На фронті загинув відомий історик та археолог Андрій Филипчук

Днями життя українського героя обірвалося у бою з російськими окупантами під Кремінною. Йому було лише 33 роки.
Про смерть захисника сповістили на сторінці Історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Також цю сумну звістку підтвердили у Спілці археологів України.
Андрій Филипчук народився 25 вересня 1989 року у Львові в родині українського археолога Михайла Филипчука. З юних років Андрій був закоханий в археологію, тому продовжив батьківську справу у дослідженні пам’яток різних куточків України.
У 2006-2011 роках навчався на історичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка, у 2011-2014 роках — в аспірантурі при кафедрі археології та спеціальних галузей історичної науки.

Був учасником численних археологічних експедицій, головних робіт Інституту археології ЛНУ ім. І. Франка, очолюваного його батьком. Зокрема, під його керівництвом працював у Пліснеській археологічній експедиції (2003—2014) де пройшов шлях від різнороба до керівника одного з розкопів (спрямованого, переважно, на вивчення фортифікацій городища).
Також Андрій Филипчук проводив дослідження слов’янських пам’яток Українського Прикарпаття. Після створення у 2015 році Історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ» обійняв у ньому посаду заступника директора з наукової роботи, провадив активну дослідницьку роботу — керував археологічними експедиціями, публікував та редагував збірники наукових праць, статті та монографії, докладав значних зусиль для популяризації середньовічної історико-археологічної спадщини України.

З початком повномасштабної війни російської федерації проти України, відомий вчений вирішив стати на захист Батьківщини. Служив у складі 103-тої окрема бригада Сил територіальної оборони Збройних сил України.
За спогадами колег та близьких, він перебував у найгарячіших точках, мужньо виконував свій обов’язок, бо, наголошуючи: «За кого ми воюємо: за СІМ’Ю, за РІДНИХ, за ДІМ, за УКРАЇНУ».

2 лютого життя відомого вченого трагічно обірвалося внаслідок артилерійського обстрілу окупантів під Кремінною на Луганщині.
Своїми спогадами про полеглого захисника поділився його колега, відомий історик Тарас Чухліб:
«Познайомився особисто з Андрієм під час захисту ним у 2011 зразкової магістерської роботи у Львівському Національному університеті імені Івана Франка. Тоді був головою державної екзаменаційної комісії й відразу виокремив ґрунтовну дослідницьку працю з археології України молодого, розумного і красивого хлопця.
Потім ми з Андрієм часто переписувалися на Facebook щодо різних історичних проблем, бачилися у Львові під час наукових конференцій і я часто консультувався у нього щодо питань археології Русі…
Героїчна загибель Андрія — це велетенська втрата для його родини, батька Михайла і мами, друзів, колег та усієї історичної науки України..»

Надзвичайно зворушливі та теплі слова про відомого залишив на своїй сторінці у Facebook Руслан Бондаренко:
« Мав честь бути знайомим з Андрій Филипчук. Його ерудиція, глибинні знання з предмета, вміння змусити студентів критично мислити залишились в пам’яті після єдиного семінарського заняття на істфаці. Андрій Михайлович гідно продовжив справу свого видатного батька. Його самовіддана праця в історико-культурному заповіднику „Давній Пліснеськ“ заслуговує найвищих оцінок. Мужній крок — захищати Батьківщину, Рідних, Друзів з перших днів війни характеризує Андрія як справжнього Героя. Дуже важка втрата. Мої співчуття близьким. Така світла людина як Андрій обов’язково надихатиме нас на добрі вчинки своїм життєвим шляхом»
В Андрія Филипчука залишилася дружина Галина, маленький син Артур та сестра Христина.
Вічна пам’ять!
Зазначимо, що східний напрямок продовжує залишатися надскладним. Ворог усіляко намагається утримати окуповані території та просунутися уперед. Однак українські війська героїчно стримуючи російських загарбників, щодня віддають свої життя та отримують важкі поранення, щоб відбивати ворожі атаки й надалі.
Нещодавно під Бахмутом загинув військовий з Ірпеня Едуард Штраус
Також повідомлялося про загибель випускника Навчально-наукового інституту права київського університету ім. Тараса Шевченка 28-річного Олексія Бездольного.
А також на тому напрямку загинув 28-річний канадець українського походження Григорій Цехмістренко. На війні він був парамедиком.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»