Якість повітря, облік водойм, прибережні смуги та заповідники: про що звітували столичні екологи

У Києві встановили сім високоточних пунктів моніторингу якості повітря, які у 2022 році були доповнені мережею із 46 індикативних датчиків.
Натепер у столиці функціонує найбільша в Україні автоматична система моніторингу якості повітря, роботу якої забезпечують 53 пункти спостережень європейського зразка. Надалі система буде розвиватися, аби забезпечити комплексний моніторинг повітря в усіх мікрорайонах столиці. Про це повідомили в Управлінні екології та природних ресурсів КМДА, представляючи Громадській раді звіт про виконану роботу у 2021-2022 роках.

Начальник Управління Олександр Возний повідомив, що дані з усіх постів моніторингу обробляються автоматично та виводяться у зручному режимі в додатку «Київ Цифровий», що дозволяє киянам отримувати оперативну інформацію про стан повітря у столиці. Система моніторингу повітря працювала у місті й у найтяжчі місяці 2022 року.
У той період (у березні 2022) завдяки меценатам по місту встановили й датчики вимірювання радіаційного фону, що передавали дані в режимі реального часу. Це було зроблено через захоплення окупантами Чорнобильської зони й з’явилися підстави ретельно моніторити ситуацію й сповіщати киян.
«На цьому ми не плануємо зупинятися, адже таке велике місто як Київ потребує мінімум 17 високоточних пунктів моніторингу, які дозволять отримувати більш комплексну інформацію про стан повітря у столиці», — зазначив Олександр Возний.
Щодо спостереження за якістю повітря, то обидва типи пунктів, розміщених у Києві, аналізують повітря за такими показниками як пил (РМ1.0, PM 2,5 і PM10), діоксид сірки, оксид азоту, озон, сірководень, летючі органічні речовини. Дані з датчиків фіксуються щохвилини, зберігаються на сервері та виводяться у режимі реального часу на сайт asm.kyivcity.gov.ua та в додаток «Київ Цифровий».
У цьогорічному світовому рейтингу IQAir World Air Quality Report Київ увійшов до тридцяти столиць світу з найкращими показниками стану атмосферного повітря.
Також столиця України отримала особливу відзнаку як місто, яке попри повномасштабну війну розбудовує систему моніторингу повітря та докладає зусиль для покращення екологічної ситуації.
У столиці вперше за 10 років провели повну інвентаризацію водних об’єктів, й встановили, що їх не 465, як раніше вважалося. Тепер правдива цифра — 691. Всі вони занесені, за словами Олександра Возного, у портал «Екологія», де, крім того, міститься інформація про дерева столиці, інші природні об’єкти. Портал буде відкритий для широкого доступу по закінченні дії воєнного стану.


Крім того, у столиці був проведений аналіз грунтів у 123 точках. Стан їх визначений для проведення робіт з рекультивації та покращення, але через широкомасштабну агресію росії, подальша робота за цим важливим напрямком поки призупинена.

Столичне Управління екології супроводжувало 26 клопотань щодо створення на території міста територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.
Натепер Київрада прийняла сім рішень й оголосила заповіданими: комплексну пам’ятку природи місцевого значення «Вовча гора», комплексну пам’ятку природи місцевого значення «Зелений гай», пам’яткою природи місцевого значення — багатовіковий дуб Павлівського скверу, статус пам’ятки природи місцевого значення мають також: багатовіковий дуб Малишева, багатовікова липа Венгренівського, статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення має «Катальпа Красуня», «Дуб Красень».
Ще 8 рішень щодо оголошення територій Києва природно-заповідним фондом прийняла Київрада. Це ландшафтний заказник місцевого значення «Озеро Малинівка», ландшафтний заказник місцевого значення «Озеро Заплавне», ландшафтний заказник місцевого значення «Протасів Яр», ландшафтний заказник місцевого значення «Озеро Алмазне», ландшафтний заказник місцевого значення «Совська Пронька», ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Райська яблуня», ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Тис ягідний», ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Квіткова».
З повною презентацією роботи Управління екології можна ознайомитися тут.


«Вечірній Київ» повідомляв, що Київрада ухвалила важливу програму для екології міста, яка може змінити ситуацію із збереженням довкілля, зокрема — свіжого повітря.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»