Конституцію Пилипа Орлика перекладуть українською і передадуть у школи, — Зеленський

Про це заявив Президент Володимир Зеленський у зверненні до українців з нагоди Дня Конституції.
Конституцію Пилипа Орлика буде перекладено з латини на українську мову, десятки тисяч її примірників передадуть у школи.
«Конституція Пилипа Орлика, якій понад 300 років. Її називають першою писемною Конституцією Європи. І минулого року вона вперше побувала вдома, в Україні. Була виставлена в Києві, але справедливо, щоб її читали в кожному куточку України. Для цього вона буде перекладена з латині на українську мову, і десятки тисяч примірників відправляться в українські школи», — заявив Президент Володимир Зеленський.
За його словами, засади ухвалення 26 років тому Основного Закону є засадами боротьби українців зараз, вони пояснюють, чому й за що українці б’ються.
«Це — право українського народу на самовизначення, всенародно схвалена незалежність України, незворотність шляху до Європи. Це — відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями», — зауважив Президент.
Глава держави підкреслив, що не Україна нині почала війну, але українці захищають свою суверенну, незалежну, демократичну, соціальну та правову державу.
Зеленський наголосив, що суверенітет поширюється на всю територію України.
«Ми — унітарна держава, а наша територія в межах наявних кордонів цілісна та недоторканна. А тому на сході та заході, на півдні, півночі та в центрі наш народ героїчно б’ється за ці принципи й другу статтю нашої Конституції. Стримує другу армію світу», — пояснив він.
Президент нагадав, що Конституція Пилипа Орлика є «правовим предком» сучасної Конституції України.
Довідка: Конституція Пилипа Орлика — конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права і обов’язки усіх членів Війська. Повна назва Конституції «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького». Вона має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.
Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами. Оригінал документа староукраїнською мовою зберігається у Російському державному архіві давніх актів в Москві.
Про Конституцію Пилипа Орлика згадується у матеріалі «Вечірнього Києва» про українські конституції в історичній ретроспективі.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»