Обстріляні ракетами музеї Києва вже працюють

У закладах змогли оперативно мінімізувати пошкодження та відкрити приміщення для відвідувачів.
10 жовтня столиця здригнулася від вибухів — влучання сталися у чотирьох районах міста. Внаслідок ракетної атаки постраждали 45 житлових будинків, 5 об’єктів критичної інфраструктури та ЖКГ, а також заклади освіти, соціальної сфери, культури, охорони здоров’я та адмінбудівлі.
Зокрема, два потрапляння сталися у самому серці Києва, у Шевченківському районі. Саме тут розташовано чимало музеїв. Від вибухової хвилі у закладах повилітали шибки. За кілька днів завдяки підтримці держави, міста, благодійників та колег музеям вдалося зробити все можливе, аби поновити свою роботу.

МУЗЕЙ ШЕВЧЕНКА
26 листів OSB-плити для перекриття пошкоджених вікон музею передав Центр порятунку культурної спадщини. А Державна служба охорони виставила додатковий пост поліції, до 23:00 10 жовтня було відновили периметр охорони музею.
«Ми зробили все від нас залежне, аби приміщення музею, попри збитки завдані ракетною атакою 10 жовтня, залишалось комфортним і приємним місцем для вас», — зазначають у музеї.
Наразі музей відчинений для відвідувачів. Гостей запрошують вас до основної експозиції, а також до простору тимчасових виставкових проєктів: «Шевченко 4.5.0», «Якби колись мені сказали», «Перехрестя поколінь».
Графік роботи: ср-нд 10:00 — 18:00
Адреса: бул. Шевченка, 12
Вартість квитків: 90 грн., для учнів, студентів, пенсіонерів — 50 грн
НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ «КИЇВСЬКА КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ»
Вибухова хвиля пошкодила у закладі вікна та стелю.
Спільними зусиллями у музеї зібрали більше 40 мішків битого скла; придбали, зібрали та завезли масу необхідних для першочергових робіт захисних, покрівельних та утеплювальних матеріалів, отримали надзвичайно необхідний генератор резервного живлення, сотні квадратних метрів віконного скла, закрили пройми всіх вибитих вікон площею близько 1000 кв. м захисними конструкціями з ХДМ-плит.



Завдяки друзям і партнерам закрили захисною плівкою зруйновані скляні стелі над сходами основного і запасного входів та замінили частину зруйнованого скляного даху. Повністю відновили роботу всіх охоронних систем.

Партнери з Благодійного фонду імені Шолом-Алейхема допомогли організувати збір коштів, завдяки небайдужим киянам вдалося зібрати понад 50 000 грн!

Для відвідувачів до 30 жовтня відкрита виставка документальних фотознімків Андрія Котлярчука про рядових війни України з росією. Фотограф провів три тижні на передовій, у складі загону добровольців «Братство» при ГУР МО ЗСУ та створив унікальну серію знімків про повсякдення українських захисників. Йому вдалося зафіксувати «сіль війни».
Графік роботи: з 11:00 до 17:00, пн, чт вихідні
Адреса: вул. Терещенківська, 9
Вартість квитка на виставку — 50 грн.

МУЗЕЙ ХАНЕНКІВ
Є видимі пошкодження лицьових фасадів пам’яток архітектури — будинків №15 та №17, де розташовувалися європейська та азійська експозиції. Вибухова хвиля вибила скло у всіх вікнах 15-го і частково 17-го будинків, пошкоджені рами, частина історичних дверей та скляні плафони. Роботу з вікнами ускладнює й те, що історичні рами потребують реставрації перед тим, як в них можна буде вставити нове скло.
На сьогодні проведена візуальна оцінка пошкоджень, фотофіксація, законсервовані та утеплені вікна та повністю прибрані уламки. Проводяться первинні протиаварійні роботи на даху і з плафонами.
Колекція музею убезпечена ще з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але і сам меморіальний будинок Ханенків — це пам’ятка архітектури. Всередині розписи Ганса Макарта та Вільгельма Котарбінського, дубові сходи, яким більше 100 років, дерев’яне оздоблення. Разом з реставраційним центром у музеї проведуть аналіз плафонів з розписами на пошкодження. Тому важливо законсервувати будівлю якомога швидше. Попередні прогнози на консервацію — 1,5-2 місяці. У зиму музей має зайти із законсервованою будівлею.
Виставкових проєктів у приміщенні музею немає. Водночас вихідними працівники закладу проводять екскурсію вулицею Терещенківською, на якій відвідувачів знайомлять із історією забудови району, родини Ханенків і Терещенків, колекції Музею Ханенків, особняка Ханенків (будинок №15) та прибуткових будинків №13 та 17.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР «УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ»
Через ракетний обстріл у будівлі потріскалися вікна, а їхні уламки потрапили всередину. Як розповіла «Вечірньому Києву» гендиректорка Ольга Вієру, на територію закладу навіть потрапили шматки асфальту.

