Вибухова хвиля залишила «птахів» на шибках Українського дому на Хрещатику
Рани від ракетного удару на тілі Національного центру «Український дім», де тривають мистецькі заходи, показала директорка закладу культури Ольга Вієру.
Величний будинок Українського дому у центрі приймає удари усіх потрясінь, які переживає столиця.
Вуличні протистояння, дві революції і останній обстріл ракетами, одна з яких поцілила поблизу, на Володимирському узвозі.
Ольга Вієру, директорка Українського дому поділилась враженнями від «естетики руйнувань», яка проявилась у несподіваному місці й образах.
Подивіться і ви — на вікна, які пережили вибухову хвилю.
«Якась неймовірна естетика руйнувань… Жорстких, безглуздих, диких. Вони жахають, але ти бачиш і інше. У розбитих ударною хвилею вікнах — неймовірних птахів, метеликів, риб, а малюнок тріщин сперечається або дивовижно продовжує лінії розкішних вітражів, які якимось дивом вціліли. Воістину, жахливе і прекрасне поруч, як смерть і життя, а людина завжди прагне бачити красу», — поділилась вражена Ольга Вієру думками про відбитки війни.
Цими осінніми днями у вирій відлітають журавлі і гуси. Вони летять зимувати у теплі далекі краї і ніхто не знає — чи повернеться весною назад, до України.
Так щодня у час війни живе й кожен з нас. Відчуваючи насолоду просто від кожної хвилини життя, переживаючи біль втрат рідних і чужих людей та плекаючи надію на Перемогу.
«Чути: кру-кру-кру,
В чужині умру,
Заки море перелечу,
Крилонька зітру,
Крилонька зітру…»
Ця поезія «Видиш, брате мій» Богдана Лепкого, була вперше надрукована в жовтні 1912 року у львівському літературно-мистецькому часописі «Неділя».За кілька років вірші стали піснею з присвятою Січовим стрільцям. Обробку пісні здійснювали і Олександр Кошиць і Кирило Стеценко. Згодом вже з назвою «Чуєш, брате мій», твір став символічним та знаковим для українців у вигнанні.
Дивлячись на «птахів» з розбитого скла вікон Українського дому, я згадувала ці тужливі «кру-кру-кру…»
Який неймовірний шлях пройшла Україна від початку 20 століття і до 20-х років нинішнього, скільки поколінь поклали життя і сили, щоб Україна відбулась.
Як ці птахи нагадують той самий тужливий журавлиний ключ.
Ольга Вієру пише, що вся її команда намагається вдихнути тепло і життя у великий Український дім. Зробити його центром тяжіння для людей. Можливо, саме вміння перетворити потворне обличчя війни в естетику життя теж наближає до Перемоги.
Адже головні зміни відбуваються спочатку в людському дусі.
До слова, саме зараз в Українському домі триває виставка сучасної української фотографії «Спалах». До експозиції увійшли світлини близько 50 авторів, що відображають наше сьогодення.
Усі фото: О. Вієру/Facebook
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»