Як переселенцям отримати грошову допомогу у Києві: детальна інструкція
Нині у столиці зареєстровані майже 100 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
Матеріальна підтримка на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається органами соціального захисту населення на підставі особистої заяви.
До заяви додаються копії довідки внутрішньо переміщеної особи, паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, та ідентифікаційного номера платника податків.
«У разі відсутності у громадянина довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО), в Управлінні соціального захисту населення можна одночасно подати дві заяви: на отримання довідки ВПО та надання грошової допомоги», — пояснює на прохання «Вечірнього Києва» начальниця Управління соціального захисту населення Подільської РДА Світлана Бернадська.
Також вона наголошує, що довідка ВПО видається одразу під час прийому громадян, а опрацювання заяви на призначення допомоги потребує певного часу.
«Щодо швидкості отримання коштів, поясню порядок дій, який допоможе розрахувати терміни очікування грошей. Наприклад: якщо людина виїхала із зони бойових дій та звертається вперше з приводу встановлення статусу ВПО та отримання грошової допомоги, то призначення допомоги відбувається протягом 10 днів — в залежності від кількості звернень.
Якщо громадянин переміщується, наприклад, із зони бойових дій до Закарпаття, а потім до Києва, і у столиці повторно звертається до органів соціального захисту для отримання довідки та грошової допомоги, то в таких випадках спеціалісти направляють запит на отримання особової справи з попереднього місця перебування особи. І це вже подовжує терміни призначення допомоги.
Окремо варто зазначити, що запити до органів соціального захисту, розташованих в зонах бойових дій та на тимчасово окупованих територіях, направляються в електронному вигляді через Мінсоцполітики».
Тільки після отримання особової справи, фахівці Управління соціального захисту можуть здійснити розрахунок допомоги.
Раз на тиждень всі справи візуються та надсилають до Київського міського виплатного центру для здійснення виплати призначеної допомоги на соціальний рахунок отримувача, який можна відкрити у будь-якому банку.
ВИЇЖДЖАЮЧИ НА ІНШІ ТЕРИТОРІЇ, ПОТРІБНО ПОВІДОМИТИ ОРГАНИ СОЦЗАХИСТУ
Особливої уваги потребує вимога законодавства стосовно повернення переселенців на покинуте постійне місце проживання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 476 «Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» громадяни зобов’язані повідомити орган соціального захисту не пізніше як за три дні до дня від’їзду.
Рішення про скасування дії довідки приймається на підставі заяви внутрішньо переміщеної особи про повернення до покинутого постійного місця проживання (крім осіб, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема, через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Портал Дія»).
Щоб повідомити про повернення до покинутого постійного місця проживання необхідно:
- подати повідомлення за місцем отримання довідки;
- подати повідомлення після повернення до покинутого постійного місця проживання;
- подати повідомлення через Портал Дія.
Також, якщо людина втратила право на отримання допомоги на проживання, то необхідно з власної ініціативи зупинити нарахування соціальних виплат, бо в процесі взаємообміну інформацією, органом соціального захисту буде виявлено, що перестали існувати підстави для виплати допомоги.
У такому випадку виплачені кошти вважатимуться надміру сплаченими та будуть стягуватись з особи в добровільному або судовому порядку.
ЧИ МОЖНА ОТРИМУВАТИ ДОПОМОГУ ПОВТОРНО
Допомогу від держави можна оформлювати, не дивлячись на отримання виплат в інших регіонах та від різних фондів.
На платформі єДопомога також можна знайти всю інформацію про допомогу від держави для постраждалих від війни. Тут зібрана інформація про усі можливі види допомоги, виплат, компенсацій, про допомогу на звільнених територіях. І ця інформація регулярно оновлюється.
«Якщо ВПО здійснили повторне переміщення, вони можуть оформити допомогу ще раз в тому регіоні, в який вони переїхали. Люди мають вдруге подати заяву в тому регіоні, де перебувають. Якщо переміщені особи отримували допомогу від інших фондів, то це ніяк не вплине на призначення виплати. Людина має право її отримати», — підкреслює Світлана Бернадська.
Вона пояснює також, чому черги до Управління соціального забезпечення не зменшуються: люди здійснюють повторне переміщення, крім того, з’являються нові території, куди перемістилися бойові дії або збільшилася кількість обстрілів.
Тому є необхідність або отримати довідку ВПО в паперовому вигляді, або подають знову документи на отримання допомоги:
«Коли запрацювала Дія, люди масово почали оформлювати довідку ВПО через цей сервіс. Хтось вірно вніс свої дані, хтось помилився, часто густо люди, оформивши довідку ВПО через Дію, тепер мають потребу у її паперовому варіанті або у виправленні помилки.
Тоді ми користуємося функцією «Коригування» та виправляємо неточності й видаємо довідку вже без помилок, але зареєстровану тим числом, коли дані подавалися в Дію вперше. Наприклад: зареєструвалися у квітні, прийшли до нас — видрукуйте — в липні, довідка від квітня, але ми видруковувати сьогоднішнім числом, ставимо печатку».
ЯК ДІЗНАТИСЯ ПРО ПРОСУВАННЯ СПРАВИ Й ТЕРМІНИ ВИПЛАТИ
Світлана Бернадська пояснює, що завжди встановлюється зворотний зв’язок спеціаліста та людини, яка звернулася до органу соцзахисту.
«Якщо трапиться якась помилка при подачі документів, то телефоном обов’язково зв’язуємося. Якщо кошти довго не надходять, то люди й самостійно приходять та з’ясовують. Часто трапляються випадки, коли подані до соцзахисту документи чекають поки надійде особова справа з іншого регіону.
Були також затримки, коли не працювала «Дія», програма забезпечення. Це спричиняло невдоволення у людей. На сьогодні, завдяки «Дії», людина може оформити довідку ВПО та допомогу на проживання», — зазначає Бернадська.
ЯК ОТРИМАТИ ГРОШОВУ ДОПОМОГУ БЕЗ ДОКУМЕНТІВ ТА СМАРТФОНА
«У такому випадку потрібно звернутися в міграційну службу й відновити документи. Тому, що будь-яка державна допомога надається на підставі паспорта громадянина, що посвідчує особу і є обов’язковим. Потім потрібно звернутися в орган соцзахисту та інші установи, й отримати будь-яку допомогу», — пояснила Світлана Бернадська.
Мінсоцполітики також опублікувало роз’яснення, що в разі втрати документів переміщені особи в умовах воєнного стану можуть отримати послугу натуральної допомоги у місці свого перебування без пред’явлення документів за спрощеним механізмом.
Відсутність паспорта чи інших документів не є перешкодою для отримання екстреної допомоги (кризової). Документи отримувач допомоги може подати пізніше — після скасування воєнного стану.
Що входить у натуральну допомогу: догляд вдома, натуральну допомогу, догляд у стаціонарі медзакладу, надання притулку, консультування, соціальний супровід сімей з дітьми та інші.
«Вечірній Київ» писав, що переселенцям, які приходять до органів соцзахисту, видають продуктові набори.
Крім того, працює Гуманітарний штаб столиці та Територіальні центри соціального обслуговування, ВПО також консультують в районах міста, дітей відправляють на відпочинок.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»