Відтепер пам’ять загиблих вшановують на головному екрані країни: скандал навколо ТРЦ «Gulliver»
Щодня трансляція пам’ятних відео проходить о 19:00 на фасадних екранах ТРЦ.
Нещодавно в мережі спалахнула хвиля обурення, яка охопила всі соціальні мережі. Це сталося після того, як захисник України Руслан Сербов, більше відомий як Руслан «Давід», опублікував діалог з представниками Гуліверу та ще одного рекламного екрану столиці.
Головою метою звернення була пропозиція транслювати невеликий за обсягом ролик, який нагадуватиме суспільству про полонених та загиблих Героїв на головних екранах країни. Цю ідею колеги Руслана «Давіда» запропонували відповідальній особі за мультимедійний контент на фасадних екранах ТРЦ.
У відповідь вони отримали відмову. За словами представника ТРЦ, такі відео можуть наражати на небезпеку відвідувачів комплексу, адже Гулівер має найпомітніші екрани Європи, тому слід ретельно фільтрувати контент.
Така відповідь дуже обурила як глядачів Руслана «Давіда», так і небайдужих громадян. ТРЦ Гулівер отримав хвилю осуду у соціальних мережах та медіаресурсах.
Згодом на офіційній Instagram сторінці комплексу з’явилась відповідь на скандальний допис. У ній зазначили, що адміністрація дійсно певний час дуже уважно фільтрувала контент, але зараз ТРЦ співпрацює з низкою благодійних організацій навіть на безоплатній основі і робить все можливе для підтримки України та її захисників.
Після цього інциденту та публічного тиску на фасадних екранах Гуліверу декілька разів транслювали невеличкі ролики на тему війни. Але вже 17 січня кияни побачили масштабний проєкт платформи пам’яті «Меморіал» у співпраці з ТРЦ.
Платформа пам’яті «Меморіал» — це ініціатива, яка розпочала свою діяльність ще у березні 2022 року після трагедії у Бучі. Команда журналістів почала документувати та поширювати інформацію про страшний злочин росіян. Зараз головною метою платформи є збереження пам’яті про кожну людину, яка загинула внаслідок російської агресії.
На сайті «Меморіалу» можна знайти імена не тільки загиблих захисників, але й цивільних. На даний момент зібрано та опубліковано близько 6500 історій, а додаткового фактажу на підтвердження чекають ще понад 2000.
Історії про кожного загиблого збирають у декілька етапів, використовують різні ресурси, зокрема соціальні мережі та медіа, потім знаходять сім’ї або близьких загиблих аби підтвердити та отримати дозвіл на публікацію інформації. У команді платформи пам’яті наголошують, що серед їх основних пріоритетів є також формування міцного інституту національної пам’яті.
Команда «Меморіалу» працює над соціальними проєктами та їхнім поширенням як в Україні так і за її межами: спецпроєкт про життя на військових цвинтарях, документальні фільми про загиблих і їхні сім’ї, виставки. А також вони співпрацюють з обласними військовими адміністраціями, ЗМІ, виданнями та великим бізнесом, який має платформу для розміщення.
Саме тому платформа пам’яті «Меморіал» звернулась до ТРЦ Гулівер, аби розмістити відеоряд присвячений загиблим захисникам на головному екрані країни. Адміністрація комплексу погодилась на співпрацю за угодою на найближчий рік, тобто до середини січня 2025 року.
«Починаємо 2024 рік з надважливих ініціатив. Відсьогодні та протягом року разом з партнерами — платформою пам’яті Меморіал — розповідатимемо історії життя наших героїв на найбільших екранах Європи. Наша місія — зберігати світлу пам’ять та вшановувати їх», — написала на сторінці комплексу в Instagram директорка з маркетингу ТРЦ Гулівер Катерина Жураківська.
Трансляція відеоряду з загиблими відбувається щодня о 19:00 та триває хвилину. Розміщення такого соціального контенту є безоплатним.
«Цей проєкт є дуже важливим для рідних загиблих. Нещодавно одна з дружин полеглого воїна написала нам коротке повідомлення: „Реву, дякую. Малі були щасливі побачити татка“. Жінка спеціально приїхала з іншого міста аби о сьомій вечора побути там», — розповіла співзасновниця платформи пам’яті «Меморіал» Лєра Лауда.
Як зазначили у команді платформи пам’яті, що одна з основних причин виходу на різні майданчики — це можливість нагадати цивільному населенню, яке знаходиться далі від фронту, про ціну кожного дня, свободи та незалежності.
Відеоряд формують за принципом, аби в нього увійшли як жінки так і чоловіки, працівники різних професій у цивільному житті та жителі різних областей.
У майбутньому платформа «Меморіал» планує створити музейний комплекс національної пам’яті. Його планують зробити максимально інтерактивним для всіх.
Важливим пунктом у вшануванні пам’яті загиблих є облаштування військового кладовища, що на Київщині. Довгий час у суспільстві точаться дискусії щодо місця та площі меморіального комплексу, детальніше про це читайте у матеріалі «Вечірнього Києва».
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ»