«Від Майдану до війни»: у Києві відкрили фотовиставку загиблого Героя України Віктора Гурняка
Зазирнути в обличчя Революції Гідності можна у просторі PEN Ukraine, де до 10-ї річниці української боротьби, відкрили виставку відомого фотографа, активного учасника Майдану і військового, який загинув за Батьківщину, Віктора Гурняка.
Відкриття експозиції відбулося вчора, 21 листопада, у київському просторі Українського ПЕН. До нього долучилися батьки, друзі, колеги і побратими Героя.
Експозиція містить світлини, які зробив Віктор під час Революції Гідності та служби у війську. Загалом — понад 30 фоторобіт.
Віктор Гурняк був активістом і фотографом на Майдані у 2013-2014 роках, а влітку 2014-го добровільно вступив до 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар». Загинув захисник 19 жовтня 2014 року на Луганщині. Осколок російської міни обірвав його життя, коли він намагався вивезти з поля бою поранених побратимів. Тоді своїм Указом від 31 жовтня 2014 року Президент України вшанував подвиг Віктора Гурняка орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
«Ми хочемо, щоб памʼять про Віктора жила у наших серцях, а його роботи розповідали людям про силу та відважність українців, саме тому ми організували цю виставку в нашому просторі», — зазначили в українському ПЕН.
Мама загиблого Героя — Марія Гурняк розповіла, що її син завжди дотримувався пластової ідеї любити Бога і Україну.
«У 14 років мій син писав у школі твір: „Я б хотів стати психологом або секретарем. Хотів би мати свою фірму чи навіть працювати на великому підприємстві. Але найбільше я б хотів зробити свій внесок у розвиток і в розквіт нашої держави“, — зачитує дещо пророчі слова сина пані Марія. — Віктор справді зробив свій внесок — він поліг за Батьківщину. Він свідомо став на її захист, бо любив понад усе».
Молодший брат Віктора Гурняка Остап продовжує справу брата. Він волонтерить і час від часу бере до рук фотоапарат.
«Я пішов у пластунський курінь, який заснував мій брат. Це за честь, бо Віктор був для мене великим вчителем. Він вчив мене чоловічим справам, вчив як захищатися. Був завжди активним, непосидючим і дуже добрим. Брат любив людей і країну. Я час від часу переглядаю його фото і беру до рук фотоапарат. Можливо теж колись стану фотографом. Пишаюся…», — поділився з журналісткою «Вечірнього Києва» своїми переживаннями Остап.
Як розповів Петро Задорожний, Віктор був великим оптимістом. У нього не було перешкод — лише завдання і час на їхнє виконання. Він завжди шукав можливості. Був гарним батьком, чоловіком, фотографом і другом. Ніколи не відмовляв людям, якщо про щось просили, намагався допомогти. Отримував задоволення від того, що робив.
Кожен, хто їде на схід країни, усвідомлює потенційну загрозу життю. Розумів це і Віктор, але, на думку друга, це було його бажання, покликання, вибір.
Віктор був журналістом і фотографом. Співпрацював із такими виданнями, як УНІАН, INSIDERREUTERS та THOMPSON. Його світлини нині експонуються по всьому світу. Свого часу з успіхом пройшла виставка Гурняка у Варшаві, його вернісажі в Естонії та Німеччині.
З 16 по 31 січня 2015 року в Українському національному музеї Чикаго тріумфувала фотовиставка авторських робіт «Віктор Гурняк: дорога з Майдану». Ці ж фотороботи експонувалися у Львові, Івано-Франківську, Тернополі — 35 світлин з Євромайдану та фронту.
Коли йде у засвіти Митець, його життя переливається у твори. Віктор Гурняк залишив нам чудову колекцію фотознімків. Різні за жанрами, вони об’єднані життєствердним оптимізмом і непідробною любов’ю до людей, до України.
Захисника нагородили найвищою пластовою відзнакою, яку дають учасникам руху, що не зрадили присягу та померли за Україну — «Залізним пластовим хрестом». Також він нагороджений орденом «Народний Герой України».
А у 2021 році Віктор Гурняк посмертно отримав звання Героя України.
Без батька лишилася донька Юстинка.
Переглянути світлини виставки «Від Майдану до війни» можуть всі охочі з 21 листопада по 30 грудня.
Адреса: Київ, вул. Лук’янівська, 14а, метро «Контрактова площа».
До теми: «У дощ, сніг — байдуже. Нам було важливо бути там»: історії 10-ти «майданівців», які загинули на війні.
Сніжана БОЖОК, «Вечірній Київ», фото авторки