Скандальна надбудова «Замку Річарда»: що відбувається з легендарною пам’яткою
Будинок №15 на Андріївському узвозі, відомий за поетичною назвою «Замок Річарда Левове серце» є однією з визначних архітектурних перлин нашого міста.
Днями в знаменитій історичній будівлі на Андріївському узвозі, 15 почали здійснювати надбудову даху, що спричинило неабиякий резонанс у суспільстві.
Будівля є пам’яткою архітектури та містобудування національного значення та пам’яткою історії місцевого значення.
Про незаконну надбудову шедевра київської архітектури початку XX століття повідомив на своїй сторінці у Facebook депутат від політичної партії «УДАР Віталія Кличка», радник міського голови Дмитро Білоцерковець.
«Хтось влаштував свавілля в історичному центрі міста на Подолі — на замку Річарда будують надбудову. Всі роботи є незаконними, і місто буде реагувати та зупиняти це свавілля. Безвідповідальні власники мають розуміти, що з рук їм це не зійде. P.S. Замок є памʼяткою архітектури», — обурюється посадовець.
Також на ситуацію довкола будівлі відреагували в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА, висловивши своє обурення із незаконним зведенням на «Замку Річарда» надбудови.
Також у Департаменті зазначили, що їхні спеціалісти вже здійснили ретельний огляд пам’ятки. Відповідно до інформаційного банера, замовником робіт є Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями «Транзнешнл Рісорз, Л.Л.С. «УЗВІЗ».
«Наші фахівці зафіксували, що на ділянці між будинками 15 та 17 проводяться містобудівні перетворення з будівництвом нового об’єкту. Науково-проєктна документація на виконання робіт на вказаній пам’ятці на погодження до Департаменту не надходила, дозвіл на виконання робіт не надавався замовнику робіт, було направлено припис з відповідними пам’яткоохоронними вимогами, зокрема припинення виконання робіт та надання на розгляд науково-проєктної документації», — зазначають у Департаменті охорони культурної спадщини.
За їхніми словами, інформація щодо погодження МКІП перетворень за адресою: Андріївський узвіз, 15 в Департаменті охорони культурної спадщини відсутня.
Тож пам’яткоохоронна установа направила лист до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо вжиття відповідних заходів та надання інформації про погодження науково-проєктної документації та надання дозволу на виконання даних робіт.
«Також направлено лист до Департаменту територіального контролю та Департаменту містобудування та архітектури щодо надання всієї наявної інформації стосовно виконання робіт на пам’ятці», — розповідають у Департаменті.
Наразі стало відомо, що Департамент територіального контролю міста Києва демонтує незаконний паркан на пам`ятці архітектури — Замку Річарда, що на Андріївському Узвозі, 15.
Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook пам’яткоохоронець та юрист Центру розвитку міст Дмитро Перов.
Також він нагадав, що відповідно до статті 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» надбудовувати або іншим чином змінювати памʼятки заборонено.
Нагадаємо, що «Замок Річарда Левове серце» — опоетизована назва будинку № 15 на Андріївському узвозі, що з’явилася завдяки відомому письменнику та киянину Віктору Некрасову.
Монументальні фасади споруди в стилі англійської готики оздоблені архітектурними елементами фортечно-замкових споруд — різнотипними баштами, шпилями, зубчастими завершеннями стін.
З лівого боку будинку підноситься висока башта з фортечними рисами, яка формує архітектурне обличчя вулиці. Є визначною пам’яткою забудови нашого міста початку XX століття.
Будинок був зведений як прибутковий на замовлення київського підрядника Дмитра Орлова. Ім’я архітектора будівлі є невідомим, однак за свідченням багатьох дослідників та краєзнавців вона збудована за переробленим проєктом Роберта Марфельда з журналу «Зодчий» та призначалася для службовців Міністерства внутрішніх справ у Петербурзі.
На думку дослідників, у такий спосіб Дмитро Орлов прагнув заощадити на будівництві, або ж йому просто припав до душі чужий опублікований у журналі архітектурний проєкт.
Спорудженням будівлі керував відомий київський архітектор (технік-будівельник) Андрій Фердинанд Краусс, що звів у нашому місті сотні житлових будівель.
На жаль доля першого власника будинку стала трагічно, у 1911 році його було знайдено вбитим, а навколо самого замку почали з’являтися містичні легенди.
Зі встановленням радянської влади будинок націоналізували, і його комфортабельні апартаменти перебудували в багатонаселені комуналки.
Після розселення будинок тривалий час був занедбаний, згодом опинився у приватній власності заможного американського бізнесмена українського походження, який заплатив мільйон доларів у 2001 році.
Реставрація будівлі почалася лише у середині 2010-х. За словами власника, він витратив понад 13 років на оформлення дозвільної документації.
У паспорті об’єкта зазначено, що Міністерство культури видало дозвіл на «реставрацію з пристосуванням» у 2015 році.
Після завершення робіт у пам’ятці може з’явитися готель чи житлові помешкання.
До теми: «Замок Річарда»: як перевірити легенду?
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»