-річний Олександр Катаула з міста Львів представлятиме Україну у стрільбі з лука. Він розповів, що до цього професійно не займався спортом, це було для нього як хобі. Стріляти з лука почав з грудня 2023 року.

«З усіх видів спорту, з яких я буду представляти Україну, цей найбільше мені підходить. Я не силовий спортсмен. Бігати не можу, плавати важко. Лук мені більше подобається, бо раніше я займався стрільбою, правда, з вогнепальної зброї», — розповів Олександр «Вечірньому Києву».
Чоловік нині є ветераном. У війську був з 2015 по 2016 роки, брав участь в АТО. З початку повномасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року Олександр став на захист України. Був заступником командира з технічного забезпечення.
У квітні 2022 року військовий отримав поранення у Попасній на Луганщині та втратив частину ноги.
«Після реабілітації до активного життя я повернувся після того, як став на милиці. Приблизно через 3-4 місяці після поранення», — розповів Олександр та додав, що підтримувати мотивацію йому допомагати близькі та друзі.
Це будуть перші спортивні змагання ветерана.
32-річний Ігор Троян з Кривого Рогу змагатиметься у штовханні ядра, метанні диска та греблі на тренажері. Він чинний військовослужбовець, та нині проходить службу у рідному місті у зв’язку з пораненням.
Чоловік захищав країну на сході протягом 2014-2015 років, і з перших днів повномасштабного вторгнення долучився до оборони.
«27 лютого ми вже були у Бахмуті. Пів року провели на донецько-луганському напрямку, де я отримав перше поранення. Одна куля прошила руку, а друга — бік. Наступних два місяці я провів на реабілітації, після чого повернувся до побратимів у стрій», — каже Ігор.

Невдовзі він опинився на Херсонському напрямку, де знову отримав поранення. Уламок пробив ногу, руку та зачепив внутрішні органи. Ігорю видалили нирку та селезінку. Також пошкоджені легені.
Чоловік розповів, що реабілітація була довгою — приблизно пів року він не вставав з ліжка, але згодом почав відновлюватися та повернувся до спорту.
«Наша мета (на змаганнях у США — ред.) — реабілітація. Хочу ще раз сказати про Україну, що тут нічого не закінчилося, тільки все набирає обертів. (У нас — ред.) наполовину дипломатична, а наполовину спортивна місія.
Також своїм прикладом хочу показати, що після поранення життя не закінчується і результати можна показати ще кращі, ніж «до», — наголосив військовий.
Військовослужбовець другої Галицької бригади НГУ Ігор Бутенко представлятиме Україну на змаганнях з паверліфтингу, веслуванні на тренажерах та баскетболу на візках. Йому 38 років, він родом з Херсона.
Спортом займався ще з дитячих років: веслуванням на каное, рукопашним боєм, карате та боксом. У 18 років відкрив для себе паверліфтинг. Займав призові місця на змаганнях та виконав норматив кандидата у майстри спорту.
«До повномасштабного вторгнення я до військової служби не мав відношення. Я сам моряк дальнього плавання. Коли почалася війна, я евакуював свою родину, пішов у військкомат і призвався до лав НГУ. Так я відкрив для себе військову справу», — каже Ігор Бутенко.
Чоловік воював на Донецькому напрямку: під Вугледаром, у Павлівці. У листопаді 2022 року там отримав перше поранення. Після відновлення він воював під Авдіївкою та брав участь у контрнаступі — звільняли Благодатне у Запорізькій області.
Ігор чинний військовослужбовець і проходить службу на Заході України.
«Наша служба ротаційна. Ми їздимо 3-4 місяці, виконуємо бойове завдання і повертаємося в місце дислокації. Потім знову навчаємося і знову вирушаємо у «подорож», — каже він.
Ігор Бутенко каже, що на змаганнях у США хоче не лише гідно представити рідну країну, але й обмінятися досвідом з американськими колегами.
«Я вважаю, що всі військовослужбовці, які беруть активну участь в обороні нашої країни — це все справжні чоловіки. Особливо ті, хто отримали поранення, для мене вони — приклад мужності.
Їм не треба опускати руки, замикатися в собі, і я на власному досвіді це знаю. Завдяки спорту можна реалізуватися у цьому житті. Окрім іншого, спорт покращує самопочуття», — додав військовий.
Сергій Дубов та Ілля Денисенко представлятимуть Україну на велоперегонах.
«Велоспорт для мене був як хобі. Але після поранення я серйозніше захопився ним і обрав як адаптивний вид спорту», — каже 42-річний Сергій Дубов зі Львова.
З 2015 року Сергій Дубов служить у ДПСУ. Повномасштабне вторгнення зустрів у Маріуполі, боронив Азовсталь, а згодом потрапив у полон. Чоловік втратив праве око та кисть.
29 червня 2022 року він повернувся додому під час обміну. Протягом наступних чотирьох місяців Сергій проходив лікування, а далі ще дев’ять місяців був на реабілітації.
«Багато операцій пережив (на очах, на вухах), і довго мені не дозволяли взагалі нічим займатися. Пів року я дуже багато ходив, бо тільки це дозволяли. До спорту повернувся через місяців 9 приблизно», — розповів Сергій Дубов.

