Окупанти знищили три заповідника в Україні, а в ліси під Києвом досі немає доступу, — Міндовкілля
російська федерація, окрім воєнних злочинів, продовжує чинити в Україні екоцид.
У Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів та День без паперу екологи говорять про екологічну трагедію на території України. Нині понад 20% природоохоронних територій України уражені війною.
За даними Міндовкілля, лише внаслідок знищення військової техніки на території нашої країни утворилося понад 700 000 тонн відходів, а в атмосферу потрапило понад 71 000 тонн викидів. Через ведення бойових дій забруднено майже 600 000 метрів квадратних ґрунтів, а у водні об’єкти потрапило понад 1600 тонн забруднюючих речовин.
Практично знищені два водно-болотних угіддя міжнародного значення: «Архіпелаг Великі та Малі Кучугури» та «Заплава Сім Маяків».
Знищено всю заповідну зону (1588 га), найцінніша степова ділянка Джарилгацького національного природного парку.
Пошкоджено місця існування видів флори та фауни, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.
Крім того, Міндовкілля повідомляє про те, що внаслідок російської збройної агресії на сьогодні:
- уражено 812 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 0,9 мільйона гектарів.
- під загрозою знищення опинилися 2,9 мільйона гектарів територій Смарагдової мережі — 160 територій, що є частиною природоохоронної мережі Європи та охороняються у межах законодавства ЄС та Ради Європи.
- у зоні ризику перебувають 17 водно-болотних угідь міжнародного значення (під охороною Рамсарської конвенції), які мають статус завдяки їх унікальному біорізноманіттю.
Окупованими залишаються 514 об’єктів природно-заповідного фонду площею 0,80 мільйона гектарів.
Цей перелік та масштаби втрат можуть зростати, адже на частині територій України досі тривають бойові дії, а решта перебуває під окупацією чи очікує на розмінування.
Наразі для імплементації екологічного пункту Формули миру при Офісі Президента створена Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни. Вона допоможе уніфікувати інструменти оцінки збитків довкіллю та притягнення агресорів до відповідальності та відшкодування втрат.
«Сьогодні, у Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни, як і щодня ми закликаємо всіх, хто поділяє наші прагнення, долучитися до збереження біорізноманіття. Разом з WWF-Україна та іншими екологічними організаціями ми продовжуємо наші зусилля з відновлення екологічної стабільності України», — сказав в ефірі телемарафону міністр Руслан Стрілець.
Директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату КМДА Олександр Возний нагадав, що серйозно активні бойові дії вплинули на стан лісів навколо Києва. Особливо це стосується Святошинського лісопаркового господарства.
Існує проблема, що не вся територія навколо столиці відкрита для лісовідновлення. 15% лісів, які примикають до Вишгорода, Бучі закриті для господарської діяльності й відвідування, близько 5000 га потребують обстеження. Там проводять очищення територій від боєприпасів.
Воєнні дії призвели до забруднення лісів вибухонебезпечними предметами, отруйними речовинами внаслідок детонації боєприпасів наземного ураження, маємо пошкоджений рельєф після вибухів і пожеж. Понівечені й знищені дерева, постраждала флора і фауна. Тому повоєнна стратегія для відновлення лісового багатства столиці має бути дієвою й швидко реалізовуватися.
Олександр Возний також нагадав, що сьогодні Всесвітній день без паперу.
«Один офісний співробітник щороку використовує близько 10 000 аркушів паперу. Водночас на виробництво однієї тонни паперу потрібно 17 дорослих дерев, а усього у світі щорічно вирубується понад 125 мільйонів дерев для потреб паперової індустрії», — сказав Возний.
Що варто зробити, аби зробити свій внесок у збереження дерев? відмовитися від зайвого друку документів, віддавати папір на переробку, діджиталізовувати, тобто переводити в цифрову форму, все, що можливо.
Про екологічні ініціативи столиці читайте в матеріалі.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»