Порятунок клімату Києва: що вже зроблено

У столиці відновлюють роботу зі створення Програми по адаптації Києва до змін клімату.
Нині ведуться перемовини із залучення донорів до розробки цієї програми. Управління екології та природних ресурсів КМДА працює над пошуком експертів та консультантів.
Столичні екологи розпочали роботу над програмою у 2021 році. Науковці зробили тоді перший аналіз та прогнози для Києва термінами на 5, 10, 50 років й передбачили для столиці тропічні ночі й відсутність морозів взимку. Через широкомасштабне вторгнення цю роботу призупинили.
Повідомлення щодо поновлення роботи над Програмою адаптації до змін клімату зробив у Всесвітній День Захисту Клімату начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Возний.

«Останнім часом науковці все частіше говорять не просто про зміну клімату, а про кліматичну кризу, тим самим підкреслюючи серйозність проблеми», — підкреслив Олександр Возний.
Він навів приклади на підтвердження: раніше через природні причини середня глобальна температура змінювалася на 1С за 1000 років, то востаннє така зміна відбулася усього за сторіччя. Основа причина стрімких змін — людська діяльність.
За прогнозами науковців, до 2100 року температура на планеті може піднятися на 2С-7С від доіндустріального рівня — залежно від шляху розвитку економіки, який обере світ.
Наслідки змін клімату: найгірший сценарій може призвести до серйозних проблем із доступом до питної води, падінням врожайності, зникненням деяких видів тварин і рослин, та негативного впливу на здоров’я людей.
«Постає запитання — що робити? По-перше, зосередитися на тому, щоб зменшувати вплив на довкілля. По-друге, адаптуватися до зміни клімату. Важливо це робити на всіх рівнях — від міжнародного до локального», — сказав Возний.

У складних умовах воєнного стану столичні екологи зробили певні кроки для пом’якшення дії процесу зміни клімату у столиці. Серед них — запровадження вертикального озеленення, висадка кущів вздовж доріг для зменшення запиленості, висівання лучних багаторічних трав й створення луків для відновлення біорізноманіття й запобігання перегріву території міста.
Окрім доріг та узбіч деяких трас в столиці вибрали й парки, де закладають пробні ділянки з лучною рослинністю. Закорема, у парках «Радунка», Печерському ландшафтному парку, «Наводницькому», Солом’янському ландшафтному, «Нивки», «Йорданському» вирощуватимуть високі лучні трави.
«Сподіваюся, що після нашої Перемоги Київ матиме чіткий план заходів, який дозволить нам адекватно реагувати на виклики, пов’язані зі зміною клімату», — сказав Возний.
Він також розповів «Вечірньому Києву» що серед цьогорічних пріоритетів у екологів столиці — озеро Синє на Виноградарі, яке обміліло. Причину встановлювали спеціалісти й розробили план дій. За кошти екологічного фонду його розчистять і, сподіваються відновити гідрологічний режим озера.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»