Та сама «йолка» з Майдану: в Українському домі відкрили виставку про Революцію Гідності. ФОТО
10 років тому в Україні розпочався громадський протест, який переріс в Революцію Гідності й повернув країну в європейський дім, світлини та артефакти з того трьохмісячного протистояння сьогодні показали в Українському домі.
Кожен, хто сьогодні прийшов на виставку «Майдан: народження мрії. Перший бій», здригнувся від першого, що потрапляє на очі.
У центрі Українського дому стоїть та сама «йолка» з Майдану. Пригадуєте, як влада януковича використовувала новорічне дерево для недопущення протестів та зібрання людей на Майдані?
Як потім «йолка» перейшла на бік протестувальників, коли її прикрасили гаслами революції? Чимало з тих підписаних прапорів та плакатів, які власноруч зробили учасники Революції Гідності — тепер експонати Музею Майдану. З них і зробили складну конструкцію для виставки, на якій представили артефакти часів Революції.
Сьогодні біля цієї «йолки» виступали ті, хто осмислив все, що відбувалось за участю чотирьох мільйонів українців по всіх містах і селах, хто вже після Майдану воював на Донбасі й сьогодні продовжує відстоювати Незалежність.
«Дякую тим хлопцям і дівчатам, що пішли на фронт, коли навесні 2014 року росія почала руйнувати кордони, коли треба було вирішувати все дуже швидко і брати зброю у свої руки», — сказав під час відкриття виставки легендарний «Сумрак» Ігор Гордійчук, нині Герой України. До слова, бувши вже комбригом під час революції він заявляв про те, що армія має підтримати народ і бути разом з народом.
Після Революції Гідності, у квітні 2014 року, отримав призначення у Головний командний центр Міністерства оборони України. Служив на посаді начальника Центру оперативного керівництва — заступника начальника Головного командного центру ЗСУ. На цій посаді брав активну участь в антитерористичній операції. Він сформував групу добровольців, бійці цієї групи разом с Гордійчуком брали участь з 4 по 24 серпня 2014 року у штурмі та обороні висоти Савур-Могила на російсько-українському кордоні. Історія самого «Сумрака», який отримав поранення, несумісне з життям і був врятований — одна з тих, які тепер складають новітню історію України.
Ігор Гордійчук закликав українців до єдності, як важливої складової для Перемоги над ворогом.
Кожен учасник Революції Гідності, відвідавши експозицію виставки «Майдан: народження мрії. Перший бій», побачить подай один предмет чи гасло, яке у нього підійме цілий пласт спогадів і почуттів.
Адже три місяці протистояння були велетенським кроком уперед всієї нації — геть від москви, до європейського дому.
«Ми стали спиною до рф й показали всьому світові, що народ до ЄС. Потім були важливі кроки з дерусифікації та декомунізації. Але головний — перший бій українці прийняли саме на Майдані», — розповів «Вечірньому Києву Ігор Пошивайло, директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції.
Артефакти, представлені на виставці, відображають події Майдану на різних етапах: початок протестів, появу ініціатив Автомайдан, Євромайдан SOS, Бібліотека Майдану, Мистецька Сотня і багато інших.
Поруч з гаслами та артефактами Революції Гідності й легендарне піаніно. Те саме, світлини з яким облетіли увесь світ. Піаніно проти беркута. Як символ протистояння проти варварства, яке почалось саме 10 років тому.
Величезна світлина з озброєними військовими та міліцією на стіні Українського дому нагадує біду, від якої відвели країну саме мирні протестувальники.
На виставці вперше демонструється скульптура вуличного французького митця Роті, яка була створена в пам’ять про ці події.
«Багато особистих речей протестувальників, обладунків самозахисту, щитів, наколінників, касок. Збереглася дерев’яна катапульта, є бруківка. Знаковим об’єктом є і синє-жовте піаніно, яке виявилося потужною зброєю мирних протестувальників проти щитів і зброї «беркутівців», — так описує представлені артефакти Ігор Пошивайло.
Директор інституту національної пам’яті Антон Дробович пояснив, що саме Революція Гідності була першим боєм за Незалежність та проти втягування у квазі СРСР. Він також закликав не забувати й про першу перемогу — нею був Майдан і його здобутки.
Щоправда, цією перемогою українці не змогли насолодитись, відчути її по-справжньому, адже вони оплакували та ховали своїх Героїв Небесної Сотні. 106 людей загинули від рук військових на Майдані у Києві та інших містах. А потім — почалась війна на Донбасі та анексія Криму.
Але дуже важливо пам’ятати й про цей перший бій і про першу перемогу. Адже за нею — велика Перемога у війні.
Виставка «Майдан: народження мрії. Перший бій» охоплює три поверхи Українського дому. Важливо наголосити, що події Революції Гідності — це не просто важлива історична подія минулого. Це — подія, яка зробила Україну особливою, і привернула до неї увагу демократичного світу.
До слова, ще до відкриття виставки, вранці 21 листопада, її оглянула Президентка Молдови Майя Санду.
Читайте також за темою:
«На 10-ту річницю революції на Алеї Героїв Небесної Сотні помолились за полеглих майданівців».
Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»