Куренівський апокаліпсис 62 роки потому: як і чому це сталося

13 березня 1961 року внаслідок прориву захисної греблі в районі Бабиного Яру було затоплено один зі столичних мікрорайонів — Куренівку. У результаті загинуло від півтори до трьох тисяч осіб.
Перший крок до біди було зроблено за одинадцять років до катастрофи, коли 28 березня 1950 року виконком Київської міської ради видав рішення №582 про організацію гідровідвалів цегельних заводів до відрогів величезного Бабиного Яру.
На місці, де в роки окупації фашисти розстріляли, за офіційними даними Нюрнберзького процесу, 168 тисяч євреїв та понад 300 тисяч військовополонених, за планом радянської влади повинен був народитися новий житловий масив та парк культури з атракціонами й з танцювальним майданчиком… на кістках і могилах. Яр повинен був зникнути як з географії Києва, так і з пам’яті людської. Бо він був болем і трагедією, а не героїчним наступом Червоної армії. Ліквідацію Яру санкціонував особисто Микита Хрущов.

З 1954 по лютий 1961 року включно до Бабиного Яру було перекачано 3 341 378 кубічних метрів розрідженої маси. У процесі виконання робіт грубо порушувались рекомендації будівельні норми. Приміром, рівень штучного водоймища у Бабиному Яру згідно з проєктом мав підтримуватись на позначці 118-120 м, фактично ж його підіймали до 150-160 метрів.
Внаслідок допущених порушень, у штучному водоймищі Бабиного Яру води зібралось удвічі більше від проєктної норми. Вода почала шукати собі вихід і знайшла його в греблі № 4 (за нинішніми ознаками вона була споруджена між територією лікарні імені Павлова і вулиці Олени Теліги).
Гребля почала розмиватись і, послабившись, раптово зруйнувалась. Це сталося вранці 13 березня 1961 року приблизно о 9 годині 20 хвилин і тривало 10 — 15 хвилин. Вал рідкої земляної маси заввишки 8 — 10 метрів з гуркотом і ревінням ринув у бік вулиці Фрунзе, зносячи все, що траплялося на його шляху: дерева, будівлі, споруди, транспортні засоби, людей…




Основний удар рукотворної стихії прийшовся на трамвайний парк імені Красіна (нині Подільське трамвайне депо) і в мить його не стало. Територія трамвайного парку перетворилася на суцільне озеро. А головне! — безвинно загинуло 50 електротранспортників, 48 родин (147 осіб), які проживали в гуртожитку, залишились без даху над головою…
За офіційними даними, катастрофа знищила 68 житлових будинків, два гуртожитки, дитячий садок і трамвайне депо імені Красіна. Було майже знищено стадіон «Спартак», два заводи, кілька державних управлінь. Глиняними масами було залито перші поверхи лікарні імені Павлова, пологовий будинок. Не кажучи вже про десятки переповнених трамваїв і тролейбусів на маршруті, автомобілів, тисячі людей…

Офіційно загиблими внаслідок куренівської трагедії було визнано 150 осіб, хоча за словами одного з представників КДБ, відповідального за облік трупів, лише на кінець березня їх було відкопано 2800. За інформацією санепідемстанції, яка намагалася запобігти виникненню епідемії, постраждалих від катастрофи могло бути 3090 осіб.
Про трагедію в місті говорили всі, але офіційних повідомлень не було…Згодом у газеті «Вечірній Київ» надрукували замітку про аварію в районі Куренівки.
Щоб приховати масштаби катастрофи, за вказівкою ЦК Компартії України, киян, які загинули на Куренівці, ховали протягом місяця на різних цвинтарях і вказували у документах різні дати та причини смерті.
Тогочасний голова київського виконкому Олексій Давидов обійшовся суворою доганою за відсутність контролю за якістю робіт з намивання у Бабиному Яру. Незабаром керівник столиці України помер. Кажуть, що причина його смерті — не серцевий нападу, а самогубство. Буцімто, була навіть записка, у якій він узяв провину за трагедію на себе.
За радянської влади ця сумна дата була під забороною. Лише у 1991 році відбулося перше офіційне вшанування пам’яті загиблих.

Зараз про катастрофу 13 березня 1961 р. нагадують чотири меморіальних знаки: Один поблизу прохідної трамвайного депо з іменами загиблих працівників.
Другий, біля самого яру, на вул. Олени Теліги, було встановлено у 2006 році.
Також на Лук`янівському цвинтарі було відкрито пам`ятний знак з написом: «Вічна пам`ять безвинно загиблим під час Куренівської трагедії 1961 року. Від працівників електротранспорту м. Києва».
Ще один пам’ятний знак знаходиться біля підніжжя Кирилівської церкви. Цей хрест встановили за ініціативи громади Києва у пам`ять про киян, які загинули у страшній катастрофі.
Вічна пам’ять жертвам безгосподарності та безвідповідальності. Пам’ять про безневинно загиблих у тій катастрофі вічно збережеться в наших серцях.
За архівними матеріалами видання «Вечірній Київ» 2016-2021 років
До теми: Куренівська трагедія: 60 років з дня катастрофи
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»