Сьогодні у Національній опері відбудеться прем’єра сучасного балету «Доктор Фауст»

Балетна вистава поєднує різні техніки неокласичного, класичного, історико-побутового танцю, пантоміми, а також вокальні твори.
16 вересня (п’ятниця) о 17:00 та 17 вересня (субота) о 15:00 на сцені головного музичного театру країни відбудуться прем’єрні покази балету «Доктор Фауст» у постановці Віктора Іщука.
Балет «Доктор Фауст» — неокласична вистава в жанрі сатиричної трагедії на музику Ріхарда Вагнера, Гектора Берліоза, Шарля Гуно, Джакомо Пуччіні, Вінченцо Белліні.
Постановку гармонійно доповнюють відомі оперні арії, що за сюжетом твору символізують божественне втручання, а також пантоміма, яка підкреслює діяння Мефістофеля. Неокласична тема використовується постановником для висвітлення внутрішнього світу та переживань головного героя — Доктора Фауста.
Лібрето вистави створене самим балетмейстером за мотивами однойменних творів Йоганна Вольфганга фон Гете та Кристофера Марлоу.
У головних ролях першої вистави глядачі побачать провідних артистів балету: Сергія Кривоконя (Доктор Фауст), Наталю Мацак (Гретхем), Катерину Курченко (Німфа) та інших. Балетмейстер-постановник втілить у вистави роль зловісного Мефістофеля — посланця з пекла та головного антагоніста твору.
Оперні арії з опери Джакомо Пуччіні «Богема» та Вінченцо Белліні «Сомнамбула» прозвучать у виконанні Лілії Гревцової. Також, у виставі беруть участь артисти хору та балету Національної опери України.

Складність музичної частини постановки є те, що у виставі немає чітко визначеної композитором партитури, як переважної більшості балетів, а є зібраною з творів різних композиторів.
«Готуючи вистави такого плану, потрібно дуже добре розумітися на музиці композиторів різних стилів та епох, враховуючи при цьому ще специфіку балетного жанру…Працюючи з Віктором Іщуком, як з постановником, я був вражений глибокими знаннями та прекрасним розумінням музики…» — розповідає диригент-постановник Микола Дядюра.
За його словами, спочатку предметом його хвилювання були арії з опер, які Віктор Іщук запропонував додати в постановку. Вже в процесі роботи досвідчений диригент помітив, що вокальні твори додають своєрідний контраст у виставу, підкреслюючи сценічну дію та емоційний стан героїв.

«Нестандартні часи потребують нестандартних рішень. Зараз колектив працює в досить складних умовах воєнного часу, коли частина колективу ще не повернулася з евакуації, інші ж тільки починають відновлювати форму після тривалої паузи. Тож, я запропонував дирекції зробити виставу Доктор Фауст, яка б поєднувала у собі різні танцювальні техніки та була б цікавою та актуальною нашим глядачам», — зауважує Віктор Іщук.
За свідченням постановника, виставу вдалося підготувати у рекордно стисний термін: усього за 8 репетицій.
«Звичайно ідея та концепція вистави зріє роками. Окрім, сценічних репетицій з артистами, значна частина роботи була проведена у розмірковуванні наодинці з приводу того, як зробити ту чи іншу сцену, продумавши усе до дрібниць… Також, у процесі роботу значну роль ми з диригентом Миколою Дядюрою приділяли підбору музичного матеріалу. Дуже допомагали у роботі виконавці головних ролей: Наталя Мацак та Сергій Кривоконь, з якими ми вже працювали у моєму попередньому проєкті „Широко заплющені очі“. Це неймовірно важливо для роботи балетмейстера-постановника: мати в команді однодумців…» — поділився своїми враженнями від творчого процесу Віктор Іщук.
Також, у дні прем’єри глядачі знову побачать інше творіння Віктора Іщука — балет «Широко заплющені очі», з великим успіхом представлений минулого року на Міжнародному фестивалі «Ballet.UA»
На створення цієї постановки його надихнув знаменитий однойменний фільм Стенлі Кубрика. У виставі звучить музика Йоганна Себастьяна Баха, Фредеріка Шопена та Сергія Рахманінова. Лейтмотив балету — Goldberg Variations Баха.
Детальну інформацію щодо виконавців та вартості квитків можна знайти на сайті театру.
Нагадаємо, що нещодавно у Національній опері презентували балет «Пригоди Піноккіо» на музику Юрія Шевченка.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»