Академік НАН Елла Лібанова розповіла про демографічні виклики для України через війну

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України ім.М.Птухи Елла Лібанова розповіла про неминучий дефіцит робочої сили в Україні через війну та нову модель економіки, яку слід будувати.
Професорка, докторка економічних наук, заслужена економістка України Елла Марленівна Лібанова поділилась своїми міркуваннями та дослідженнями Інституту демографії та соцдосліджень щодо міграції, працевлаштування українців під час та після війни.
Пані Лібанова виступила перед учасницями «Київської академії жіночого лідерства» у КМДА, вона розповіла про роль жінок для розвитку України. За її визнанням саме жінки будуть рушійною силою і від них багато чого залежатиме як для Перемоги, так і для відбудови країни.
Вона звернула увагу на те, що поширення висловів про «втому від війни» — має політичний підтекст. Насправді ніякої «втоми» немає. Натомість економістка закликала перезапускати виробництво, щоб якомога менше залежати від імпорту.
Чи варто зараз говорити про відновлення країни, коли війна у апогеї?
«Треба розробляти різні його варіанти. Якщо говоримо про Харківщину, Сумщину і Чернігівщину, які знаходяться поблизу кордонів, там будуть проблеми з розміщенням стратегічних галузей, з розселенням. Харківщина меншою мірою від цього залежить, бо Харків витягне на собі — це надзвичайно розвинутий ринок праці», — зазначила вчена.

За її словами мільйонниками будуть такі міста, як Київ, Харків, Дніпро, до нього підтягнеться Запоріжжя та Одеса. Сподіваються, що і Донецьк.
Виробництвам потрібна безпека та ресурси.
Оскільки екологи вважають, що екологічна ємність західного регіону вичерпана, то великі виробництва зосередять у центральних областях.
Вона зазначила, що стару модель економіки відновлювати не вартно.
«Коли ми говоримо про це, ніхто не думає про відновлення старої структури економіки. Ніхто не буде відновлювати „Азовсталь“, грубо кажучи. „Горят мартеновские печи“ — залишимо в минулому. Вже якось по-іншому будемо розвивати металургію. Треба шукати ніші. У нас дефіцит робочої сили є неминучим, якою б не була ситуація з поверненням мігрантів. То, може, розвивати галузі, які не є трудомісткими? Зайнялися наші надводними дронами — весь світ в захваті. Тобто можемо щось таке робити», — поділилась міркуваннями Елла Лібанова.
Вона закликала заохочувати молодь вчитись, щоб знайти себе у таких галузях, де потрібна інженерна і математична освіти.
«Після війни буде зростання попиту на робочу силу з боку будівельної галузі. І це не тільки будівництво житла. Це і дороги, і порти, і аеропорти. Відповідно, треба людей готувати. Без економічного ривка програємо все, що виграємо у війні. Це умова виживання України», — зауважила економістка.
Вона зазначила, що буде відчуватись нестача робочих рук. І Україні варто взяти досвід ізраїльської економічної моделі, де дуже схожі проблеми з нашими, вирішують, розвиваючи наукоємні виробництва.
«Вечірній Київ» писав про останні розрахунки демографів та соціологів щодо населення та майбутнього України.
Читайте за темою:
«Про засекречені дані, народжуваність та міграцію: інтерв’ю із Олександром Гладуном, заступником директора інституту демографії».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»