Україну може залишити до п’яти мільйонів громадян

У світі відбувається жорстка конкуренція за трудові ресурси, українці-біженці потрібні нині як робоча сила.
Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова припускає, що окрім, 1,2 млн, які вже перебувають за кордоном, Україна може додатково втратити щонайменше 500-600 тисяч людей.
А максимальна кількість емігрантів може сягнути 5 млн. Цей сценарій стане реальним у випадку затягування війни.
За таких умов існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки.
«З 24 лютого до 19 вересня з України виїхали близько 8,4 млн людей. В’їхали за цей час — 7,2 млн. Наразі за кордоном перебувають 1,2 млн людей з України. Вагому частину із них, окрім жінок із дітьми, складають малий прикордонний рух, відрядження, відпустки, виїзд іноземців у перші дня війни, перетин кордонів з метою пільгового ввезення автомобілів тощо», — зауважила Елла Лібанова.

Вона пояснила, що у світі відбувається жорстка конкуренція за трудові ресурси. Європа старішає сильніше за Україну і компенсує це старіння емігрантами.
«Українці, що виїхали, є добре освіченими, значну їх частину складають діти шкільного і студентського віку. Відтак, якщо ця хвиля емігрантів пробуде у Європі більше року, є ризик, що більшість не повернеться додому», — підкреслила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН.
Елла Лібанова наголошує на важливості комунікації із громадянами за кордоном, аби уникнути найбільш негативного сценарію. Для цього країна має на усіх рівнях демонструвати відповідальне лідерство. Люди мають відчувати себе українцями і зберігати зв’язки з Україною. Важливо, аби роботодавці зберігали зайнятість працівників, які виїхали з України. Інакше після війни втратимо робочу силу.
Академік Лібанова відзначила, що з початком війни в Україну повернулися близько 180 тисяч чоловіків, які виїхали з країни раніше. Вони верталися свідомо, із рішенням захищати свою країну. На такий рівень свідомості державі треба робити ставку, коли чиновники аналізують перспективи повернення українців з-за кордону.
Ми хочемо бути вдома — українці активно повертаються на рідну землю.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»