Національному музею медицини виповнюється 40 років: чим він унікальний

В основній експозиції закладу представлена історія розвитку медицини в Україні від найдавніших часів до сьогодення.
29 жовтня 1982 року у Києві відкрився Національний музей медицини, що вважається одним з найбільших медичних музеїв не лише в Україні, але й далеко за її межами.
НАЩАДОК АНАТОМІЧНОГО ТЕАТРУ

Розташований музей у будівлі колишнього Анатомічного театру медичного факультету Київського університету, збудованого за проєктом видатного київського архітектора Олександра Беретті у 1853 році.
Вже за деякий час Анатомічний театр Київського університету здобув загальноєвропейську славу, завдяки музейним колекціям та унікальним науковим відкриттям тогочасних професорів Олександра Вальтера, Володимира Беца та Петра Переможка.

Свого часу ці відкриття прославили Київський університет та тогочасну медичну науку нашого міста. Також, в Анатомічному театрі працювали професори: Михайло Тихомиров, Франц Стефанис, Григорій Мінх — вчені зі світовими іменами.
ЗАСНОВНИК МУЗЕЮ МЕДИЦИНИ

Ініціатором створення закладу вважають відомого професора медицини та науковця Олександра Грандо (1919-2004). Коло його наукових інтересів професора охоплювало надзвичайно широкий спектр питань соціальної медицини та організації охорони здоров’я, історії медицини, проблем лікарської етики та медичної деонтології.
Він сформував потужну наукову школу, підготував 4 доктори та 13 кандидатів наук, написав понад 160 наукових праць, у тому числі 9 монографій, навчальних посібників, заснував український історико-медичний журнал «Агапіт» тощо.
Свого часу ним була проведена тривала науково-дослідна робота зі збирання та вивчення історичних джерел, фондів багатьох державних архівів, музеїв і наукових бібліотек. Зібрано понад 15 тис. експонатів, розроблялися науково-методичні основи побудови експозиції та спланувати тематичні інтер’єри тощо.

Над створенням музею він працював на громадських засадах починаючи з 1962 року. Це без перебільшення стало справою його життя.
Слова професора: «В музей я вклав усе, що міг: ідеї, сили, надії», — зображають його ставлення до цього унікального закладу, який є членом Європейської асоціації музеїв історії медицини та увійшов до десяти найкращих музеїв медицини світу.
Завдяки своїй науковій унікальності та цінним експозиціям, музей отримав світове визнання, він з 1986 року є членом Європейської асоціації музеїв історії медичної науки.
Робота по створенню цього музею відзначена Державною премією України у галузі науки та техніки за 1983 рік.
Указом президента України від 15 лютого 1999 р. музею наданий статус Національного.
ЩО ПОДИВИТИСЯ

Екскурсія залами музею переміщає відвідувачів у різні часові історичні епохи: Київська Русь, Запорізька Січ, Київ XVIII-XIX століть, Друга Світова війна, Чорнобильська трагедія та сучасний період.
В експозиції музею виставлено унікальні документи, книги, медичне обладнання минулих століть (хірургічні інструменти, прилад для кардіографії, ртутний апарат для вимірювання тиску, хірургічна лампа).
Впродовж екскурсії відвідувачі дізнаються, як надавалася перша медична допомога, якими медикаментами лікували ті чи інші хвороби на різних етапах розвитку людства.
Музей оснащений сучасним чудовим обладнанням: з мобільними стінами, інтер’єрами, що змінюються чи ховаються під завісою інсталяції. Змінюється також освітлення: починаючи ілюмінацією і закінчуючи непроглядною темрявою. Фігури лікарів та хворих, виконані із суміші пластику та силікону, виглядають, як живі. Екскурсії супроводжуються музичними мелодіями.

У першій залі, екскурсанти знайомляться з медициною, що практикувалася на давніх українських землях. Серед виставлених експонатів гербарії лікарських рослин, які широко використовувалися в медичній практиці, найдавніші медичні інструменти, фрагменти з літописних джерел, де описувалися древні хвороби та методи боротьби з ними.
Родзинкою експозиції є відтворений інтер’єр лазні періоду Київської Русі, який також виконував функції медпункту.
Також у залі представлений подальший розвиток медицини у нашому місті. Відвідувачі мають змогу побачити оригінальні підручники з медицини, старовинні аптеки та навіть інтер’єр старовинної української хати, куди приїхав земський лікар, щоб провідати хворого.

Друга зала Національного музею медицини України у Києві присвячена розвитку медичної науки наприкінці ХІХ — початку XX століття. Тут виставлено наукові здобутки у сфері медицини, зокрема перший у світі факт прижиттєвої постановки діагнозу інфаркту міокарда Василем Образцовим та Миколою Стражеском (1909 р.), визначення ролі паразитів у перенесенні тифу, зроблене українськими вченими Григорієм Мінхом та Йосипом Мочутковським задовго до їхніх європейських колег.
Родзинкою зали є реалістичні інтер’єри першої операційної на медичному факультеті Київського університету з фігурами Миколи Пирогова та Володимира Караваєва, кабінету відомого епідеміолога професора Данила Заболотного.

Третій зал музею охоплює розвиток медицини у XX столітті. Не оминається увагою і трагічні сторінки української історії, серед яких Голодомор, Друга Світова війна та Чорнобильська катастрофа.
В експозиції музею широко представлені також твори українського образотворчого мистецтва, що пов’язані з медичною тематикою.
Національний музей медицини України:
Де: вулиця Богдана Хмельницького, 37 (станція метро Університет або Золоті ворота).
Вартість квитка: 120 гривень (дорослий), 80 гривень (пільговий).
Важливо! Специфіка музею не дозволяє самостійно гуляти музеєм. Відвідування відбувається лише у групах не менше 5 осіб.
Збірні екскурсії проводяться щодня, крім вихідних о 14.00 годині. Час екскурсії складає 1,5-2 години.
Індивідуальні екскурсії та відвідування квест-кімнати проводиться за обов’язковим попереднім записом телефоном +38 044 344 73 57.
Детальна інформація на сайті музею.
До теми: київські шедеври та сторінки біографії архітектора Олександра Беретті.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»