Всеукраїнський день бібліотек: як зустрічають свято київські заклади
Попри воєнний стан столичні книгозбірні підготували читачам приємні новини та цікаві заходи.
Цьогоріч Всеукраїнський день бібліотек проходить під гаслом «Бібліотека — спільнодія для твоєї мрії». Від першого дня вторгнення і до сьогодні бібліотеки по всій Україні, де не ведуться бойові дії, є територією безпеки, де кожен, хто потребує, знайде прихисток і допомогу. Вони об’єднують спільноти для допомоги тим, хто вимушено залишив свої домівки. Для допомоги Збройним Силам України — у приміщеннях закладів плетуть маскувальні сітки, виготовляють обереги, пишуть листи воїнам. Бібліотекарі щодня працюють, щоб кожен, хто має потребу, мав доступ до інформації та інтернету. Проводять зустрічі та заняття, зокрема з медіаграмотності та української мови. І, звісно, дають книжки своїм читачам. А також збирають і надсилають літературу в бібліотеки інших країн, щоб кожен українець та українка, великі та малі могли читати рідною мовою.
З початком повномасштабного вторгнення київські бібліотеки, як і всі заклади культури, не працювали. Водночас діяльність бібліотекарів не припинялися: вони продовжували проводити онлайн зустрічі з тих місць, де перебували. У квітні, коли ситуація в столиці стабілізувалася, бібліотеки знову відкрили свої двері для відвідувачів.
«Публічна бібліотека імені Лесі Українки постійно тримала зв’язок з користувачами онлайн, — згадує директорка бібліотеки Ольга Романюк. — Вже 26 лютого ми запланували першу лекцію «Як українці придумали Росію. Включилася в інформаційний спротив, висвітлюючи події в Україні і здійснюючи просвітницьку роботу. З 29 березня відкрила двері бібліотеки за тимчасовим графіком тричі на тиждень. З 12 квітня — щоденно, крім суботи».
За її словами, наразі відвідуваність бібліотеки практично така ж, як і в довоєнний період, а ряди користувачів поповнили наші співвітчизники зі східних та південних областей України, яких прихистив Київ.
«Всеукраїнський день бібліотек зустрічаємо з подарунком для наших користувачів, — анонсує Ольга Романюк. — Перемігши в конкурсі грантових проектів Європейського культурного фонду, ми отримали 8 тисяч євро, за які придбаємо ноутбуки, ліцензійне програмне забезпечення, планшети та відеокамеру для організації у бібліотеці артлабораторії, де охочі зможуть навчатися графічному мистецтву та відеомонтажу».
До слова, цей проєкт в першу чергу спрямований на роботу з молоддю на пробації. Публічна бібліотека імені Лесі Українки співпрацює з Центром пробації з кінця минулого року. Система пробації передбачає роботу з правопорушниками без ізоляції їх від суспільства. Окрім нагляду та контролю — це надання їм соціальної та психологічної підтримки та допомоги. У межах співпраці для клієнтів пробації співробітники бібліотеки проводили тренінг з безпеки в інтернеті, запрошувала їх до себе на вистави, розповідали про роботу закладу та знайомили з книжками.
До Дня бібліотек столичні заклади за хештегами #БібліоПортрет2022, #ДеньБібліотек2022 викладають свої фото, які демонструють їх життя під час війни — активність на інформаційному, освітньому, культурному, волонтерському фронтах боротьби.
Акції до Дня бібліотек
У Шевченківському районі бібліотека імені Миколи Костомарова (вул. Д. Щербаківського, 51в) 30 вересня проводить вуличну акцію «Відкрий бібліотеку, що поруч», а також виїздну виставка до парку «Веселка» для малечі «У казки на гостинах».
На Оболоні Центральна районна бібліотека ім. Героїв Небесної Сотні для дітей (проспект Героїв Сталінграда, 51-Б) запрошує на бібліофест «Разом до Перемоги!».
У програмі: благодійний ярмарок «Підтримай Збройні сили України»; плетіння маскувальних сіток (навчать усіх бажаючих), майстер класи (з розпису футболок, малювання, виготовлення патріотичних сувенірів); виставка картин в галереї «Оболонь-Art», автограф-сесія з казкаркою та лялькаркою Ганною Носовою; конкурс дитячого патріотичного малюнку; екологічний флешмоб «Збережи життя» — виготовлення екоінсталяції з пластикових кришок; «казкова фотозона» — фотографування у костюмах популярних казкових героїв; аквагрим; рухливі ігри для всієї родини. На найактивніших учасників чекають призи.
Початок: 30 вересня о 12:00
У Деснянському районі День бібліотек відсвяткують на Даринку біля метро «Лісова». У суботу тут запрацюють два простори: «ПРОактивна бібліотека» та «Жива бібліотека», проводитимуться майстер клас.
У суботу бібліотека (поки що) імені В. Маяковського разом з арттерапевтичним центром «Лівий берег Русанівка» проводить для дітей та батьків майстер клас. На зустрічі робитимуть закладки для книг до Всеукраїнського дня бібліотек, гратимуть в «Крокодила», та познайомляться з терапевтичною кімнатою іграшок.
Початок: 1 жовтня об 11:00
Адреса: вул. Ентузіастів, 29
У неділю бібліотека ім. І. Котляревського, що на Сирці, та київський поет та письменник Олександр Козинець запрошують на літературні читання до Всеукраїнського дня бібліотек. На вас чекає знайомство з поетичними та прозовими творами Олександра Козинця, спілкування з автором, затишна атмосфера та емоційне відновлення.
Також у столиці сьогодні пройде бібліотечний марафон «Бібліотека і війна: тримаємо стрій», організований Національною бібліотекою імені Ярослава Мудрого у партнерстві з ВГО Українська бібліотечна асоціація.
Говоритимуть про втрати бібліотек через російську збройну агресію, волонтерський рух, підтримку ВПО та переселенців за кордоном, зміни у роботі бібліотек, спричинені російською збройною агресією, перспективи і майбутнє по війні. Так, директорка Публічної бібліотеки імені Лесі Українки Ольга Романюк розкаже про акцію «Книжки вслід» зі збору та відправки українських книжок у міста Європи, де знайшли прихисток тисячі українців. А директорка Центральної бібліотеки для дітей імені Т. Шевченка Яна Біленко поділиться, як заклад долає виклики нової реальності під час війни. Подія транслюватиметься онлайн.
Загалом у столиці працює 139 бібліотек. З них — 3 міські і 10 бібліотечних систем районного підпорядкування, кудит входять 136 бібліотек: 89 для дорослих і 47 для дітей. Адреси та режим роботи столичних бібліотек.
З 2017 року у Києві діє пілотний проєкт «БібліоHUB — сучасний бібліотечний простір», у межах якого оновлюються бібліотеки в різних районах столиці. Подивіться шість сучасних бібліохабів, в які вам напевно захочеться завітати, і не лише за книжками.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»