Першочерговим завданням стало забезпечити захищеність вітражів як мистецького твору та предмету охорони пам’ятки архітектури, якою є Український Дім.
«Вікна будуть відновлені, а поки вони закриті щитами фанери» — зазначили в Українському Домі.

До 30 жовтня тут триває масштабна виставка «Спалах. Українська фотографія сьогодні», що представляє різноплановані світлини, зроблені за час війни.
Графі роботи: 11:00 — 19:00, пн вихідний
Адреса: Хрещатик, 2
Вартість квитків: 50 грн.


МУЗЕЙ-КВАРТИРА ПАВЛА ТИЧИНИ
Суттєво меморіальна квартира не постраждала. Вибиті лише вікна, але ролети врятували приміщення від розлітання битого скла. Тривають роботи по оцінці пошкоджень та встановленню захисних щитів на вікна.
Музей частково відновив свою роботу. На вихідних тут пройшов вечір романсів.
Адреса: вул. Терещенківська, 5, кв. 1,3


МУЗЕЙ ВИДАТНИХ ДІЯЧІВ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Будинки видатних діячів, що по вулиці Саксаганського 93-97, зазнали значних пошкоджень. Усі вони є пам’ятниками історії та архітектури, і кожен будинок зберігає неповторну атмосферу кінця ХІХ — початку ХХ століття та розповідає історію життя та творчості українських геніїв, без яких ми не можемо уявити сучасну сильну Україну.


На щастя, надзвичайно цінні унікальні артефакти з нашої колекції не постраждали, бо були завчасно убезпечені, але є пошкодження у музейних приміщеннях.

Музей наразі зачинений, однак цього тижня продовжує цикл пізнавальних лекцій у ТРЦ Gulliver. На відвідувачів чекає ще дві цікаві розмови про любов Лесі Українки до музики та її чоловіка, а також про розвиток рекордингу та його вплив на розвиток бізнесу та збереження нематеріальної культури. Лекції заплановані на четвер 27 жовтня та неділю 30 жовтня. Реєстрація

НАЦІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ПРИРОДНИЧИЙ МУЗЕЙ
Вибуховою хвилею було вибито вікна з боку внутрішнього двору музею в експозиційних залах геологічного, палеонтологічного та зоологічного відділів. Музейні колекції не постраждали, однак зруйновано вікна та експозиційні стелажі.
Минулого тижня у музеї завершили роботи першого етапу з оперативної консервації будівлі музею і встановили тимчасові віконниці з герметичним прошарком, що є вкрай важливим для збереження природничих колекцій.
Наразі проводяться спеціалізовані консультації з фахівцями та виробниками вікон, тому підрахунок витрат для повного відновлення експозиційних приміщень музею ще триває.
Музей відкритий для відвідувачів 3 дні на тиждень у п’ятницю, суботу та неділю з 11:00 до 18:00, каса зачиняється о 17:30.
Адреса: вул. Б. Хмельницького, 15
Вартість квитків: 140 грн, для школярів, студентів, пенсіонерів 60 грн, діти до 6 років — безкоштовно.
Попереду зима, і музейні заклади ще потребують допомоги. Тож, якщо ви хочете підтримати улюблений музей, зайдіть на його сторінку та подивіться, що саме зараз необхідно.
Замінюють вікна та чекають слухачів: як живе київська філармонія після удару ракети.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»