Ковід, війна та приватні недобудови: аудитори завершили перевірку Київміськбуду
Місто братиме активну участь у відновленні роботи компанії ПрАТ «ХК «Київміськбуд» шляхом викупу житла для пільгових категорій містян, які перебувають у черзі.
У столичній мерії відбувся брифінг щодо результатів перевірки фінансово-господарського стану ПрАТ «ХК «Київміськбуд».
Як поінформував перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, на період перевірки президент Київміськбуду, за рішенням наглядової ради був відсторонений від виконання обов’язків. У компанії також створили комісію з внутрішнього фінансового аудиту, для перевірки фінансово-господарської діяльності залучили також три незалежні аудиторські компанії. До того ж Київрада створила свою контрольну групу з 16 депутатів різних фракцій.
За словами Миколи Поворозника, за результатами перевірки встановлено, що Київміськбуд працював належним чином до появи зовнішніх негативних факторів: пандемії коронавірусу, широкомасштабне вторгнення росії, «фактор Укрбуду».
Він уточнив, що на добудову об’єктів Укрбуду Київміськбуд витратив 2,28 мільярда гривень, а покриття цих витрат наразі Кабміном не передбачено. Хоча саме Кабмін ухвалив передати ці недобудови холдинговій компанії «Київміськбуд».
Крім цього, Поворозник назвав ще низку факторів, які впливають на роботу всіх будівельних компаній в Україні, а не тільки у Києві. Зокрема це зниження попиту на житло, відсутність доступного кредитування.
Загалом, за словами Миколи Поворозника, результат перевірки Київміськбуду наступний: ознак доведення підприємства до банкрутства та здійснення операцій на користь пов’язаних з холдингом осіб не виявлено.
КИЇВРАДІ ЗАПРОПОНУЮТЬ ВИКУПАТИ ЖИТЛО ДЛЯ ЧЕРГОВИКІВ
Голова тимчасової контрольної комісії Київради з перевірки діяльності Київміськбуду Мирослава Смірнова (фракція «УДАР») повідомила, що комісія отримала майже 400 звернень та зробила 51 запит щодо документів та діяльності цього будівельного підприємства. Депутатська комісія, за словами Смірнової, рекомендувала наглядовій раді Київміськбуду посилити контроль за фінансово — економічною діяльністю з обов’язковим прийняттям кадрових рішень.
Серед іншого запропоновано закуповувати житло та об’єкти соціальної інфраструктури у Київміськбуду в обсягах, передбачених основними результатами фінансового прогнозування, здійсненого аудиторською компанією Ернст енд Янг. А також опрацювати механізм закупівлі об’єктів нерухомого майна, зокрема, житла та об’єктів соціальної інфраструктури з урахуванням вимог антимонопольного законодавства України; розглянути можливість виділення фінансової позики або докапіталізації компанії.
За словами Смірнової, Київрада має звернутись до Кабміну щодо компенсації ПрАТ «ХК «Київміськбуд» сумарного запланованого збитку, пов’язаного з добудовою проєктів будівельної корпорації «Укрбуд» у сумі 2,28 млрд грн.
«На сьогодні фактори, що призвели до такого стану підприємства, не змінилися. Це і продовження бойових дій, і постійні повітряні обстріли столиці, які не сприяють відновленню попиту на нерухомість у Києві та Україні загалом. Місто братиме активну участь у відновленні роботи компанії шляхом викупу житла для всіх категорій громадян, які перебувають у черзі, зокрема для учасників бойових дій і членів їх сімей, для внутрішньо переміщених осіб та інших категорій. А також через викуп до комунальної власності об’єктів соціальної сфери — шкіл та садочків. Як і було запропоновано тимчасовою комісією Київської міської ради. До прикладу, цього року місто заклало в бюджеті на ці цілі понад 1 млрд грн», — підкреслив Микола Поворозник.
За його словами, така підтримка міста дасть можливість компанії отримати обігові кошти, активізувати будівництво та зацікавити потенційних покупців житла.
ПРО МАЙБУТНІ ЗВІЛЬНЕННЯ ТА РОБОТУ З КАБМІНОМ
«Одночасно місто проведе роботу з Кабміном в частині виконання взятих, задекларованих Прем’єр-міністром, зобов’язань щодо дофінансування об’єктів незавершеного будівництва компанії «Укрбуд». Загалом за результатами перевірок і роботи тимчасової контрольної комісії можна зробити висновок про те, що компанія ПрАТ «ХК «Київміськбуд» зможе виконати свої зобов’язання перед інвесторами», — зазначив Микола Поворозник.
Крім того, перший заступник голови КМДА, відповідаючи на запитання журналістів, зазначив, що питання звільнення керівника Київміськбуду розглядатиметься наглядовою радою підприємства.
«Наразі Київміськбуд розробляє стратегію фінансово-економічної діяльності підприємства й за результатами ухвалюватимуться рішення щодо менеджменту. Але одночасно при виділенні коштів з бюджету на закупівлю житла будуть запропоновані змінив менеджменті компанії, тому що місто має контролювати, виділені на такі цілі», — сказав Поворозник.
ПРО ОСОКОРКІВСЬКІ ЛУКИ
Щодо інших гострих питань про забудовників та забудову, Микола Поворозник відповів, що ситуація зокрема навколо Осокорківських луків наразі не проста.
За його словами, відповідь на це слід шукати у підписаному у 2021 році в приміщенні Нацбанку меморандумі між представниками інвесторів, будівельною компанією та екоактивістами. Це Меморандум щодо завершення будівництва об’єктів збанкрутілого банку «Аркада». Поворозник нагадав, що підписи на документі поставили представники влади столиці, МВС, СБУ, Фонду гарантування вкладів, який гарантував повернення коштів інвесторам.
«Тому саме цей меморандум дає відповідь, яким чином виконати зобов’язання перед інвесторами та створити екопарк», — сказав Микола Поворозник.
Він зазначив, що питання важливе і непросте. Бо, з одного боку, є багато інвесторів, які вклали кошти в будівництво житла. А з іншого — громадські активісти, які вимагають створення на території «Екопарку Осокорки». Разом із тим, «Stolitsa Group» обіцяє облаштувати на Осокорках великий парк.
Нагадаємо: мова йде про будівництво житлових комплексів «Патріотика», «Еврика» та «Патріотика на озерах» на Осокорках.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»