Невідоме Межигір’я: у столичній книгозбірні відбулася тематична лекція
Спікером події став краєзнавець та екскурсовод, автор книги «Межигір’я — другий Єрусалим» Геннадій Ніколаєнко.
Захід відбувся у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені Володимира Заболотного. Краєзнавець Геннадій Ніколаєнко розповів, що досліджує цю історичну місцевість ще з 2007 року. За цей час він став автором понад 50-ти передач на радіо та телебаченні про Межигір’я, а також є засновником шести фестивалів «Межигірський Узвіз».
Краєзнавець підкреслив, що його принцип роботи — змусити людей замислитися, що ж насправді означає Межигір’я як мальовниче урочище біля Дніпра, розташоване у селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області. Воно набуло більшої популярності після того, як стало відомо про колишню приватну резиденцію президента Віктора Януковича на цій історичній території. Але, як зазначає пан Геннадій — це енергетичне місце, наповнене віками, місце сили та навіть — називає його «порталом»
Дослідник зізнається, що інтерес до цієї таємничої місцевості з’явився в нього ще у дитинстві, завдяки його батькові:
«Я місцевий, я Петрівський. Мій батько… мені складно сказати, з якого року він почав займатися Межигір’ям, тобто в мене завжди на вустах, на очах крутилася ця місцевість. І якщо ви мене запитаєте, як я прийшов до Межигір’я, я не можу дати вам конкретної відповіді. Я навіть не можу інколи пояснити, звідки в мене ці знання про Межигір’я».
Впродовж лекції він поділився небанальними фактами про цю знамениту місцевість, яка в різний час переживала періоди розквіту та занепаду. Краєзнавець звернув увагу на історичні дані, показав вікові картини, а також світлини, зроблені ним власноруч.
«Історія цієї місцевості дійсно насичена різними подіями. Дитинство княгині Ольги, чотириразове спалення монастиря, Онуфріївська підземна печерна церква, поховання 668 душ духовенства та більше півтори тисячі козаків, — все це про Межигір’я. Варто зазначити, що аналогічних поховань в Україні немає…» — вважає дослідник.
Межигір’я важливе для України не тільки своєю багатовіковою історією, але й силою природи. За словами Геннадія Ніколаєнка, саме там знаходяться лікувальні грязі та «ідеальна» вода, за якою й досі приїжджають місцеві мешканці.
Також впродовж лекції, дослідник зміг донести до аудиторії думку про важливість розвитку та підтримки Межигір’я, а висловивши занепокоєння про надання Межигір’ю статусу природно-заповідного фонду.
«На мій погляд — це національний парк, це пантеон національної слави, це перлина України, це історія держави, я інакше її не бачу. Знову ж таки, давайте повторююся. Сім святих мають відношення до Межигір’я. Поховання, аналогів яких не існує в Україні. Твори Шевченка, далі, півтори тисячі козаків, сімсот душ духовенства, козацький монастир… це ж про щось говорить», — запевняє краєзнавець.
На заході були присутні представниці новоствореного парку «Межигір’я», які вислухали ідеї розвитку історичної території від Геннадія та запевнили, що прислухаються до його думки та будуть співпрацювати з гідом для створення нових маршрутів.
По завершенню лекції всі охочі мали можливість придбати книгу «Межигір’я — український Єрусалим» з підписом Геннадія, а представники Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Володимира Заболотного проанонсували наступні зустрічі з відомим краєзнавцем.
До теми: Втрачені святині: Спасо-Преображенський монастир у Межигір’ї.
Вважається, що ця відома святиня була заснована ще у 1161 році. За іншою версією, монастир могли заснувати грецькі ченці близько 988 року, коли приїхали до Києва з Візантії разом з Митрополитом Київський Святим Михайлом, який відіграв значну роль у прийнятті стародавніми киянами християнства.
Дар’я КІРВАС для «Вечірній Київ»