Нові адреси Києва: в Авіамістечку з’явилася вулиця на честь видатного поета-гумориста Павла Глазового

За життя його називали найулюбленішим «сміхотерапевтом» та наступником Остапа Вишні в українській літературі, а його влучні гуморески не втрачають актуальність і наш час.
Впродовж останніх півтора року Київрада підтримала перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, назви яких пов’язані з країною агресоркою та радянським союзом. Також у межах дерусифікації була перейменована вулиця Григорія Онискевича у Святошинському районі столиці.
Вона виникла в історичному районі Авіамістечка ще в середині XX століття та мала назву Виноградарський провулок. З 1976 року вона отримала назву на честь радянського військового пілота-винищувача, полковника Григорія Онискевича.
З метою деколонізації столичних топонімів, у січня 2024 року вулиця була перейменована на честь видатного українського поета-гумориста, майстра української сатири Павла Глазового.


Він народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелюватка на Миколаївщині в родині заможного хлібороба. Згодом його батько Прокіп був «розкуркулений» радянською владою, тож родині довелося тікати до індустріального селища неподалік Миколаєва.
Дитячі та юнацькі роки Павла Глазового склалися досить трагічно. В 11 років він пережив Голодомор, ставши свідком смерті від голоду свого брата та молодшої сестрички.
Після закінчення педагогічної школи в Новомосковську на Дніпропетровщині був призваний до армії, де служив з 1940-1947 років.
Воював у II Світову війну. За цей час він отримав кваліфікацію авіаційного механіка.
Після закінчення війни продовжив здобувати освіту в Криворізькому педагогічному інституті (1947–1949) і на філологічному факультеті Київського педагогічного інституту (1949–1950).
Долесною для Павла Глазового стала зустріч з видатним поетом-гумористом Остапом Вишнею.

ЦДАМЛМ України, ф. 1026, оп. 2, од. зб. 20, арк. 1.
У студентські роки молодий поет, навчаючись у Криворізькому педагогічному інституті, за порадою друзів надіслав свої гуморески до часопису «Перець», де вони потрапили до рук редактору видання Остапу Вишні. Він не лише порекомендував поставити у наступні номери одразу чотири гуморески, але й сприяв переведенню талановитого юнака на навчання до Києва.
«Пишіть, пишіть ще і ще», — захоплено вигукував Остап Вишня, читаючи вірші Павла Глазового. Дружні стосунки обидва корифеї гумору підтримували впродовж життя.
У 1950–1961 роках обіймав Павло Глазовий посаду заступника головного редактора журналу «Перець», потім був заступником головного редактора журналу «Мистецтво». Його твори друкувались у кожному номері «Перця», а наклад журналу за час його керівництва виріс до 3,5 млн примірників.

ЦДАМЛМ України, ф. 1026, оп. 2, од. зб. 16, арк. 9.

ЦДАМЛМ України, ф. 1026, оп. 2, од. зб. 16, арк. 11.
У 1968 році Павло Глазовий став членом Спілки письменників України.
З середини 1960-х до середини 1990-х років активно займався написанням збірок гумору та сатири.
Перша збірка поета «Великі цяці» була видана у 1956 р. Його творча спадщина нараховує 2 поеми («Слався, Вітчизно моя!» (1958), «Куміада» (1969)); 15 збірок гумору і сатири («Карикатури з натури» (1963), «Коротко і ясно» (1965), «Щоб вам весело було» (1967), «Байки та усмішки» (1975), «Сміхологія» (1982), «Сміхослов» (1997) та ін.); 9 книжок для дітей («Пушок і Дружок» (1957), «Старі друзі» (1959), «Іванець-Бігунець» (1963), «Перченя» (1966) та ін.), а також низку окремих сатир та віршів (наприклад, «Клани й гетьмани», «Бородате чудо», «Соловки, соловки…», «Кум-президент»).

У 1993 році гуморист отримав почесне звання заслуженого діяча мистецтв України, а у 1996 році став першим лауреатом літературної премії імені Петра Сагайдачного.
Тематика його творчості мала широкий діапазон: від легкої побутової усмішки, створеної за мотивами народних жартів, до гострих сатиричних полотен. Всі вони написані майстерно, гостро та дотепно.
Поет мав надзвичайну популярність в народі, а його гуморески лунали на всіх великих концертах того часу. Доброзичливий і дотепний гумор Павла Глазового завжди мали неабияку популярність. Його твори виконували такі майстри слова, як Андрій Сова, Анатолій Литвинов, а нині — народний артист України Анатолій Паламаренко.
Впродовж свого життя він опублікував 13 збірок гумору та сатири для дорослих, 8 дитячих збірок та багато інших творів.
Також Павло Глазовий є лауреатом премії імені Остапа Вишні в 1988 році за книгу «Сміхологія».
Він ставився до життя з гумором та іронією: «Життя — вогонь. У тім вогні серця людські палають, а сміху іскорки ясні над полум’ям літають… Якби не міг збирати я веселого й смішного, давно розпалась би душа під тягарем страшного».
Особисте життя видатного гумориста склалося не дуже щасливо. З першою дружиною Нелею разом прожили 25 років, але потім розлучилися. Син Андрій залишився жити з батьком, а донька Олександра — з матір’ю. Згодом одружився вдруге. Проте цей шлюб тривав лише рік. Мав також позашлюбного сина Олексія.

ЦДАМЛМ України, ф. 1026, оп. 2, од. зб. 16, арк. 16.
Родичі та знайомі Павла Глазового розповідали, що видатний гуморист у звичайному житті був досить складною людиною. Безкомпромісним та гострим, як його твори…
Павло Глазовий помер 29 жовтня 2004 році у Києві, похований на Байковому кладовищі.

Гуморески-усмішки Павла Глазового не втрачають своєї популярності й в наш час, залишаючись яскравою сторінкою української жартівливої поезії.
Його творчим кредо стала фраза: «Я так люблю здоровий сміх, веселий сміх, що гріє всіх»!
Нагадаємо маловідомі факти з життя Павла Глазового.
***
Повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
До теми: Нові адреси Києва: на Солом’янці з’явилася вулиця Григорія Кочура.
Поет, перекладач та літературознавець вважався справжнім поліглотом: вільно володів 5 мовами, а знав та розумів 26 мов та робив переклади з 33 мов.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»