Підтримка населення під час війни: київські психологи відвідали тренінг у Ізраїлі

Ізраїльські психологи поділилися із київськими колегами досвідом у формуванні стійкості громади та підтримки цивільного населення в період війни.
На початку серпня київські соціальні працівники та психологи пройшли 10-денне навчання в Ізраїлі у рамках курсу «Перша психологічна допомога людям під час кризи». Тепер вони повернулися до Києва і готові використовувати здобутий досвід у роботі.
Цей тренінг було організовано посольством Ізраїлю в Україні та ізраїльським агентством з міжнародного співробітництва MASHAV за сприяння заступниці київського міського голови Марини Хонди. Вона пояснила, що навчальна поїздка допоможе нашим психологам ефективніше працювати з ветеранами війни та допомагати постраждалим. Крім того, фахівці зможуть передавати нові знання своїм колегам.
«Під час війни роль психолога набуває зовсім іншого сенсу. Як зараз є нормальним ходити до стоматолога, так і у майбутньому буде звичним звертатися на профілактику до психолога. Тим паче з таким „сусідом“, ми маємо вибудовувати систему психотерапії вже зараз. І маємо готуватися до того, що ще не один рік будемо працювати із травмованими війною людьми», — зазначає Марина Хонда.

Столичні психологи у свою чергу розповіли, які теми запозичили з навчальної поїздки:
- Орієнтація на здоров’я та життя у Ізраїлі: до людей, які потребують допомоги, ставляться не до як інвалідів, а як до здорових, які здатні справитися із кризовою ситуацією.
- Людина не відчуває себе самотньою, бо знає, що поруч є ті, хто допоможуть. Зокрема, у Ізраїлі цим займаються офіцери душевного здоров’я.
- Використання нескладних технік, наприклад, хібукітерапії — психологічної допомоги обіймами завдяки спеціальній терапевтичній іграшці.
- Профілактика проблеми: людина повинна мати певні знання для того, щоб у разі настання критичної ситуації, бути до неї готовим. Це допоможе швидше подолати виклики.

Також під час тренінгу психологи відвідали Центр стресостійкості у ізраїльському місті Сдерот. Створення такого центру в Києві — одне із подальших планів міської влади.
«Модель роботи Центру стресостійкості є дуже гнучкою і її можна адаптувати під кожен регіон. Тому важливо створити у Києві такий центр — ми спілкувалися щодо цього із ізраїльськими дипломатами і представниками посольства», — розповіла Лідія Новак — керівниця делегації, психологиня та директорка Міського центру дитини.

Посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський пообіцяв подальшу співпрацю, щоб ще одна група київських психологів змогла долучитися до навчання за кордоном.
«Ми плануємо продовжувати співпрацю з Київською міською державною адміністрацією у цій сфері. Сподіваємось, що учасники зможуть надалі ділитись ізраїльським досвідом із колегами в Україні», — зазначив посол.

Оскільки всі міста України зіткнулися із військовою ситуацією, кожен психолог повинен володіти навичками першої психологічної допомоги. Без такої перекваліфікації працювати буде майже неможливо, — про це розповіла «Вечірньому Києву» психолог Наталія Клименко. Раніше вона вже проходила тренінги від іноземних фахівців, які відбувалися у Києві, отримала сертифікат і зараз працює із переселенцями і киянами, які мають психологічні проблеми через війну.
Ольга КОСОВА, фото Олексія САМСОНОВА, «Вечірній Київ»