Психолог розповів, звідки черпати ресурс під час війни
Для будь-якого ресурсу потрібні сенси, запевняє доктор психологічних наук, професор, психолог гарячої лінії для військових і членів їхніх родин «Варто жити» Віталій Шмаргун.
Війна зачепила кожного, хоч як би ми не намагалися триматися.
Звідки у такий нелегкий час черпати ресурс, з читачами «Вечірнього Києва» поділився практикуючий психолог Віталій Шмаргун.
«Для будь-якого ресурсу потрібні сенси. Навіщо ти це робиш? Для себе, для людей, для бога, для країни… Взаємодіючи з певними військовими структурами, ми приходимо до висновку, що людина, яка воює має знайти сенс у війні, як би парадоксально це не звучало. Для чого мені ця війна: прокачати якісь скілси, для того, щоб відчути національну ідентичність, подивитися на себе з іншого ракурсу, втекти від токсичних стосунків, заробити гроші.
Якщо ти знаходиш для себе сенс, ти точно можеш функціонувати якийсь час. Якщо сенсу нема, то війна «виїсть» мозок і точно зруйнує психіку», — запевняє Віталій.
Фахівець розповів, що має багато знайомих серед військових і вони самі йому зізнаються. Хтось із них каже: мені дуже цікаві технічні складові, я ніколи не знав, що зброя це моє. А хтось не був реалізований у цивільному житті, а тут став супердронщиком і від свого успіху отримує задоволення.
«Тому один із критеріїв, який дає ресурс, — це пошук сенсу життя. Як би пафосно це не звучало, але це дозволяє стабілізуватися. Що роблю я? Я займаюся кількома речами, які приносять мені задоволення. Іншими словами — це швидкий успіх. Я, наприклад, треную дітей і бачу результат, коли дитина не вміла і навчилася», — констатує психолог.
Ще один дуже дієвий спосіб відновлення ресурсу, на думку Віталія Шмаргуна, це перемикання між різними видами діяльності. Часто саме воно виступає як фактор відновлення:
“Коли голова перевантажена — я втомлюю тіло. Думаю кожен відчував стан, коли ви втомлені, вам потрібно думати, а мисленнєва діяльність просто відмовляє: ви не можете сфокусуватися, думки розпорошені.
Не можна себе змушувати — продуктивності не буде, результативної роботи теж. Тому краще на щось перемкнутися. Пошук ресурсу — це вміння розслаблятися не на словах, а по факту, коли ви відчуваєте м’язове розслаблення, нервове розслаблення, коли ви можете усамітнитись і почути власні думки», — підсумував фахівець.
Повну статтю про те, як це: бути психологом гарячої лінії у розпал великої війни; як підтримати себе у тривожних стресових станах; як правильно поповнювати свій ресурс та відновлюватися, читайте тут.
Сніжана БОЖОК, «Вечірній Київ»