Окрім велоспорту, чоловік змагатиметься у веслуванні на тренажерах. Каже, що головне не опускати руки, а тому у США має намір здобути перемогу.
25-річний Ілля Денисенко з Чернігівщини виступатиме у дисциплінах «велоспорт» та «паверліфтинг».
«З паверліфтингом пов’язаний ще з дитинством, а велоспортом захопився після поранення. Допоміг мені у цьому один волонтер. Зустрів мене у ліфті, я повертався зі спортзалу. Він побачив, що я з палицею, і запропонував надати мені велосипед, щоб я їздив. Я до цього скептично віднісся, але через кілька днів він передзвонив, і привіз велосипед. Це допомогло мені з реабілітацією», — розповів Ілля «Вечірньому Києву».
На війну пішов з початку повномасштабного вторгнення 2022 року. Побував на Київському на Харківському напрямках. У липні 2022 року на Харківщині отримав поранення — множинні уламки обох стегон, лівої руки і розроблення стопи.

«Реабілітація тривала довго. Перші уламки мені діставали у Харкові, потім наступні у Києві в інституті серця, бо вони були біля артерії. Далі на ногу одягали апарат Єлізарова, з яким проходив 4 місяці.
Ці всі етапи зайняли 6-7 місяців. І далі ще три місяці я ходив на милицях, а потім з палицею. І досі я трохи кульгаю», — каже військовий.
Ілля розповів, що участь у змаганнях з адаптивного спорту для цього це новий досвід і можливість розвиватися.
«Хочу позмагатися, поїхати на професійний спортивний комплекс, подивитися, як усе буде зсередини. Ми будемо їхати у США, де є така ж організація для ветеранів, як і у нас. Тому я б хотів провести аналітику, як у них це відбувається, і як це проходить у нас», — додає хлопець.
Нині він служить у Київській частині. Каже, що спортом намагається займатися хоч по 2-3 години щодня, окрім неділі.



«Перш за все хочу подякувати організаторам і тренерам. Дуже круті тренери і фаховий рівень підготовки та знань, які вони нам дають. Стосовно самих учасників, то хлопці віддаються на повну, розуміють всю важливість ситуації. Ми хочемо довести, що ми найкращі та перші.
Також від цих змагань я очікую безцінний обмін досвідом. Одна з місій, яка на нас покладена — показати всьому світу, що є така держава Україна, що є проблеми дуже великі у плані збройної агресії рф. Ми хочемо, щоб на нас більше звернули увагу і більше нам допомогли, а саме зброєю і технікою, які нам життєво необхідні», — наголосив капітан команди Юрій Гапончук.

Юрій родом з Івано-Франківська, йому 30 років. У війську чоловік з 2015 року — пройшов усі ланки — від солдата до командира роти. На фронті військовий підірвався на міні, через що йому ампутували стопу.
На змаганнях військовий виступатиме у дисциплінах «волейбол сидячи» та «паверліфтинг».
«Вони всі військові і всі поранені. Це змагання серед собі рівних, вони показують, що люди продовжують жити після поранення. І дуже яскраво та насичено живуть, далі служать і розвиваються.
У США наші військові зможуть поспілкуватися з грузинами, канадцями, американцями. Вони не лише обміняються досвідом, але й знатимуть, що вимагати від своєї влади», — наголосила тренерка проєкту Invictus Games Леся Шах.

Минулого місяця у ЗСУ завершили реалізацію проєкту з психологічної реабілітації та відновлення психологічної стійкості та боєздатності військовослужбовців, який тривав з липня 2023 року.
Юлія СЕРГЕЄВА, «Вечірній Київ»