Демонтаж старовинної будівлі на Подолі: що відомо на цей час
Будинок на Ярославській 13-б, збудований після великої пожежі у липні 1811 року вважався одним з найстарших на Подолі.
Минулої п’ятниці, 10 серпня столичну громаду обурив самовільний демонтаж історичної будівлі на Ярославській, 13, що відбувся о 5 ранку, одразу після завершення повітряної тривоги.
За словами краєзнавців, будинок був зведений понад 200 років тому і він був цінний зразком забудови Подолу після пожежі 1811 року. Через весняні паводки на Подолі дерев’яну будівлю звели кам’яному цоколі.
З 1882 року садиба належала міщанину Якову (?) Харичкову, а з 1898 року — родині Єфросинії Кравченко.
Місцеві мешканці стверджують, що будинок оточили парканом ще приблизно за тиждень до знесення. Один із будівельників сказав, що споруду будуть демонтувати, інший — що плануються реставраційні роботи.
Про демонтаж будівлі зранку 10 серпня повідомила на своїй сторінці у Facebook Катерина Бутко, киянка та представниця громадської ради при НАЗК.
«Київ під час війни це коли о 4 ранку звучить тривога через МІГ, а о 5 ранку приїжджають будівельники та без жодних попереджень, інформаційних щитів чи документів демонтувати більше ніж 200 річний будинок у центрі Подолу на вулиці Ярославській, 13-б», — обурюється вона.
За фактом самовільного зносу історичної памʼятки національною поліцією було відкрито кримінальне провадження. Попередня кваліфікація злочинного діяння — самоправство. Наразі ведеться слідство…
На запит «Вечірнього Києва», виконувачка обов’язки директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Ірина Черненко наголосила, що пам’яткоохоронна установа не погоджувала демонтаж будівлі на Ярославській, 13-б, а дозвіл на проведення робіт не надавався.
«Згідно з даними системи електронного документообігу Департаменту, проєктна документація, щодо архітектурних та містобудівних перетворень за адресою: Ярославська 13-б у Подільському районі міста Києва до Департаменту не надходила, дозвіл на проведення робіт на не надавався. Тож, Департаментом направлено припис замовнику робіт за адресою: Ярославська 13-б з відповідними пам’яткоохоронними вимогами, зокрема, щодо припинення будь-яких робіт та надання до Департаменту проєктної документації на проведення робіт за вказаною вище адресою», — зазначає Ірина Черненко.
Також у Департаменті зазначили, що попри історичну цінність, будівля на обліку, як пам’ятка чи об’єкт культурної спадщини не перебувала.
«Будівля розташовується у Центральному історичному ареалі міста Києва в межах археологічної охоронної зони та зони регулювання забудови першої категорії, а також в межах зони регулювання Державного історико-культурного заповідника „Стародавній Київ“, в межах пам’ятки археології місцевого значення „Культурний шар Подолу“, а також в межах пам’ятки археології місцевого значення Дерев’яний водопровід та замощення вулиць XVII-XVIII століття — охороняється законодавством України про охорону культурної спадщини», -зауважує виконуюча обов’язки очільника Департаменту.
За словами Ірини Черненко, наразі установа підготувала заяву до Подільського управління Національної поліції у місті Києві щодо початку досудового розслідування відносно особи, яка є замовником робіт (власником) будівлі на Ярославській, 13-б.
«Після отримання інформації про демонтаж інспектори департаменту негайно виїхали на об’єкт та зафіксували проведення робіт із демонтажу будинку. Фахівці оперативно викликали правоохоронців та зробили заяву про порушення кримінального провадження», — зазначила Ірина Черненко.
Відповідно до наявної в Департаменті охорони культурної спадщини інформації замовником робіт (власником) на об’єкті за адресою: Ярославська, 13-б є громадянин Сергій Боярчуков з юридичної компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери».
Активісти стверджують, що за документами на цьому місці планують збудувати чотириповерховий «клубний будинок» на замовлення власника.
Читайте також, міська влада не погоджувала і не дозволяла зносити 200-річний будинок на Подолі, — Віталій Кличко.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»