У Києві поставили експеримент над деревом з омелою

У столиці триває сезон традиційної боротьби з омелою та розпочали експеримент з пошуку нових ефективних прийомів проти цієї рослини.
Після консультацій з польськими колегами у Київзеленбуді вирішили випробувати метод, щоб не дати омелі жодного шансу після обрізки відновитися на дереві.
Для цього зеленбудівці поставили есперимент. На частині дерева у парку «Нивки» гілки обгорнули агроволокном, закриваючи доступ сонця і зупиняючи фотосинтез, який сприяє росту навіть залишків цього паразита. Інші гілки з омелою обробили препаратом, який використовують у сільському господарстві для боротьби з бур’яном. Тепер спостерігають, який метод краще спрацює.

«На сайтах різних міст у різних куточках України періодично з’являється інформація про засилля омели й про боротьбу з нею. На жаль, усе більше випадків зараження навіть хвойних дерев. Поки що найефективніший спосіб — обрізка, тобто видалення гілки з омелою до здорової тканини дерева. Адже ризоїди цього напівпаразита можуть сягати до метра, а є випадки й до трьох метрів. Після видалення омелу необхідно спалити», — говорить директор КО «Київзеленбуд» Олексій Король.
Він говорить, що в Україні немає сертифікованих хімічних препаратів, в інструкції яких би зазначалося, що вони ефективні саме проти омели. Тому можна пробувати різні дозволені препарати. Але «різати» гілля поки що найдієвіший спосіб.



Олексій Король також пояснив, чому так важливо очищати місто від омели.
Попри безліч міфів про лікувальні властивості та про те, що омела не є загрозою для дерев, вона реально їх вбиває. Якщо в Західній Європі ця рослина захопила до 8% дерев та чагарників, то в українських містах і селах часом до третини дерев уражені нею.
«Є сумніви щодо її „вбивчих здібностей“? Тоді поспостерігайте за деревом, вкритим цими зеленими кулями: з якою швидкістю омела розповзається гілками, як вони починають усихати з верхівок, поступово висмоктуючи життя з „господаря“, лишаючи мертву деревину. Омела викликає гниття деревини», — наголосив керівник Київзеленбуду.
Він також нагадав, що омела дуже швидко поширюється від одного дерева до іншого — насіння здебільшого переносять птахи. Найкраще насіння проростає на деревах з м’якою деревиною, тому на дубах, липах й гіркокаштанах вона з’являється рідко.
«Та й на пірамідальних тополях типу Італіка теж, бо птахам незручно на них сидіти. Але якщо цей напівпаразит оселяється на дереві — треба діяти швидко», — наголосив Король.
«Вечірній Київ» повідомляв, що в березні розпочнеться поновлення лісових культур на територіях навколо столиці, які постраждали від бойових дій з окупантами.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»