Лютеранська церква Святої Катерини у Києві: історія будівлі
Сьогодні, 7 грудня, відзначають День Святої Катерини. До цієї дати розповідаємо про єдину в Києві лютеранську кірху, яку назвали на честь цієї Святої.
Повна назва будівлі — «Німецька євангелічно-лютеранська церква Святої Катерини в Києві». Вона розташована на Липках, на вулиці Лютеранській, 22.
Попередницю цієї кірхи звели у 1794–1795 роках на Подолі — саме тут переважно селилися німці-переселенці. Вона була невеликою, прямокутною, дерев’яною і простояла недовго. «Вечірній Київ» раніше писав про неї детальніше. Під час масштабної Подільської пожежі 1811 року будівля згоріла і на колишньому місці вже не відновлювалася.
Нову лютеранську церкву заклали лише у 1855 році на «Німецькій горі» — у ті часи так назвали район Липки. Кам’яний лютеранський храм побудував петербурзький архітектор Іван Штром. Він був лютеранином за вірою, а ще — проєктувальником Володимирського собору в Києві.
Співавтором Штрома став Павло Шлейфер — член лютеранської громади міста, який приєднався до роботи на громадських засадах. Окрім будівлі, він також розробив проєкт її інтер’єру.
Церква «виросла» на кам’яному фундаменті колишнього дерев’яного храму лютеран. Історики того часу схвально відгукувалися щодо її зовнішнього вигляду, відзначали її витонченість та особливу світлість всередині. З того часу вулицю, на якій розташувалась кірха, почали називати Лютеранською.
За радянської влади у 1937 році лютеранські пастори були заарештовані, громаду розпустили, а Катерининську кірху закрили. Незабаром в ній розмістився клуб войовничих атеїстів, потім склад.
У 1970-х тут розташували дирекцію Музею народної архітектури та побуту України. За ці роки інтер’єри кірхи повністю змінилися, також був втрачений орган, виготовлений у середині XIX cтоліття у німецькому Кельні.
Приміщення церкви лютерани повернули собі лише у 1998 році, а в 2000-му, після повної реконструкції, церква Святої Катерини стала повноцінно діючим храмом з новим органом і дзвонами.
У 2007 році німецька євангелічно-лютеранська громада відсвяткувала тут свій 240-річний ювілей. У 2014 році кірху відвідав президент Німеччини Йоакім Гаук, який прибув до Києва на інавгурацію Петра Порошенка.
Церква продовжувала працювати до кількамісячного весняного локдауну 2020 року, коли приміщення зачинили згідно із карантинними обмеженнями. Згодом служби відновилися, але відвідувачів просили одягати захисну маску в церкві та дотримуватися соціальної дистанції.
Оскільки кірха Святої Катерини перебуває у зоні урядового кварталу, то під час воєнного стану доступ до неї частково обмежений. Втім, будівля періодично приймає вірян під час церковних служб, де вони моляться за мир і перемогу України.
Також влітку у кірсі провели благодійний концерт за участю церковного хору та українського піаніста віртуоза Павла Шевеля. Зібрані під час концерту кошти були витрачені на допомогу ЗСУ та людям, які постраждали від бойових дій.
До слова, цьогоріч одному із творців проєкту кірхи Георгію Шлейферу виповнилося 167 років від дня народження. Він відіграв надзвичайно важливу роль у забудові Києва на зламі минулих століть. «Вечірній Київ» розповів про цього славетного зодчого, який перетворив міську садибу на Київський Париж.
Ольга КОСОВА, «Вечірній Київ»